Megérkeztek a vendégek a Puskásba.
Egész Európa a pályán!
– írja a miniszterelnök a Facebookon.
Ahogyan arról lapunk is beszámolt: Magyarország diplomáciai életében példátlan eseményre készül, ugyanis csütörtökön Budapesten tartják az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozóját. Orbán Viktor miniszterelnök szerint „ez Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye”. Donald Trump győzelme teljesen új fénytörésbe helyezi ezt a két rendezvényt (ugyanis pénteken informális EU csúcs is lesz Budapesten), a magyar miniszterelnök nemzetközi pozíciói ma sokkal erősebbek, mint akár kedd reggel.
Orbán Viktor beszédével kezdődött meg az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója Budapesten.
Nehéz bonyolult és veszélyes helyzetben találkozik Budapesten az Európai Politikai Közösség Budapesten”
– jelentette ki Orbán Viktor a csúcstalálkozót megnyitó beszédében.
A miniszterelnök emlékeztetett, hogy harmadik éve dúl az ukrajnai háború, a közel-keleti helyzet az eszkalációval fenyeget, Észak-Afrikát konfliktusok destabilizálják, az illegális migráció szűnni nem akaró kihívás Európa számára, amely ismét csúcsot megközelítő mértéket öltött.
A globális gazdaság a hidegháború után újra a blokkosodás és a töredezettség ijesztő perspektívájával szembesül
– folytatta. A miniszterelnök szerint ez megkérdőjelezi az európai modell alapjait. Vagyis
Európa békéjét, stabilitását és jólétét veszély fenyegeti”
– jelentette ki a kormányfő.
Ezek a veszélyek és kihívások minden résztvevőt érintenek, ezért azok a válaszok, amelyeket most fognak adni, azok évtizedekre meg fogják határozni Európa jövőjét.
A mai napon meg kell vizsgálnunk, hogy hasonlóan látjuk-e az előttünk álló kihívásokat” – mondta a miniszterelnök. „Meg kell vizsgálnunk, hogy hasonló irányokba keressük-e a válaszokat”
– tette hozzá.
Meg kell vizsgálnunk, hogy tudunk-e olyan területeket azonosítani, ahol képesek és készek vagyunk közös fellépésre
– fogalmazott.
A kormányfő elmondta, hogy a csütörtöki plenáris ülésen Európa biztonsági kihívásait tekintik át: hogyan lehet újra béke Európában, hogyan vállalhat Európa nagyobb szerepet saját biztonságáért és békéjéért, valamint hogyan tud Európa sikeresebben fellépni az érdekeiért. Hogyan maradhat Európa érdemi szereplője a saját sorsát eldöntő tárgyalásoknak és folyamatoknak.
A miniszterelnök szerint ezeknek a tárgyalásoknak különös aktualitást ad a most történt amerikai elnökválasztás.
Transzatlanti kapcsolataink jövője megkerülhetetlen eleme az európai biztonsági architektúrának
– jelentette ki Orbán Viktor.
A plenáris ülést követően munkacsoportokban fogják vitatják meg a migrációval, a gazdaságbiztonsággal és a konnektivitással kapcsolatos kihívásokat. A miniszterelnök szerint jobb gyakorlati együttműködésre van szükség a származási és tranzitországokkal az illegális migráció és az embercsempészet felszámolása érdekében. És ezeket az országokat jobban kell támogatni fejlesztési céljaik elérése érdekében.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a közösségnek el kell döntenie, hogy készek-e a menekültkérelmek elbírálására és a visszatérések végrehajtására szolgáló központok létrehozására biztonságos harmadik országokban. Ezen a területen „új lendületet érzékel” – fogalmazott. A miniszterelnök megköszönte az osztrák kancellárnak és brit miniszterelnöknek, hogy elvállalták az ezzel foglalkozó munkacsoport elnökletét.
Európa jóléte a nyitott és integrált világgazdaságnak, a konnektivitásnak köszönhető
– szögezte le a kormányfő. „A covid-járvány és a geopolitikai feszültségek azt is bebizonyították, hogy a nyitott gazdaság veszélyeket jelent és kiszolgáltatottá tehet bennünket” – tette hozzá.
A csúcstalálkozón meg fogják vitatni, „hogyan tudjuk megőrizni Európa számára a konnektivitás előnyeit úgy, hogy közben erősítjük a stratégiai autonómiánkat, csökkentjük a függőségeinket, és megvédjük nemzetbiztonsági érdekeinket – mondta Orbán Viktor. A második munkacsoport ezt a kérdés fogja körbejárni, amelynek tematikáját a német kancellár és a norvég miniszterelnök készítette elő. És a német kancellár távolléte miatt a lett miniszterelnök fogja elnökölni a norvég miniszterelnökkel együtt.
Orbán Viktor kijelentette, hogy az Európai Politikai Közösséget a nagy stratégiai kérdésekről történő eszmecsere helyszíne.
Olyan vezetők ülnek az asztal körül, akiket a földrajzi közelség mellett a közös érdekek és az Európáért érzett közös felelősség is egybefon”.
A kormányfő ennek az közös felelősségnek a tudatában kívánt hasznos tanácskozást a résztvevőknek.
Ursula Von der Leyen Budapesten is gratulált Donald Trumpnak
Európa jövője a tét, az Európai Politikai Közösség rendezvénye jó lehetőség számunkra, hogy minden olyan témát áttekintsünk, amely mindannyiunk közös érdeke – mondta Ursula Von der Leyen csütörtökön Budapesten az EPC csúcs előtt újságíróknak. Az Európai Bizottság elnöke kiemelte: Európának meg kell mutatnia, hogy közösen kell felelősséget vállalnia, ahogy az a pandémia idején, az akkor tett gazdasági lépésekkel történt, illetve ahogy ez a kiállás megmutatkozott az energiaválság idején is, amelyet Oroszország Ukrajna elleni háborúja okozott.
Három fő kérdést kell Budapesten megvitatnunk. Az első egy közös terv a versenyképesség, a digitalizáció és a dekarbonizáció elősegítésére. A második az, hogy leküzdjük általános függőségeinket, és egyenlőbb versenyfeltételeket teremtsünk gazdaságunk és vállalkozásaink számára. Mindkét pont alapvetően a Mario Draghi által beterjesztett jelentésen alapul. A harmadik elem pedig az, hogy növeljük védelmi képességeinket és beruházásainkat, illetve kiterjesszük a felkészültségünk fokát, amiről a Niinistö-jelentés szól”
– fejtette ki Ursula Von der Leyen.
Mint megjegyezte, egy évvel ezelőtt kérte fel Mario Draghi volt olasz kormányfőt és Sauli Niinistö volt finn államfőt, hogy írják meg ezeket a jelentéseket, és most ezekre építkeznek. “Európa jövője a mi kezünkben van, most kell cselekednünk”. Ursula Von der Leyen gratulált Donald Trumpnak, az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnökének “egyértelmű győzelméhez”.
Várakozással tekintek az elé, hogy ismét együtt dolgozzunk, és erősítsük a transzatlanti kötelékeket. Át fogjuk tekinteni, milyen feladatok állnak előttünk. Van tapasztalatom a Trump elnökkel való együttműködésben a korábbi elnöki időszakából, tehát van mire építeni. Nagyon fontos, hogy együtt elemezzük a közös érdekeinket”
– hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke.
Kérdésre válaszolva leszögezte: az Európai Unió számára fontos, hogy azon az úton maradjon, amelyen már évek óta halad. “Ez egy sikeres út, amelyen a részes országok együtt dolgoznak, leküzdve a kihívásokat, és ami a legfontosabb, saját kezükbe véve a felelősséget”. Szerinte az elmúlt évek egyik nagyon fontos tapasztalata volt az európaiak számára, hogy ha kihívások állnak előttük, azokat egyetlen tagállam sem képes egyedül kezelni. Az orosz-ukrán háború vonatkozásában egy másik kérdésre az Európai Bizottság elnöke arról beszélt: mindannyiuk érdeke, hogy a világ autokratái nagyon világos üzenetet kapjanak arról, nem létezik a hatalomhoz való jog, és a jogállamiság fontos dolog.
Közös érdekünk, hogy senkinek ne engedjük meg, hogy másokat megfélemlítsen, és hogy megmutassuk, tisztességesnek kell lenni, meg kell őrizni az országok integritását, és ezt meg kell védeni. Ezen dolgozunk”
– mondta végül Ursula Von der Leyen. Az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki budapesti csúcstalálkozójára 47 állam- és kormányfő, illetve jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást.
(Kiemelt kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS