Európa legversenyképesebb befektetési környezete jött létre Kelet-Közép-Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten, Kína, valamint 16 kelet-közép-európai ország gazdasági és kereskedelmi fórumának megnyitóján. Li Ko-csiang kínai miniszterelnök pedig arról beszélt, az együttműködés kölcsönösen előnyös Kínának és a kelet-közép-európai országoknak.
A csúcstalálkozó megnyitóján Orbán Viktor miniszterelnök hangsúlyozta: az együttműködésben részt vevő 16 ország Európának az a térsége, amely már most is a kontinens gazdasági növekedésének motorja, és amely további dinamikus növekedés előtt áll. Jelezte ugyanakkor, hogy a világgazdaságban „most a Kelet csillaga áll magasan”:
Ázsia és benne Kína felemelkedésének korszakát éljük, most az az időszak következik, amikor Európa további fejlődéséhez szükség lesz a Kelet technikai és pénzügyi részvételére.
A kormányfő hozzátette: Európának nem szabad bezárkóznia, mert ha bezárkózik, elveszíti a fejlődés lehetőségét, és főleg most nem szabad bezárkóznia, amikor olyan történelmi kihívásokkal néz szembe, amelyeket csak akkor tud megválaszolni, ha erős szövetségesei vannak. Orbán Viktor azt is bejelentette, hogy hétfőn megjelenik a Budapest-Belgrád-vasútvonal kínai finanszírozással történő felújítására vonatkozó közbeszerzési felhívás.
Az eseményt követő sajtótájékoztatón Orbán Viktor kiegészítette beszédét: a kialakulóban lévő új világrendben Ázsia és benne Kína szerepe jelentősen megnőtt, és a jövőben is nőni fog. Kína pénzügyi és technológiai értelemben is meghatározó erővé vált,
Közép-Európa üdvözli ezt a fejleményt
– mondta. Kiemelte, hogy a térségben hatalmas fejlődési potenciál van. Ahhoz, hogy a térség fejlődni tudjon, külső technológiai és pénzügyi forrásokra is szükség van, az európai források önmagukban már nem elegendőek. A miniszterelnök a régiós országok nevében üdvözölte azt a tényt, hogy az új világrend részeként Kína a térség fejlesztésében és fejlődésében jelen kíván lenni.
Kína és a kelet-közép-európai országok együttműködése kölcsönösen előnyös minden országnak
– ezt már a kínai miniszterelnök mondta megnyitó beszédében. Li Ko-csiang kiemelte: az elmúlt években jelentősen erősödött Kína és a kelet-közép-európai országok gazdasági együttműködése, amellyel az eurázsiai kontinens két oldalát hozzák össze. Kitért rá: országa nagy gazdasági lendületben van, évente rengeteg új cég jön létre, amelyek nagyon sok munkahelyet hoznak létre és a hagyományos ágazatokat is modernizálják.
A megnyitón Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is felszólalt, aki elmondta:
A politikai és a finanszírozási feltételek is adottak ahhoz, hogy a kínai és kelet-közép-európai vállalatok a lehető legeredményesebb együttműködést alakítsák ki.
A tárcavezető beszédében kiemelte: a kelet-közép-európai országok józan észre alapuló politikájukkal, az európai átlagot meghaladó növekedési ütemmel és versenyképes befektetési környezetükkel remek lehetőségeket kínálnak Kína számára.
Ugyan a földrajzi távolság mindig kockázatot és nehézséget okoz, a kormányok segíthetnek az üzleti kapcsolatok javítása érdekében a politikai kapcsolatok alakításával és a finanszírozási háttér biztosításával
– magyarázta. Úgy vélekedett, mindkét feltétel adott ma a cégek együttműködéséhez, hiszen „mára olyan nyitott vagy vitás kérdés nincs, amely gátolná a gazdasági együttműködés további előmozdítását”.
BUDAPEST A VILÁGPOLITIKA FÓKUSZÁBAN
Az eseménnyel kapcsolatban egyébként érdemes megemlíteni, hogy a magyar soros elnökség alatt zajló 2011-es EU-csúcs óta nem volt ilyen összetett és magas kockázatú személyvédelmi feladatot jelentő esemény Magyarországon, hiszen a csúcstalálkozó idejére Budapest kisebb világpolitikai fókuszponttá válik, mely jelentős biztonsági kockázatot hordoz. A magyar kormányfővel együtt 16 miniszterelnök, 16 védett személy tartózkodik egyidejűleg Budapesten, valamint más országok vezetői megfigyelőként vannak jelen. A delegációk a csúcstalálkozó helyszínei között közlekedve többször is áthaladnak a városon, ami valóban kiemelt biztonsági intézkedéseket igényel. Ezek az intézkedések szerdáig fognak tartani, de addig a hatóságok folyamatosan értékelik és ellenőrzik a beérkező információkat.
Nem mellékes körülmény az sem, hogy a karácsonyi készültség közeledtével egész Európában nagyon magas a biztonsági készültség, és a magyar fővárosban ezt a készenlétet most megsokszorozza a csúcstalálkozó.
Forrás: MTI; fotó: PS/Horváth Péter Gyula
No gallery template found!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS