Hatvannégy orvos nyílt levélben tiltakozik a hálapénz rendszerének fenntartása, az egészségügy ellehetetlenítése és az orvos-képzés leépítése ellen. Mint fogalmaznak, a hálapénz közös korrupció, de elsősorban az államnak érdeke, hogy ne „kopjon ki” a rendszerből.
Átfogó kritikát fogalmazott meg hatvannégy orvos, amelyet az 1001 orvos hálapénz nélkül elnevezésű Facebook-közösség hozott nyilvánosságra. Az Index.hu által kiszúrt levélben az orvosok elsősorban a hálapénzt teszik felelőssé az egészségügyi rendszer állapotáért. Mint fogalmaznak,
„a hálapénz olyan közös korrupciónk, amelynek a hálához már régen semmi köze, mindenki a saját vagy hozzátartozója biztonságáért aggódva fizeti. Pontosabban a biztonság illúziójáért, mert az ellátás egyéni szintjén az orvos úgyis tehetetlen marad. A hálapénzzel ugyanis nem tudja megváltani az összeomló rendszert, abból nem lehet ápolót foglalkoztatni, vagy modern gyógyszert venni. Higgye el, amit az orvos meg tud tenni, az pénz nélkül is módjában áll.”
Hozzáteszik, bár valójában az orvosok és a betegek is szabadulnának a hálapénz gyakorlatától, a mindenkori egészségügyi kormányzat érdeke, hogy az megmaradjon, mivel így az alulfinanszírozottság helyett a „korrupt orvosokra” terhelődik az összeomló egészségügyi rendszer felelőssége. Az orvosi fizetésekről szólva kiemelik, hogy bár egyesek a hálapénz elfogadásával a nyugati bérszintnek megfelelő, vagy még magasabb összegeket visznek haza, az orvosok többsége az orvosi bértábla alapján keres, holott egy ember megmentésével, munkaképessé tételével a többszörösét spórolják meg az egészségügyi és szociális rendszernek. Mint fogalmaznak „az ápolóink fehér ruhája mögött olyan sorsok bújnak meg, amiről sokaknak elképzelése sincs. A gyógyításban legfontosabb szövetségeseink egzisztenciálisan és érzelmileg megalázva hagyják ott a szakmát vagy az országot.”
A nyílt levélben kifejtik, nemcsak a málló vakolat és az ehetetlen étel, de legfőképpen a tehetetlenség okozza az egészségügyi dolgozók frusztráltságát és a tömeges pályaelhagyást. Jó példa erre az infrastruktúra hiányossága,
„ha az egyén szintjén a jól képzett orvos el is látja a feladatát (felismeri a bajt), tudása és elkötelezettsége nem tudja ellensúlyozni a rendszerszintű hiányosságokat. Modern onkoterápiát például lehetetlen folytatni CT és MR készülékek nélkül. Magyarországon ezekből feleannyi (!) jut 100.000 lakosra, mint Szlovákiában vagy Csehországban.”
Az aláíró orvosok szerint problémát jelent, hogy a felmondások miatt ugyanazt a szolgáltatást, egyre kevesebbeknek kell biztosítania.
Összességében úgy fogalmaznak:
„Ezek a körülmények együttesen okozzák, hogy nem lehet már jó pénzzel sem megvenni a munkaerőt itthon. Mivel minden tekintetben leszakadunk Európától, az orvosok egyre nagyobb része számol le az illúziókkal és megy oda, ahol megbecsülik az elhivatottságát és kibonthatja tehetségét. Ha a fizetést meg is emelik, de a rendszert nem állítják talpra itthon, az elvándorlás nem áll meg.”
Teljes cikk itt olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS