Palkovics László pénteken, a Budapest Climate Summit konferencián beszélt arról, hogy bár a koronavírus-járvány miatt a nyilvánosságban háttérbe szorult a klímavédelem, de a kormány ilyenkor is ellátja az ehhez kapcsolódó kötelességeit. A miniszter szerint Magyarország a leghatékonyabb környezetvédők közé tartozik Európában, és a káros anyagok kibocsátására vállalt kötelezettségeit is teljesíteni fogja.
Palkovics László kijelentette, hogy Magyarország – vállalásának megfelelően – 2030-ra negyven százalékkal csökkenti a széndioxid-kibocsátást. A 2050-re tervezett kilencvenöt százalékos mérséklés a számítások alapján ötvenezermilliárd forint beruházással szintén megvalósítható, de uniós szinten csak akkor lehet esély rá, ha Magyarországhoz hasonlóan a tagállamok mindegyike képes tíz éven belül a negyven százalékos csökkentésre. A miniszter nem tartja kizártnak, hogy belföldön ezt az arányt sikerül felülmúlni, hiszen a magyar kibocsátás az elmúlt évek gazdasági fellendülése mellett is harminchárom százalékkal alacsonyabb, mint harminc éve volt. Palkovics László a hatékony intézkedésekben látja a fenntartható fejlődés garanciáját.
A koronavírus-járvány miatt a nyilvánosságban háttérbe szorult a klímavédelem, de a kormány ilyenkor is ellátja az ehhez kapcsolódó kötelességeit. Nem állt le a környezetvédelmet támogató stratégia- és törvényalkotás, az év végéig elkészülhet a tiszta fejlődés stratégiája, folytatódik az elektromos buszok beszerzése, az elektromos járművek vásárlására hamarosan új pályázatok jelennek meg, a háztartási napelemek beszerzéséhez célzott támogatásra számíthatnak a hátrányos helyzetű térségek
– mondta.
A belföldi energiatermelés több, mint kilencven százaléka széndioxid-mentessé válik, de ehhez Magyarországnak és Európának szüksége van a nukleáris energiára
– hangsúlyozta Palkovics László. Hozzátette ugyanakkor, hogy az atomerőművekkel szemben leggyakrabban hangoztatott kifogás, a nukleáris hulladékok elhelyezése a magyar kutatásoknak köszönhetően egyszerűsödhet, hiszen elképzelhető, hogy a lézeres lebontás révén nem kell évezredekig tárolni a fűtőelemeket.
A budapesti klímarendezvényt online bejelentkezésben üdvözölte az Európai Bizottság Európai Zöld Megállapodásért felelős ügyvezető alelnöke is. Frans Timmermans kijelentette, hogy a fenntarthatósági fordulat nem választás kérdése, hiszen az emberiség túlélése múlik rajta. Véleménye szerint a növekedést el kell szakítani a korlátlan energiafelhasználástól, az átalakulásnak ez lesz a központi kérdése. A megoldások ma már rendelkezésre állnak, Európának tehát példát kell mutatni a világnak a klímacélok teljesítésében. Az uniós vezető súlyos környezeti következményekre figyelmeztetett, és nem csupán a távoli jövőben, hiszen – mint mondta – az előjelekkel az emberiség már most kénytelen szembesülni.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS