“Bitte schön, lehet jönni!” – üzeni Palkovics László az őt támadóknak, írja az atv.hu, akik interjút készítettek az innovációs és technológiai miniszterrel. Palkovics elmondta, hogy csak szeptemberben terjeszti be az akadémiai törvény módosítását, ha májusban nem tudnak megállapodni az MTA-val. Az Akadémia közgyűlésének “bölcsnek kell lennie”; a kutatóintézetek május 31-ig megkapják a teljes finanszírozásukat. Abban már megállapodtak Lovász László MTA-elnökkel, hogy megkapják az áprilisi fizetésüket is.
Ma is tüntetnek az Akadémia előtt, akik a miniszter zsarolásáról beszélnek; ezzel kapcsolatban kérdezte az atv.hu Palkovicsot, hogy vissza lehet-e csinálni a Lovász-Palkovics paktumot. A miniszter szerint az aláírt papírt mindkét fél elfogadhatónak tartotta; ez a szándéknyilatkozat elveket rögzített, mely felelősséggel lett aláírva. Palkovics leszögezte azt is, hogy Lovásznak nincs mitől félnie: nemzetközileg elismert matematikus, az MTA elnöke, aprólékosan végignézték együtt a szándéknyilatkozatot, hogy később ne legyen félreértés belőle.
Az atv.hu gúnyosan feltette a kérdést, miszerint Palkovics tényleg az Akadémia legjobb barátja, ahogy állította magáról, a válaszban pedig megtudhattuk, hogy a teljes magyar kutatási ökoszisztéma hatékonyabbá tétele érdekében dolgozik és az Akadémia érdekeit nézi. Ugyancsak szembesítették azzal is, hogy pitbullnak, mozdonynak, Orbán takarító emberének titulálják, de Palkovics nem háborodott fel: ironikusan megjegyezte, hogy “javul a helyzet”, majd a tárgyalási stílusára feltett kérdésre is válaszolt, melyet fairnek titulált; a német vállalati környezetben szocializálódott, őszinte, de korrekt hozzáállásként határozott meg.
Természetesen Lovász László is szóba került, akiről Palkovics elmondta, hogy abszolút korrekt tárgyalónak tartja, akivel jó hangulatban sikerült beszélgetni, és az atv.hu által felmerült fejhez tartott pisztoly tárgyalási hasonlatát kategorikusan elutasította. A miniszter ugyanígy hamisnak nevezte a feltételezést, hogy zsarolnák és fenyegetnék az Akadémiát; elmondta, hogy ahogy Orbán Viktor is kijelentette, az Akadémia pénzét nem akarja senki és nem is akarhatja, az az MTA tulajdona.
És azt is mondta a miniszterelnök még ezen túlmenően, hogy ahogy a világ minden országában, aki finanszírozza a kutatásokat, az szeretné látni, milyen módon hasznosul az a fajta forrás, amit az állam a tudományra költ. Legyen ez kutatás, innováció, bármi más. Mi nem akarunk beleszólni, hogy ki, mit, milyen módon kutat. Azt mondta, hogy a magyar kormánynak az a szándéka, hogy ne kutatási struktúrát, ne kutatói státuszt finanszírozzon az állam, hanem kutatást. Ezt mondta a miniszterelnök, maga ott volt, hallotta.
Palkovics szerint most már az Akadémia is érti a kormány szándékát, ezért is tudtak dűlőre jutni a szándéknyilatkozatot illetően, mely a működési modellt tisztázza, ezek pedig külföldi, például német példa alapján történik majd. A miniszter bízik benne, hogy nem kerül sor az MTA közgyűlésén vétóra a kutatóintézetek leválasztására, mert az új helyzetet eredményezne, és szerinte nem jut oda a szituáció, hogy Lovász László lemondjon.
A hosszú interjúban szóba került a finanszírozás, az Akadémián belüli munkacsoportok, bizottságok létrehozása; megtudhatjuk, hogy Pálinkás József, az MTA volt elnöke szerint miért konstruktívabb az új megállapodástervezet, valamint beszélt az új modellek által nyújtott lehetőségről és további vádakról is. Az interjú második szakaszában az atv.hu kérdezte a minisztert a CEU-ról is, és nem maradhatott ki Palkovics a budai Várba való költözése sem. A teljes interjút elolvashatják ITT.
Forrás: atv.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS