Matteo Salvini olasz belügyminiszter a napokban felhívta Orbán Viktort, és szövetséget ajánlott neki annak érdekében, hogy megváltoztassák az Unió menekültügyi szabályozását – hangzott el az M1 közcsatorna műsorában.
Az euroszkeptikus kormányok miatt szinte biztos nem lesz döntés június végén az uniós csúcson a menekültkvótákról, eközben Olaszországban és Bajorországban szigorú szabályokat akarnak bevezetni a migrációs hullám kezelésére. Vajon legyőzi –e Brüsszelt az EU-ban formálódó bevándorlóellenes „szövetség”?
Tanács-Mandák Fanni, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa a szerda Szemtől Szembe adásában elmondta, nem váratlan az olasz kormánykoalíció szövetségkeresése, hiszen már a választási kampányban is nyilvánvaló volt, hogy markáns elképzelései vannak a Liga vezetőjének. Elmondta, természetesen nem csak Magyarország, hanem több más európai ország – így Szlovénia, Spanyolország, Szlovákia és Csehország – is jelezte változtatás szándékát.
Ifj. Lomninci Zoltán alkotmányjogász szerint az, hogy ennyi ország állt a változtatás mögé, megfordíthatja akár 180 fokkal is a jelenlegi uniós menekültpolitikát. Fontosnak tartja azt is – jegyezte meg, hogy Ausztria is csatlakozhat a változtatást kérő országokhoz, az az Ausztria, ahol éppen szerdán tartózkodott hivatalos látogatáson Vlagyimir Putyin orosz elnök. Személye már csak azért is érdekes, mert az országával szembeni uniós szankciók júniusi lebontása mellett éppenséggel az új olasz kormányfő a szerdai bizalmi szavazáskor érvelt Rómában.
A hirado.hu összefoglalója szerint Soros György éppen emiatt a beszéd miatt jelentette ki, hogy az egyik jelenlegi olasz kormánypárt, a Liga az oroszok zsebében van.
Az amerikai milliárdos más ügyből kifolyólag is foglalkozott az új olasz kormánnyal, szerinte ugyanis a Conte-kormány ugyanúgy veszélyezteti az EU létét (belülről), mint Putyin vagy Trump (kívülről).
Olaszország előtt az illegális bevándorlókkal kapcsolatban két megoldási út lehetséges, vagy szétosztják őket, vagy pedig kitoloncolják őket oda, ahonnan jöttek, hangzott el a műsorban. Tanács-Mandák Fanni emlékeztetett, Olaszország számára két fő problémát okozott a 2015-ös migrációs válság: a nagyszámú érkezők mellett azoknak a tartózkodása is problémás volt, akik az olasz hatóságok döntésre vártak.
Rómának azonban az is a célja, hogy azokat az illegális bevándorlókat, akik túlterhelést jelentek az olasz menekültügyi rendszer számára, szétossza a többi tagállam között; ifj. Lomnici Zoltán szerint az olasz kormányfő támogatja a korlát nélküli kvótát, így véleménye szerint előfordulhat súrlódás a magyar és az olasz kormány között, de szerinte Conte a javaslatával egyedül marad.
hirado.hu, Vezető kép: MTI/Echo TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS