Korábban már többször beszámoltunk arról, hogy Pikó András, józsefvárosi polgármester önhatalmúlag felrúgta a kerület magyar közétkeztetési céggel kötött érvényes szerződését, és helyettük egy külföldi cég kezébe játszotta át a jogot évi egymilliárd forintért. A döntés törvényes voltát szinte minden fórumon megtámadta a magyar cég, azonban a jog mellett más probléma is akadt, hiszen Pikó új kedvence, az EUREST Kft. most romlott élelmiszerrel bukott le a NÉBIH rajtaütése során. A józsefvárosi gyermekek és idősek biztos örömmel fogadták volna a romlott ételt, szerencsére azonban a NÉBIH időben lépett, az EUREST pedig elismerte, hogy 32 kilogramm élelmiszer, amelyet a főzőkonyhájukon találtak vagy lejárt, vagy nyomon követhetetlen volt. Ki tudja, hogy előtte milyen ínycsiklandó falatokat kaphattak a józsefvárosiak az EUREST-től, de legalább ezt a 32 kilogramm ételt nem kellett a kerületi lakosoknak elfogyasztani. Látható, hogy Pikó András nem tud hibázni, kilenc hónap alatt felfedte, hogy egy dologhoz biztos nem ért: a városvezetéshez, de morális kérdésekben sem feltétlenül tőle érdemes tanácsot kérni.
Megbukott a NÉBIH vizsgálaton a Pikó András által favorizált külföldi multicég, az EUREST. Az már korábban kiderült, hogy a cég fő profilja nem a közétkeztetés, azonban most olyan elképesztő hír látott napvilágot, amelyet Pikó Andráson kívül valószínűleg senki sem próbálna megmagyarázni. Az EUREST XVIII. kerületi főzőkonyháján ugyanis a NÉBIH 32 kg olyan élelmiszert talált, ami vagy lejárt – azaz romlott – vagy nyomon követhetetlen volt. A Nébih természetesen megsemmisítette az árukat, amelyek emberi fogyasztásra alkalmatlanok voltak, arra pedig mérget vehetünk, hogy Pikó András tányérján sem ezek a gusztusos finomságok díszelegnek egy átlagos polgármesteri ebéd során. Azt azonban senki sem tudhatja, hogy az új cég eddig milyen élelmiszerekkel lepte meg a józsefvárosi gyermekeket és időseket, hiszen egy ideje már ők biztosítják a közétkeztetést Pikó zseniális döntése során.
Romlott vagy nyomon követhetetlen húsok
Az eljárás és a bírság megállapítása jelenleg folyamatban van, az azonban a napi.hu NÉBIH-hez eljuttatott kérdéseire adott válaszokból kiderült, hogy 12 élelmiszer tétel került megsemmisítésre, mintegy 32 kilogrammnyi fagyasztott húsétel, valamint fűszerek. Ezek a tételek szavatossága vagy lejárt, vagy egyáltalán nem voltak nyomon követhetőek. Nyilván a romlott, vagy követhetetlen forrásokon érkező húsok fogyasztása a legegészségesebb a józsefvárosiak számára, ezért már megérte kirúgni a magyar céget csak úgy ripsz-ropsz, és helyette az EUREST Kft.-t helyzetbe hozni, de Pikó Andrásnak erre biztos megvolt a “szakmai” oka.
Az EUREST beismerte az esetet
Az EUREST elismerte, hogy a hatóság jogszerűen intézkedett, Nyerges János Ernő ügyvezető emellett személyi felelősséget emlegetett, miközben a NÉBIH komoly bírságot helyezett kilátásba az ügy miatt. A hatályos jogszabályok alapján az eljárás lefolytatására 60 nap áll rendelkezésre, addig kell kiszabni a bírságot. Ám annak kiszámolása nem is olyan egyszerű, csak az biztos, hogy a plafonja 150 millió forint.
Mivel a bírság megállapítása folyamatban van, csak általánosságban tudunk a bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről tájékoztatást adni. A lejárt élelmiszer-alapanyagok esetében élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabása indokolt, amelynek legmagasabb összege 150 millió forint. A bírság alapösszegét 15.000,- forintban állapítja meg a jogszabály, amelyhez az eljárásban feltárt körülményektől függően, különböző szorzókat rendel. A szorzó megállapítása minden esetben az egyedi ügy összes körülményének mérlegelését követően történik. A nem nyomon követhető élelmiszerek esetében a kiszabható bírság tételenként 50.000,- Ft.
– részletezte a NÉBIH.
A hatóság a főzőkonyhát nem záratta be, az tovább üzemelhet.
“Tetten érhető a személyi felelősség”
A napi.hu megkereste Nyerges János Ernő ügyvezetőt, aki szerint a 23 kilónyi fagyasztott hús nem volt romlott, „csak” nyomon követhetetlen, ugyanakkor 9 kilónyi fűszer és szárazáru minőség megőrzési ideje már valóban lejárt. A hatóság döntését nem kérdőjelezte meg az ügyvezető, Nyerges János Ernő szerint is jogszerű volt az intézkedés, amivel kivonták a forgalomból a tucatnyi élelmiszert.
A Hatóság előírása szerint eljárva megsemmisítettük a kifogásolt tételeket, erről a dokumentumot még aznap eljuttattuk az eljáró Hatóságnak. Már az ellenőrzés napján belső vizsgálatot rendeltünk el a felelősség megállapítására, valamint a munkafolyamatok áttekintésére. Belső vizsgálatuk megállapította, hogy kétszer is tetten érhető a személyi felelősség.
A napi.hu próbálta elérni a VIII. és a XVIII. kerületi önkormányzatot is, azonban meglepő módon nem válaszoltak a megkeresésre, így azt sem lehet tudni, hogy tudtak-e arról, hogy az EUREST főzőkonyháján közel 32 kg romlott, vagy lejárt húst, illetve más élelmiszereket találtak. Az esetről Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője is megosztotta a gondolatait a Facebookon:
❗️A józsefvárosi gyerekek és idősek romlott ételekből készült ebédet kapnak Pikó Andrástól! A NÉBIH ellenőrzése során…
Közzétette: Kocsis Máté – 2020. június 22., hétfő
Facebook
Twitter
YouTube
RSS