Orbán Viktor miniszterelnök szokásos, heti rádióinterjújában beszámolt arról, hogy hazánk megnyerte az első csatát a koronavírus-járvánnyal szemben. A korlátozások enyhítése mellett a kormányfő a hazánkat érő nemzetközi támadásokról is nyilatkozott. Orbán Viktor reagált továbbá a román elnök kijelentéseire és részletezte a vírus okozta gazdasági válság kezelésének aktuális lépéseit.
Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hogy a következő napok szigorú menetrend szerint fognak zajlani, ami a járványügyi korlátozások enyhítését illeti. A kormányfő leszögezte, hogy három tényből indulhatunk ki: a vírus létezik, itt van és nincs vakcinánk. Ebből következően védekezésre vagyunk utalva. Rámutatott, hogy az idősek, illetve a főváros lakossága van kitéve nagyobb veszélynek, így a rájuk vonatkozó korlátozási szabályok maradnak érvényben.
Orbán Viktor kijelentette, hogy az első csatát hazánk megnyerte a vírussal szemben, ugyanis ma már minden esetlegesen megfertőződő személy számára adott az egészségügyi ellátás lehetősége. A kormányfő azonban emlékeztetett, hogy bár a járvány tömegesedését eddig sikerült elkerülnünk, de a szakemberek között konszenzus van arról, hogy lesz a vírusnak egy második hulláma. Orbán Viktor elmondta, hogy mindent megtesznek, hogy a második hullám érkezésekor Magyarország még a mostaninál is felkészültebb állapotban legyen. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy ha Budapesten sikerül a halálozási arányt csökkenteni, nem fognak habozni, hogy a fővárosiaknak is újraindulhasson a normális élet.
A hazánkat érő nemzetközi támadásokról szólva a miniszterelnök elmondta, hogy a magyar ellenzék egyes képviselőin látni vélte, hogy szégyellik magukat miközben a hazájukat támadják és kiszolgálják megbízóikat. A nemzetközi térre kitekintve úgy fogalmazott, hogy egy ilyen rendkívüli időszakban azon lepődött volna meg, ha nem jelentkeztek volna be vezető pénzügyi spekulánsok a gazdasági javaslataikkal.
Ha ezek között a befektetők között nem tűnt volna föl hazánk egyik legtehetségesebb fia, Soros György, na, azon aztán végképp nagyon meglepődtem volna
– fogalmazott. A migráció esetében is megjelent egy “Soros-terv”, az volt az első, majd a járványnál is jöttek a pénzügyi befektetők és Soros György “kettes számú terve”, amely úgy kínál pénzt az európaiaknak, hogy a tőkét nem is kell visszafizetni, “elég, ha a kamatot”, de azt “hetedíziglen” – fejtette ki a kormányfő, aki arra is számított: a spekulánsok tervét ellenző Magyarország szavának gyengítéséért meg fogják támadni a magyarokat, úgy, hogy diktatórikus módszerek alkalmazásával vádolják meg az országot. Így akarták kikapcsolni a magyarokat és a szintén a sarkukra álló lengyeleket is – mondta.
Az interjúban szó volt a román elnök minapi nyilatkozatáról is – amelyben Klaus Iohannis az ellenzéki szociáldemokratákat “Erdély magyaroknak adásával” vádolta. A román államelnök kijelentésére reagálva Orbán Viktor elmondta, hogy eddigi találkozásaik után Klaus Iohannist tiszteletre méltó embernek ismerte meg. Éppen ezért viszonyát a tisztelet jellemzi irányába, amint hazánk is tisztelettel gondol a szuverén Romániára, azonban ezt a tiszteletet el is várjuk a magyarok és a magyar államiság számára is.
Várok egy kicsit, hogy letisztuljon a helyzet, és megértsük, mi történt. (…) Ha persze rákényszerülünk, majd felvesszük a kesztyűt, de most nem javaslom, hogy az elénk dobott kesztyűért lehajoljunk
– mondta, jelezve: nem tudni, provokációról, “balesetről” vagy egy hosszabb távú román nemzetstratégia első mozzanatairól van-e szó.
A vírus okozta gazdasági válságról szólva Orbán Viktor megerősítette, hogy a kormány annyi munkahelyet fog teremteni, amennyit a járvány tönkre fog tenni. Beszámolt arról, hogy a védekezés ezen területét személyesen irányítja, így felelősséget is vállal érte. Elmondta, hogy az a cél egy esetlegesen munkáját vesztő ember számára, hogy az álláskeresési járadék kifutása után újra el tudjon helyezkedni. A munkanélküli segély 3 hónapra szól, az ezt követő jövedelempótló támogatásból pedig valóban nem lehet megélni, de e mellett, illetve helyett kínálnak majd fizetett képzést, közmunkát, állami cégek is növelhetnek létszámot bizonyos munkákra, az életerős fiatalokat pedig szívesen látják a hadseregben is – fejtette ki. Hozzátette, a válságkezelésben a gazdasági összefogás kulcskérdés, hogy az ország visszatérhessen a teljes foglalkoztatottság körüli állapotba.
Végül a közelgő anyák napjáról azt mondta: azt kívánja mindenkinek, találja meg a módját, hogy “az édesanyja érezhesse, hogy van fia”, a fiúk pedig, hogy van édesanyjuk.
Forrás: MTI; Vezető kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS