Óriási leleplezést ígért Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció alelnöke az óbudai önkormányzati korrupciós botrány magyarázataként. Szerinte kormánypárti rendelésre zárták be a minősített korrupciós ügyben meggyanúsított Kiss László, egyébként DK-s polgármestert a minap. Ma a Legfőbb Ügyészség előtt bizonyítékokat azonban nem mutatott egy fikarcnyit sem. Helyette A5-ös papírlapokból álló paksamétát mutogatott, az egyik állítólag egy tanúvallomás, ami szerinte bizonyítja állítását. Mint ahogy Simonka György, volt Fideszes országgyűlési képviselő, jelenleg korrupciós ügy vádlottja, aki interjúban beszélt egyes ügyészekről.
Politikai krimi bohózatot csinál a DK-alelnök, Vadai Ágnes – minden bizonnyal főnöke, Gyurcsány Ferenc tudtával, vagy éppen utasítására – az óbudai önkormányzati korrupciós botrányból. Szerinte Kiss László óbudai polgármestert állampárti igényre zárták rácsok mögé. „A Kiss László elleni koncepciós eljárást a fideszes pártállam legfelsőbb köreiből igényelték.” – mondta, az egykor még ígéretes szakpolitikus (a Honvédelmi Minisztérium államtitkára volt a szocialista-liberális kormányok idején), aki ma papírlapokat lobogtatott a Legfőbb Ügyészség épülete előtti sajtótájékoztatóján.
A PS tudósítója a közelében állt, így látta, hogy a paksaméta egy része Vadai előre leírt, jegyzetekkel ellátott mondandóját tartalmazta. Ezen felül három, elkülönítve összefogott A5-ös papírokból álló halmaz volt Vadai kezében. Ezeket összefogva lobogtatta meg, mondván: ezek a bizonyítékok állításai igazolására. Fontos tisztázni, Vadai nem mutatott be bizonyítékokat a sajtónak.
Azt állította, a kezében lévő dokumentumok a bizonyítékok arra, hogy pártállami megrendelésre szálltak rá Kiss László polgármesterre, és záratták be koncepciós per részeként.
“Az egyik dokumentum ezek közül” – emelte meg teátrálisan a papírhalmazt Vadai Ágnes – “egy kihallgatási jegyzőkönyv, a kihallgatott személy a nyomozás egyik érintettje volt”. Az állítólagos jegyzőkönyvből ezt a szöveget idézte, amit egyébként egy tacepaóra is kinyomtattak, amit aztán ki akart ragasztani a Legfőbb Ügyészség bejáratához, hogy “lássák a bejövő és távozó ügyészek, hogy mibe keveredtek”:
„Azzal keresett meg (…), hogy őt megkereste egy felső vezető azzal, hogy meg kellene buktatni a III. kerületi polgármestert, és ehhez szükség lenne a cégemre.”
Segítünk lefordítani a mondatot: valaki azzal kereste meg az állítólagos tanúskodót, hogy őt megkereste egy állami vezető, aki céget akart a III. kerületi polgármester megbuktatásához…. Hogy az olvasó nem talál ebben logikát sem, nem hogy értelmet? Nem az olvasó hibája. Az állítólagos kihallgatási jegyzőkönyv 2024. március 6-i dátummal született, az óbudai nyomozás egyik érintettjének Központi Nyomozó Főügyészségen tett vallomását tartalmazza. Vadai Ágnes ezután idézte Simonka György Telexnek adott, ma megjelent interjújának egy részét. A volt fideszes országgyűlési képviselő, ma korrupciós ügy vádlottja, Simonka állítja, hogy neki ügyvédek azt mondták:
„Állítólag az ügyészek egyik vezetője minden hétfőn eljár valahova eligazításra. Hogy pontosan hová, azt nem tudom, valami magasabb szintre. Délután visszajön, és elmondja, hogy mit kell tenni, a folyó ügyeket milyen irányba kellene terelni.”
Vadai szerint ez is azt bizonyítja, hogy az ügyészség politikai utasításra vadássza le a pártállamnak kellemetlen ellenzéki politikusokat.
Kegyelmi állapot: a rendőrök körbe fogták Vadait
A sajtótájékoztató performance-szá fajult. Vadai és párttársa, Barkóczi Balázs ki akarta ragasztani az állítólagos jegyzőkönyvből idézett szövegből készült tacepaót a Legfőbb Ügyészség bejáratához, amit azonban a közjogi épületet védő rendőrök megakadályoztak. Élénk vita alakult ki Vadai képviselő asszony és az őrparancsnok között. Utóbbi közölte: engedély nélkül tilos középületre bármit kifüggeszteni, ragasztani meg pláne nem szabad. Vadai és Barkóczi viszont csak mantrázta, hogy ők a törvénytelenség ellen lépnek fel, Vadai szerint az épületben is törvénytelenség folyik, ám az őrparancsnok nem tágított. Javasolta, kérjenek engedélyt a tacepaó kifüggesztésére az épületben székelő intézmények vezetőitől. (Az épületben a Legfőbb Ügyészség mellett a Kúria irodái is ott vannak.)
Vadai Poltért kiállított, megkapta
Vadai és a szintén országgyűlési képviselő Barkóczi ezután úgy döntött, ha nem ragasztgathatnak, akkor bemennek Polt Péterhez, akinek neki szegezik az alábbi négy kérdést:
- Ki az az állami vezető, aki megrendelte Kiss László polgármester megbuktatását?
- Ha nem ismeri, akkor zajlik-e nyomozás az érintett állami vezető azonosítására?
- Melyik állami vezető utasította az ügyészséget a büntetőeljárás megindítására?
- Melyik hétfői napon kapott utasítást az ügyészség Kiss László levadászására?
Polt Péter úri emberként fogadja Vadait
Vadai és Barkóczi országgyűlési képviselőként engedélyt kapott a Legfőbb Ügyészség és Kúria közös épületébe való belépésre. Egészen Polt Péter titkárnőjéig jutottak. A legfőbb ügyész nem tartózkodott az épületben. Titkárnője felhívta, elmondta, mi az óhaja a DK-s képviselőknek.
Polt azonnal döntött. Holnap 15-ra várja az ellenzéki képviselőket az irodájában és minden kérdésre válaszolni fog.
Vadai ezt óriási sikerként kommunikálta immár ismét az épület előtt, az utcán, hozzátéve: a holnapi egyeztetés után ismét sajtótájékoztatót tart majd.
Bűnszervezetben elkövetett vesztegetés pénzmosás
Maffiaszerű korrupciós bűncselekménnyé terebélyesedett az óbudai önkormányzati korrupciós botrány. Kiss László polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint pénzmosás elkövetésével gyanúsították meg – megalapozottan – a Központi Nyomozó Főügyészség. A kerületi vezető és két újabb gyanúsított 30 napra történő letartóztatását elrendelte a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási bírója. A korrupciós botrány gyanúsítottjainak száma már 16-ra nőtt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS