Ismét kilátogattunk a ma záruló 87. Ünnepi Könyvhétre, ezúttal politikára éhesen. A főváros szívében, a Vörösmarty téren és és a környező utcákban 147 pavilonban több mint kétszáz hazai és határon túli kiadó mutatta be és árusítja könyveit. A szépirodalmi és szórakoztató művek mellett jócskán találtunk kőkemény napi politikával átitatott alkotásokat is. Lássuk!
Hankiss Elemér: Utak és démonok, Kossuth Kiadó
Ez egy több szempontból is rendhagyó könyv, ugyanis párbeszédes formában íródott. Hankiss Elemér összegyűjtötte a magyar szellemi élet hasonló gondolkodású embereit, különböző élethelyzetű, korú, eltérő életpályákat befutó embereket, és beszélgetett velük. Nem mindig egy személlyel, gyakran vitára késztette beszélgetőpartnereit, így keresték együtt a válaszokat, hogy milyen szerepet játszanak a résztvevők a magyar közéletben, kultúrában, tudományban és a magyar társadalom életében.
A beszélgetések rögzítésétől a jóváhagyásig azonban sok bonyodalom formálódott, Hankiss Elemér pedig időközben elhunyt – így talán nem is gondolta, hogy valaha kész mű lesz a fáradozásaiból. A kísérlet egyik résztvevője, Stadeisky Éva vállalta a kötet szerkesztését, így kerülhetett a könyv a boltok polcaira, az olvasók kezébe.
„Nagyon sok tanulság van benne” – mondja László Ágnes, a Kossuth Kiadó kommunikációs vezetője. „Sajnálom, hogy nem élhette meg a megjelenését.” És hogy kinek szól? Olyan fiataloknak, akik érdeklődnek társadalmi kérdések iránt. Akármennyire vitatott a téma, ezek olyan emberi létkérdések, amik a magyar szellemi élet embereit foglalkoztatja. Ajánljuk azonban annak a korosztálynak is, akik a beszélgetők, például Gombár Csaba, Lengyel László, Szilágyi Ákos korosztályába tartoznak (és persze mindenkinek, aki szereti!).
Ez mindenképpen egy időtlen kötet, lapozzatok bele. Kedvcsinálónak megtenném a könyv első megszólalóját, Hankiss Elemért:
„Hankiss: Sikerül, vagy nem sikerül, vágjunk bele. Én ugyan még nem láttam ilyet, hogy valakivel nagyon személyes és egzisztenciális kérdésekről beszélünk, és közben körbeülik a barátok.”
Dr. Sándor Zsuzsa: Az auschwitzi könyvelő, Corvina Kiadó
A kötet alcíme: Oskar Gröning pere. Oskar Gröning a ’80-as évek közepén kezdte borzolni a kedélyeket, amikor is egy bélyeggyűjtő klubban betelt neki a pohár egy éppen holokausztot tagadó egyénnel. Ezért írt neki egy levelet, hogy márpedig a holokauszt megtörtént, ő ott volt. Ezt elküldte mindenkinek, akit ismert, fiai pedig soha többet nem álltak vele szóba. Ő az auschwitzi könyvelő, és mivel ezt elmondta a világnak, felelősségre is vonták érte: pere tavaly, 2015-ben zárult Németországban. Bűnösnek találták 300 000 magyar áldozat meggyilkolásában való bűnsegédletben.
„Ez egy nagyon különleges a könyv, mert egy szakmabeli (Dr. Sándor Zsuzsa ügyész) ír arról, hogyan zajlik egy per” – mondja a Corvina kiadó munkatársa, a kötet szerkesztője, hozzátéve: “Mit tud itt tenni az igazságszolgáltatás, hiszen egy háborús bűnösről van szó.” A tavalyi ítélet miatt a téma teljesen aktuális, könyv végig követi a pert, de ez mégsem csak egy per leírása, hanem az író beleszövi a túlélők visszaemlékezéseit is. Kinek szól: mindenkinek, aki érdeklődik a holokauszt és a múlt felidézése iránt.
Parlamenti választási kampányok Magyarországon, Napvilág Kiadó
A Feitl István által szerkesztett kötet a Horthy-korszaktól napjainkig mutatja be a kampányokat azok plakátjain keresztül. A választási plakátgyűjtemény a posztszoci kutatók által alapított Politikatörténeti Intézet könyvtárában van, de eddig nem volt elérhető senki számára, most azonban a köteten kívül készül belőle egy honlap is. Azért különleges, mert ugyan sok mű jelent már választástörténeti témában, de egy sem volt kampánytörténet területén, ezért egy hiánypótló munkával van dolgunk.
Kinek hiányzott ez a könyv? Főleg politika iránt érdeklődőknek, de akár még a laikusoknak is hiányozhatott. Diákoknak, egyetemistáknak, a választónak, és azoknak, akik végigkísérték a kampányokat.
Salamon Mihály: Keresztény voltam Európában, Napvilág Kiadó
Salamon Mihály sajátos műfajt választott könyvéhez: ez egy riportregény, ami eleve kettősséget feltételez. Regényes formában megírta az V. kerületi Üvegház történetét, mely menedéket nyújtott több mint kétezer zsidó származású embernek. A történet nem időrendben halad, de megtörtént eseményeken alapul, hiszen az Üvegház valóban létezik. Megismerjük az épületben megforduló embereket, sorsukat, a körülményeket. A kötet eredetileg 1955-ben jelent meg, az új kiadást Vámos György dolgozta át.
Apponyi emlékiratai, Hankiss, Lengyel a Helikonnál
Eredetileg Lengyel László: Halott ország és Hankiss Elemér: Proletár Reneszánsz című könyvekről szerettem volna kérdezni, de a kiadó lelkes munkatársa további köteteket ajánlott a politika rajongóinak.
Lengyel László kötetében a szerző az elmúlt években megjelent publicisztikáit olvashatjuk, a magyar politika mélyebb összefüggéseit vizsgálja: elmélkedik, jövőt latolgat. Hankiss Elemér Proletár Reneszánsz című műve újrakiadás, a szerző életművét halála óta folyamatosan újítják fel. Szabados Balázs, a Helikon kiadó munkatársa a következőket ajánlja a még a téma iránt érdeklődőknek: gróf Apponyi Albert emlékiratai: Apponyi a korabeli magyar politika egyik legmeghatározóbb személyisége, emlékiratai az Országgyűlés felkérésére születtek két kötetben. Különlegessége, hogy szerepel benne Apponyi trianoni beszéde.
„Mindhárom könyv annak való, aki szakkönyvet akar olvasni, gyakorlatilag 100 százalékig politika”
Megemlíti még Weöres Sándor: Rapszódia a kivívott szabadságról válogatáskötetet, ebben a költő hazafias verseit olvashatjuk. „Nyilván nem nekem kell mondanom Weöres Sándorról, hogy jó verseket írt, de a kötet is nagyon szép” – meséli Szabados Balázs.
Fricz Tamás: Egy következmények nélküli világ, Méry Ratio, Somorja Kiadó
A kötetet a szerző az elmúlt 1-2 évben a Magyar Nemzetben, illetve a Magyar Időkben megjelent publicisztikái alkotják. Fricz Tamásnak van egy mondása, melyet a ’90-es évek második felében fogalmazott meg, és amit ismer a közvélemény is: Magyarország egy következmények nélküli ország. Véleménye szerint ez jellemezte főleg a baloldali kormányokat: mindenki következmény nélkül visszaéltek a hatalommal, korrupciós ügyek, Őszöd, és Gyurcsány Ferenc sem mondott le: az ő szavainak, tetteinek sem volt következménye.
A mondat köré már több könyvet is írt, A következmények nélküli világ már a folytatás. Létezik egy globális pénzügyi gazdasági háttérhatalom, melynek lépései óriási hatást gyakorolnak a világra, melyeknek nincs következménye. A globalizációs folyamat miatt olyan háttérhatalmak irányítják a világot, melyek nem felelősek a tetteikért. Fricz Tamás a könyvét ajánlja: „politika iránt érdeklődőknek, mindenkinek, akit az a kérdés foglalkoztat, hogy a sorsáról hol döntenek, kik döntenek. Akit érdekel, mi lesz a jövőben, az élete hogyan alakul, a fiataloktól az idősekig, minden gondolkodó embernek, aki tudni akarja, hogy mi zajlik ebben az országban, és mi zajlik a világon, és milyen veszélyek fenyegetik a létünket jelen pillanatban, politikában, gazdaságban, társadalomban.”
Szelke László: A Gresham a nácik ellen, Jaffa Kiadó
A kötet a Jaffa Kiadó történelmi sorozatában jelent meg, a Széchényi tér, és főleg az ott álló a Gresham palota történetét mutatja be. Az épület ma luxusszálloda, azonban ez mindig volt így: a két háború között és a II. világháború alatt a szabadelvű ellenzéki politika központja volt. Megismerjük azokat a hálózatokat, amelyek ott működtek, és az embereket, akik ott megfordultak. A könyv a sorozat többi kötetéhez hasonlóan mindenkihez szól.
Stefka István: Ötvenhat lövészárkai, Kairosz Kiadó
1956 emléke soha nem szabad, hogy feledésbe merüljön. A magyar nép akkor egyként fogott össze, hogy megmutassa, velünk senki nem szórakozhat. Itt az idő, hogy hazánk történelmének legjelentősebb momentumát a felnövekvő generáció is tisztán lássa és megértse. Dióhéjban ezt üzeni Stefka István legújabb könyvével, amely az Ötvenhat lövészárkai címet viseli.
Idézzünk a könyvből: “legyen végre vége a történelemhamisításnak és az emberek félrevezetésének. Itt az idő, hogy mindenki tisztán lássa, ezt a forradalmat a nép csinálta a pesti és budai srácok, az egyetemisták a munkások a vidéken élő parasztság, a polgárok, nem pedig a kommunisták. Ők csak szereplői voltak az eseményeknek.” A könyvről megkérdeztük magát Stefka Istvánt, az Öreget is, olvassátok itt!
Nagy Ervin: Omladozó Téveszmék, Attraktor Kiadó
A kötetben szereplő írások egy része a Magyar Hírlapban, a Polgár Portálon és az Aracsban (A Délvidéki Magyarság Közéleti Folyóirata) 2011-2015 között megjelent – néhol átdolgozott – szövegeire épül. Rövid, esszéjellegű filozófikus írások Istenről, emberekről, eszmékről.
„Igaz, a szabadságra szükség van, mert a szolgaság szükségszerűen rossz, de mindebből nem következik az, hogy minden olyan normát le kellene érte rombolni, ami erkölcsi korlátok köré szorítaná. Voltaképpen ezen a ponton keresendő a konzervatív és a liberális szabadságfogalom közötti egyik, ha nem a legfontosabb különbség.”
A Magyar Menedék Könyvesház a kötetet a filozófiai, társadalmi, közéleti, ideológia-politikai kérdésekre nyitott, ezekkel mélyebb kontextusban is foglalkozni akaró, konklúziókat levonó és mindezek ismeretében állást is foglaló olvasók figyelmébe ajánlja.
Dr. Csernus Imre: A férfi – Srácoknak
Hát, mit is mondhatnék. Ebből a szerkesztőségben mindenkinek szüksége lesz egy példányra. Idézném a Könyvhét ajánlóját: „Ha érdekel, mitől leszel jó pasi, és hogyan bánj a csajokkal, na meg a szüleiddel, akkor ez a könyv neked szól!” Nekünk, Srácoknak!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS