Oroszország azzal számol, hogy a koronavírus-járvány miatt meggyengült a nyugati országok összetartása, ami segítheti, hogy előnyösebb helyzetbe kerüljön a nemzetközi viszonyokban, ugyanakkor gyengítheti a Nyugat befolyását globális szintéren – közölte az észt hírszerzés szerdán ismertetett éves jelentésében.
A dokumentum szerint a Kreml úgy véli: a világjárvány arra kényszeríti majd a nyugati államokat, hogy belpolitikai ügyekre és gazdasági problémáikra összpontosítsanak. Az orosz vezetés emellett a szélsőséges és populista mozgalmak felemelkedésével számol.
A maga részéről Oroszország kész olajat önteni a tűzre, hogy tovább szítsa ezeket a trendeket
– olvasható a 79 oldalas jelentésben.
Ezért 2021-ben újfent tanúi lehetünk orosz befolyásolási műveleteknek, amelyek célja megosztani a nyugati társadalmakat, ideértve európai uniós szinten is
– derül ki az iratból. A jelentés szerint Oroszország a többi között a nyugati gyártmányú koronavírus elleni vakcinák hitelességének aláásását próbálja meg majd elérni, különös tekintettel a brit-svéd AstraZeneca oltóanyagával kapcsolatban, amelyet “majomvakcinának” bélyegzett.
Oroszország a lejárató kampányokkal abban bízik, hogy egyrészt előnyösebb helyzetbe hozhatja saját vakcináit a piacon, másrészt eleget tehet stratégiai ambícióinak azzal, hogy elsőként tünteti fel magát a nagyhatalmak között, aki megoldást tudott találni a Covid-19-re
– olvasható tovább. A dokumentum szerint Oroszország Egyesült Államokkal kapcsolatos politikája továbbra is “túlnyomóan konfrontatív” marad. A jelentés egyebek között Kínával is foglalkozik. Az észt hírszerzés szerint Peking azon nagyratörő terve, hogy világelső akar lenni technológiai téren, “komoly biztonsági fenyegetést” jelent a világ többi része számára. A dokumentum egyebek mellett az ötödik generációs (5G) mobilhálózatokat, felhőalkalmazásokat, fejlett műholdas navigációs rendszereket és a mesterséges intelligencia fejlesztését jelölte meg olyan példaként, ahol Kína globális szerepet kíván játszani, vagy már ilyen helyzetben van.
A kínai vezetés világos célja függővé tenni a világot a kínai technológiától
– tette hozzá. Észtország korábban már megtiltotta a Huawei kínai cég részvételét az 5G hálózatok kiépítésben biztonsági aggályokra hivatkozva.
Forrás: MTI; Fotó:MTI/AP/Dmitrij Loveckij
Facebook
Twitter
YouTube
RSS