Korábban már elvették Bukarest szavazati jogát, amiért 115 millió (!) euróval tartoznak a szervezetnek, azonban a kutatási pénzeket rendre felveszik.
A Főtér jelentése szerint keleti szomszédunk 2011 januárjában csatlakozott az Európai Űrügynökséghez, de akkor még senki sem sejthette, hogy az egész mindössze arra lesz jó, hogy adósságokat halmozzon fel a párizsi székhelyű kormányközi szervezettel szemben. A szabályzat szerint, amennyiben egy ország csatlakozik, köteles tagdíjat fizetni és anyagilag támogatni a kutatási programokat. Ezt azonban Bukarest több, mint három éve “elmulasztja” befizetni, ezért 2018-ban megvonták a szavazati jogát, most pedig azzal fenyegetik, hogy beperlik és végleg kitiltják a szervezetből. Eddig 115 millió eurós tartozást sikerült felgyűjteni, amit többszöri felszólítás után sem hajlandó elkezdeni törleszteni. Az Űrügynökség 45 évnyi fennállása óta még nem volt példa arra, hogy egy tagot ki kelljen zárni – írja a lap.
A román oktatási tárca azt ígérte korábban, hogy 2019 decemberétől elkezd törleszteni, de nem történt semmi, sőt, azóta 20 millióval gyarapodott a tartozás, és ez így fog menni egészen addig, amíg el nem kezdenek törleszteni. A portál azt írja, hogy mindösszesen annyi történt eddig, hogy újra elővették azt a tervezetet, amelyet tavaly év végén is meglebegtettek, de nem fogadtak el. Ha elfogadják, akkor is mindössze 6,2 millió eurót, a tartozás 5,83%-át fizetik ki. A befizetett összegek egyébként nem az Űrügynökségnél maradnak; ezeket visszaforgatják a tagállamok különböző kutatási projektjeibe. Kiemelik: az ügy pikantériája az, hogy az elmúlt négy évben a román állami és magánintézmények mintegy 185 szerződést kötöttek kutatási, fejlesztési, innovációs programokra, és az Űrügynökség pedig banki hitelt vett fel a programok finanszírozására. A büntetőkamatok kifizetése szintén Romániát terheli.
Forrás: Főtér
Facebook
Twitter
YouTube
RSS