Nemlétező kormányzati kapcsolataival házal, valamint újra milliárdos állami egészségügyi pályázatok és a politika körül legyeskedik Harmat Sándor hétpróbás ügyeskedő, a rendszerváltás utáni egyik legsúlyosabb gazdasági büntetőügy kulcsfigurája. Az ipari kémkedésért jogerősen elítélt Harmat most a több, mint tízmilliárd forint összértékű MR-készülékek beszerzésével kapcsolatos pályázatoknál kavar, a tendereken indulni szándékozó cégek vezetőinél osztana magának lapot azzal a blöffel, hogy ő lenne a kulcs az Orbán-kormány egészségügyi vezetőihez, ezért sok mindent el tud intézni. Portálunk már több oknyomozó cikkben is lerántotta a leplet Harmat ügyeiről, de most a korábbi aktákat leporolva azt is bemutatjuk, Harmat, „mint az oroszok megbízható embere” ágyazódhatott be a magyar rendszerbe és úszhatott meg minden politikai szélhámosságot.
Szerelmi vallomás az oroszoknak
Harmat Sándor ipari kém annak ellenére maradhatott eddig a tűz közelében, és annak ellenére nem határolódott el tőle a politika, hogy korábban saját magát és üzlettársát, az ipari kémkedésben a reptéren ugyancsak lekapcsolt Kassai Józsefet tulajdonképpen az orosz-magyar egészségügyi kapcsolatok kulcsfiguráinak nevezte. Érdekes, hogy Harmat ezen hencegését és oroszországi bekötéseit a mai napig homály fedné, ha a PestiSrácok.hu az új fejlemények kapcsán nem veszi elő a fiók mélyéről az ipari kémkedés bírósági tárgyalásairól készült jegyzőkönyveket. Harmat és Kassai tanúkihallgatásai eddig nem kaptak publicitást, pedig az oroszokhoz intézett szerelmi vallomásaik után nem sok kérdés marad Harmat Sándor valódi érdekeivel és céljaival kapcsolatban, legfeljebb egy, hogy valójában milyen kockázatot jelent az egészségügyi szakembereknek, vezetőknek, hovatovább politikusoknak Harmat Sándorral mutatkozni és tárgyalni. Mielőtt leporolnánk az aktákat, nézzük az előzményeket.
Harmat Sándor neve nagy nyilvánosság előtt először az úgynevezett ipari kémkedés ügyében bukkant fel. Emlékezetes, egy hazai, de a nemzetközi piacon is komoly pozíciókkal rendelkező, orvosi diagnosztikumokat fejlesztő és gyártó magyar vállalat két egykori vezető beosztású munkatársa, Harmat Sándor elsőrendű és Torma Lajos másodrendű vádlott több, mint tizenegyezer – szabadalmakkal, ipari titkokkal, technológiákkal kapcsolatos – adatfájlt mentett le saját laptopjára. Ezek az ipari oltalom alatt álló és üzleti titkot is képező adatok lényegében a teljes dokumentációját jelentették egy Oroszországban felépítendő diagnosztikum-gyárnak, amelyről a külföldi piacokon is ismert magyar vállalat ebben az időben előrehaladott tárgyalásokat folytatott. Ám egy konkurens vállalkozás, a Diachem Kft. elcsábította a két középvezetőt, hogy a technológia és szabadalmak tulajdonosát kikerülve, maga köthessen üzletet az oroszokkal. Csakhogy a pénzügyőrség 2008 májusában lecsapott cikkünk főszereplőjére, Harmat Sándorra, amikor ő épp a Liszt Ferenc Repülőtéren – táskájában a tervezett gyár teljes leírásával – megpróbált felszállni a moszkvai járatra. Társait később fogták el Budapesten.
“A szovjet nagykövet kiszúrt magának”
A vád szerint Harmat és Torma, a magyar cég két korábbi munkatársa és Pallai Zsolt, a kémeket „felbérelő” Diachem Kft. ügyvezetője több, mint 3 milliárd forint kárt okozott tettével. 2011-ben az első fokú bíróság is osztotta az ügyészek véleményét, amely mind a három vádlottat egy éven felüli letöltendő börtönre és 3,2 milliárd forint megfizetésére kötelezte gazdasági titok megsértése miatt, de felmentette őket az iparjogvédelmi jogok megsértésének vádja alól. 2013. februárjában a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon is megállapította a bűnösségüket, de a börtönbüntetést 10-10 millió, a másodrendű vádlott esetében pedig 8 millió forint pénzbírságra enyhítette, a 3,2 milliárd forintos kártérítési igényt pedig polgári peres útra utasította. Ezt a táblabíróság azzal indokolta, hogy mivel Harmat Sándort a pénzügyőrség még a repülőtéren elfogta, így a vádlottnak nem volt lehetősége felhasználni az ellopott gazdasági titkokat. A bíróság a Diachem Kft.-t is elmarasztalta titoksértés miatt, és tízmillió forint megfizetésére kötelezte.
Az ipari kémkedés a magyar sajtóban is nagy visszhangot kapott, a bírósági tárgyalásokról és az ítéletről számos médium is beszámolt, azonban ezidáig mindenkinek elkerülte a figyelmét a tárgyalásokon is idézett tanúkihallgatások tartalma, amelynek újraolvasásakor mi magunk is megdöbbentünk. A több tíz oldalnyi tanúkihallgatási jegyzőkönyvekből az orosz szál az érdekes, és az, hogy Harmat Sándor és Kassai József hogyan jellemezték egymást és saját magukat. A tanúkihallgatás során ugyanis mind Harmat Sándor, mind pedig a ferihegyi rajtaütéskor szintén lekapcsolt Kassai az oroszok megbízható emberének vallotta magát.
Harmat üzlettársa, az orosz üzleti életben otthonosan mozgó Kassai József 2008. június 12-én, a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnokságán azzal dicsekedett, hogy ő világéletében az orosz kapcsolatokat építette, az oroszok pedig megbízható embernek tartják Harmat Sándort.
1980-ban végeztem az egyetemen, majd a Szovjet Tudomány és Kultúra Házában helyezkedtem el tolmácsként. Az akkori szovjet nagykövet kiszúrt magának, mint új tolmácsot, bevont és neki is kellett dolgoznom. Jelenleg is az orosz kapcsolati tőkémből élek, 300 hivatalos orosz kapcsolatom van, amelyek nem tűntek el. Az oroszok megbízható embernek tartják Sándort (Harmat Sándort – a szerk.)
– vallotta tanúkihallgatásában Kassai József, aki azt is elárulta, 2008-ban a Ferihegyről az orosz kapcsolatok felelőseként kísérte volna Oroszországba Harmat Sándort, Pallai Zsoltot, Nyíri Miklóst és Bengyel Barbarát.
2,3 millió eurót fizettek volna az oroszok
Egy héttel később, június 19-én a Vám- és Pénzügyőrség nyomozói Harmat Sándort is kihallgatták, az ipari kém a barátjaként beszélt Kassairól. „Kassai Józsefet 2006 óta ismerem. Ő keresett meg, hogy vele együtt ápoljuk és építsük az orosz-magyar kapcsolatokat az egészségügy területén, amelyeket a mai napig igyekszünk ápolni és építeni az Állami Egészségügyi Együttműködési Munkacsoporton keresztül. Közös tevékenységünk minden lépése hivatalos formában történt, mind az orosz, mind a magyar oldalon, a Gazdasági Minisztériumban, a Magyarország Kereskedelmi Képviseletén az Orosz Föderációban, az Orosz Föderáció Kereskedelmi Képviseletén Magyarországon és az Orosz Egészségügyi Minisztériumban” – sorolta Harmat Sándor. Érdekes, hogy amikor 2008-ban a tanúkihallgatás vezetője az orosz Lytechről, a Harmat segítségével a magyar gyár adatait, terveit megszerezni kívánó orosz cégről kérdezte, a tanúkihallgatás fél órára megszakadt, majd utána Harmat hosszú, meseszerű terelésével folytatódott a Lytechről, mire nagy nehezen kibökte az ipari kém, hogy az orosz cég célja az volt, hogy orosz gyártóbázist építsen. Annak ellenére, hogy Harmat mindvégig tagadta az ellene felhozott vádakat és a gyanúsítás ellen is panaszt tett, amelyet a Fővárosi Főügyészség utasított el, az ipari kém 2008. július 22-én a nyomozók előtt az általa beütött jelszóval nyitja meg azokat a fájlokat, amelyeket Ferihegyen lefoglaltak nála.
A PestiSrácok.hu információi szerint a Lytech egyébként összesen 2,3 millió eurót fizetett volna Harmatéknak az ipari kém számítógépén lévő adatokért úgy, hogy azonnal, egy összegben 400 ezer eurót utalt volna át, majd tíz éven keresztül évi 190 ezer eurót csengetett volna az ipari kémeknek. Az oroszok megbízható partnere, Harmat Sándor a jelek szerint ugyanakkor mindent túlélt, karrierje nem tört derékba, sőt újra és újra feltűnik a zsíros pályázatoknál, hogy aztán politikai szélhámosként, a nagypolitikára hivatkozva férkőzzön oda a nagy pénzekhez.
Dörgölőzés a Fideszhez
Korábban éppen a PestiSrácok.hu írta meg, hogy Harmat Zombor Gábor korábbi egészségügyi államtitkárra hivatkozva próbált meg zsíros laboratóriumi megrendelésekhez jutni, de az ipari kém annak ellenére tagadta mindezt, hogy egy miniszter is figyelmeztette: fejezze be az ámokfutását. Ezek után Harmat állítólagos, de valójában nem létező fideszes és kormányzati kapcsolataival is házalt, így akarta rátenni a kezét egészségügyi megrendelésekre. Portálunk azt is megírta, hogy miközben minden magára valamit is adó cég elhatárolódna és száz lépés távolságot tartana egy bűncselekményért jogerősen elítélt vállalkozótól, vagy annak cégétől, a magyar laborpiacot kreatív módszerekkel letaroló Roche Magyarország Kft., – fittyet hányva saját és svájci anyacége kőbe vésett etikai előírásaira – Harmat Sándor ipari kém laborcégét is keblére ölelte, amikor a bankszámlát gyarapító közbeszerzések elnyerése volt a tét. Harmat érdekeltsége a Roche alvállalkozója volt a buliban. Legutóbb pedig arra hívtuk fel a figyelmet, hogy a hétpróbás ipari kémet milliárdos egészségügyi pályázatok lezsírozásával, kartellezéssel gyanúsította meg a Gazdasági Versenyhivatal, az előbbiért már elítélt Harmat Sándor az egészségügyi beszállítók kartelljének koordinálását bonyolíthatta. Úgy tudjuk, Harmat tevékenységét a GVH mellett a NAV is vizsgálja.
Mindezek ellenére Harmat, az oroszok megbízható partnere áprilisban a Kórházszövetség egri konferenciáján is feltűnt, ahol a PestiSrácok.hu újságírója a saját szemével látta, hogy hosszan beszélgetett és feltűnően dörgölőzött a Fidesz akkori potenciális egészségügyi államtitkárjelöltjéhez. Márpedig az ilyen jeleneteket a kórházi vezetők is kiszúrják, akikhez aztán könnyebben jut be Harmat, hogy az üzletről tárgyaljon, miközben valójában Harmatnak nem politikai kapcsolatai vannak, hanem orosz érdekbarátai.
Hogy milyen további kockázatokat rejt a Harmat Sándorral való kapcsolat és üzletelés, arról egy következő cikkünkben rántjuk le a leplet. Folytatjuk!
Vezető kép: Az ipari kémek a bíroságon. Előtérben Harmat Sándor. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS