A migrációs válság nem oldódik meg a bevándorlók szétosztásával, az csak részprobléma – mondta Pintér Sándor belügyminiszter az M1 aktuális csatorna híradójának Luxemburgban. A tárcavezető közölte: a valódi probléma az, hogy Európa meg tudja-e védeni határait. Ezt Magyarország megtette, és aki menekült, azt befogadta, aki nem az, annak viszont semmi keresnivalója nincs az unióban – jelentette ki. Németország után Ausztria is meghosszabbítja a határellenőrzéseket a szlovén és magyar határszakaszokon májusig – közölte Wolfgang Peschorn ügyvezető osztrák belügyminiszter kedden az uniós belügyminiszterek luxembourgi tanácskozásán. A bejelentés előzménye, hogy Németország szeptemberben közölte: november 11-től újabb hat hónapra meghosszabbítja a migrációs válság miatt négy esztendeje ideiglenesen visszaállított ellenőrzést Ausztriával közös határszakaszán.
Pintér Sándor az illegális bevándorlók szétosztására Máltán született terv kapcsán felhívta a figyelmet: az uniós tagállamok közül több még azokat a migránsokat sem vette át, akik szétosztásáról 2015-ben döntött a belügyminiszterek tanácsa.
Az adatok szerint a százhúszezer ember mindössze huszonkilenc százalékát osztották szét, ennek ellenére Magyarország a feketepéter, aki nem vett részt ebben a folyamatban
– fogalmazott a belügyminiszter.
Ausztria májusig meghosszabbítja a határellenőrzéseket a szlovén és magyar határszakaszokon
Németország után Ausztria is meghosszabbítja a határellenőrzéseket a szlovén és magyar határszakaszokon májusig
– közölte Wolfgang Peschorn ügyvezető osztrák belügyminiszter kedden, az uniós belügyminiszterek luxemburgi tanácskozásán. A bejelentés előzménye, hogy Németország szeptemberben bejelentette: november 11-től újabb hat hónapra meghosszabbítja a migrációs válság miatt 2015-ben ideiglenesen visszaállított ellenőrzést Ausztriával közös határszakaszán. Peschorn hangsúlyozta, hogy az Európa szívében végrehajtott határellenőrzéseknek kedvező hatása van: mérséklik a migrációs mozgásokat és akadályozzák az embercsempészek tevékenységét. Peschorn szerint ezek szükségét az is indokolja, hogy Németország is határellenőrzéseket vezetett be Ausztriával közös határán. A miniszter nyitva hagyta az ellenőrzések esetleges újbóli meghosszabbításának lehetőségét.
Szlovénia tiltakozik a szigor ellen
Peschorn elmondta: szlovén és magyar hivatali partnereivel a nap folyamán arról tanácskoztak, hogy Ausztria minden megtesz annak érdekében, hogy a határtérségek lakosaira nehezedő terheket a lehető legalacsonyabban tartsák. Hozzátette: ezen felül számos alternatív intézkedéssel próbálják biztosítani azt, hogy az embercsempészek ne szivároghassanak be Ausztriába. Peschorn újságírói kérdésre sem pontosította, milyen alternatív intézkedésekről van szó, mindössze rendőrségi és határrendészeti intézkedésekre hivatkozott. Peschorn szlovén hivatali partnere, Boštjan Poklukar azonnal tiltakozott az osztrák döntés ellen.
Világosan meg kell mondani, hogy Szlovénia tiltakozik a döntés ellen
– jelentette ki Poklukar Luxemburgban az STA szlovén hírügynökségnek nyilatkozva. A politikus úgy vélekedett, hogy a határellenőrzések meghosszabbítása teljességgel szükségtelen és nagy gazdasági károkat okoz. Hozzátette: Ausztria egyelőre nem reagált a szlovén-osztrák vegyes járőrök felvetésére, bár hasonló egységek már járőröznek Szlovénia olasz és horvát határszakaszain.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS