Most egyetlen dologra kell törekedni, a veszély elhárítására és egyetlen módon lehet a közvetlen veszélyt elhárítani, tűzszünettel; “békét akarunk és tűzszünetet” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán, Belgrádban. Aleksandar Vučić szerb elnökkel és Karl Nehammer osztrák kancellárral közös sajtótájékoztatón a magyar kormányfő elmondta azt is, hogy Magyarország továbbra is támogatja Szerbia EU-hoz való csatlakozását, mivel akkor sokkal könyebben tudnánk védekezni a migrációval szemben.
A kormányfő Aleksandar Vučić szerb elnökkel és Karl Nehammer osztrák kancellárral egyeztetett, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte: kedden lengyel állampolgárok haltak meg, és fontos, hogy kifejezzük az együttérzésünket, és hogy tudatosítsuk magunkban, hogy miután a szomszédban háború van, ezért veszélyben vagyunk. Úgy vélte, veszélyben vagyunk gazdasági értelemben, de fizikai értelemben is.
Az, hogy Lengyelország a saját területén vesztett el életeket, jól mutatja, hogy ha szomszédodban háború van, te sem vagy biztonságban
– fogalmazott. A miniszterelnök közölte: az pedig, hogy kedden megszűnt az olajellátás keleti irányból Magyarország felé, jól mutatja, hogy a gazdaság is veszélyben van.
Ha veszélyben vagy te magad, az állampolgáraid és a gazdaságod, akkor egyetlen dologra kell törekedni, hogy ezt a veszélyt elhárítsd. Ezt egyetlen módon lehet megtenni, tűzszünettel; békét akarunk és tűzszünetet
– jelentette ki Orbán Viktor.
Magyarország támogatja Szerbia EU-tagságát
Az óriási médiaérdeklődésre számot tartó sajtótájékoztatón szó volt Szerbia unióhoz való csatlakozásáról is, amiről a kormányfő elmondta: Magyarország továbbra is sürgeti, hogy az Európai Unió minél hamarabb tegye lehetővé Szerbia teljes jogú tagságát.
Szerbia európai uniós tagsága az európai érdek, és sokkal könnyebben tudnának védekezni a migrációval szemben, ha Szerbia is az Európai Unión belül lenne már
– emelte ki Orbán Viktor. Közölte továbbá: addig is, amíg ez nem történik meg, egyetlen cél lehet, hogy a védelmi vonalakat minél inkább délre tolják, és Szerbiával, Ausztriával egy közös határvédelmi erőt hozzanak létre.
Magyarország az ehhez szükséges személyi állományt és technikai eszközöket azonnal rendelkezésre bocsátja
– mondta. Orbán Viktor szerint “ez a baj, amit migrációnak nevezünk, ez hosszabb ideig velünk él majd”, ezért hosszú távú együttműködésre és tartós struktúrákra kell törekedni.
Aleksandar Vučić szerint is minél inkább délre kell tolni az illegális migráció elleni védvonalat
Az illegális bevándorlás elleni védvonalat a magyar–szerb határról előbb a szerb–észak-macedón határra, majd Szkopjéval együtt még délebbre szeretnénk tolni, és ezzel nemcsak a saját országunkat, hanem egész Európát meg tudnánk védeni
– hangsúlyozta Aleksandar Vučić szerb elnök. Az illegális bevándorlók elleni küzdelem terén Szerbia az első lépéseket már megtette – húzta alá a szerb elnök –, hiszen megkezdte összehangolni vízumpolitikáját az Európai Unióéval, és vízumkötelezettséget vezetett be a Tunéziából és Burundiból érkezőkkel szemben.
Karl Nehammer osztrák kancellár a közös sajtótájékoztatón kitért arra, hogy nemcsak az illegális migráció, hanem a szervezett bűnözés elleni harcról is szól a három ország megállapodása. Mint mondta, elérkezett az a pont, amikor az Európai Unió egyes tagországai új partnerségi lehetőségeket keresnek, mert látják, hogy az EU jelenlegi befogadási és migrációs politikája nem elegendő.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS