“Egy felelős államkincstári vezetőtől hallottam, hogy beépített önfeljelentő (áll a háttérben – PS), ez valami olyasmit jelent, hogy valaki tudatosan beépül valahová, hogy olyan dolgot kövessen el, amit később bejelent és ami miatt gondja lehet annak az intézménynek, ahova beépült” – Szenczy Sándor lelkész, a Baptista Szeretetszolgálat alapító-elnöke ezzel magyarázta az RTL Klub Híradójában a hírt, hogy a NAV nyomozói különösen nagy hátrányt okozó költségvetési csalás gyanújával indítottak nyomozást a szeretetszolgálat ellen.
Az ügyről a PestiSrácok.hu írt oknyomozó cikket, amelynek lényege, hogy a szeretetszolgálat a nemzeti ünnep előtt, teljesen váratlanul nyolcszáz szociális gondozójának mondott fel, munkajogi szemszögből meglehetősen kétes módon. A kirúgott gondozók az évente több milliárd forintos állami támogatás terhére 8472 idős, beteg embert láttak el otthonukban. A váratlan húzás mögött az áll, hogy a Magyar Államkincstár (MÁK) felfüggesztette a szeretetszolgálat szociális programjának finanszírozását, a feltárt visszaélések és az elindult nyomozás okán. Azóta számos olvasónk is megerősítette a hírt, amit a Baptista Szeretetszolgálat sem cáfolt, igaz, a PS-nek adott nyilatkozatukban méltánytalannak és aránytalannak nevezték a kincstár eljárását, azt hangoztatva, hogy az államkincstár által jelzett szabálytalanságok esetében ők is rendkívüli vizsgálatot indítottak, feljelentést tettek és fenntartói biztost jelöltek ki.
Ezután fordultunk ismét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bűnügyi sajtóirodájához, hogy megkérdezzük, előfordulhat-e, hogy a NAV nevében eljáró nyomozók, revizorok szándékosan bűncselekményt kövessenek el?, illetve előfordulhat-e, hogy a NAV különösen nagy hátrányt okozó költségvetési csalás címén indítson nyomozást egy olyan ügyben, amely mögött mindössze egyetlen alkalmazott szándékos csalása, visszaélése áll? A NAV a folyamatban lévő eljárásra hivatkozva még csak arra sem volt hajlandó, hogy elvi választ adjon.
Ugyanakkor igyekeztünk más forrásból is további információkat szerezni, hiszen a “különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás” bűnügyi kategóriája abban az esetben áll meg, ha a feltételezett kárérték a félmilliárd forintot is meghaladja. Tegnap cikkünkben azt is megírtuk, hogy az államkincstár vizsgálatában feltárt szabálytalanságok 3,2 milliárd forintnyi kifizetést érintenek. Úgy tudjuk, ez az összeg a program éves állami finanszírozásának negyede-ötöde. Aligha hihető tehát az elnök-alapító Szenczy Sándor krimibe illő magyarázata, miszerint egyetlen “összeesküvő” dolgozó okozta a brutális mértékű kárt.
A PestiSrácok.hu-nak a szeretetszolgálat névtelenséget kérő bizalmasa és segítője igyekezett eloszlatni az elnök-alapító magyarázata és a kárérték közti ellentmondásokat. Ő azt mondta, a gondok akkor kezdődtek, amikor a bizniszegyházak kiszorítása után a szeretetszolgálat több, fenntartó nélkül maradt intézményt is átvett. Akkor került a rendszerbe egy-két tisztességtelen munkatárs. Ám szerinte a házi gondozói hálózat körüli csalások még így is csak eseti jellegűek voltak. Állítja, az alapítvány és a szolgálat vezetői nem is tudtak a visszaélésekről, s szerinte a kincstár revizorai – szándékosan a kockázatosabb egységeket vizsgálva – a több mint nyolcezer ellátottból “csak” körülbelül ötszázat kerestek meg. Ezek felénél valóban szabálytalanságokat találtak, amik jó részét – főleg mert idős, esetenként demens, vagy Alzhheimer-kórós ellátottak “vallomásain” alapultak – az alapítvány vezetői vitattak. Forrásunk úgy tudja, mindezek ellenére Szenczyék felajánlották, hogy az államkincstár által gyanúsnak ítélt kifizetéseket az utolsó fillérig visszafizetik, abban az esetben, ha a hálózat többi – nagyobb – része zavartalanul működhet tovább. Minderről eddig nem sikerült megegyezniük a MÁK-kal. E háttérinformációból is látszik ugyanakkor, hogy a visszaéléseket aligha egyetlen munkatárs követhette el, ahogy azt Szenczy Sándor az RTL Klubon lefestette.
Az állammal folytatott alkudozásban komoly ütőkártya lehet Szenczy kezében az a szeretetszolgálatos forrásunk által figyelmünkbe ajánlott tény, hogy az alapítvány kiváló amerikai kapcsolatokkal is rendelkezik és a kormány “biztosan nem szeretne egy újabb norvégbotrányt kiprovokálni”…
A vezető fotón Szenczy Sándor látható.
PESTISRÁCOK.HU
Facebook
Twitter
YouTube
RSS