Bajánál most tetőzik a dunai ár, Dunaszekcsőn és Mohácson kedd napközben szembesülnek az évtized árvízének csúcsával. Az áradat rohamtempóban halad a déli határ felé. Kedden késő este már elmondhatjuk, ez bizony elment, akkorra várható, hogy az ár átlépi a vízi határvonalat dél felé. Addig azonban van még teendő. Bátánál például az ár gátat tört, ám gyorsan sikerült megfogni a kitörő vizet. Bajától felfelé a szlovák határig rohamtempójú az apadás. Például Budapesten két nap alatt több mint egy métert apadt a 830 centiméteren tetéző folyam. A PestiSrácok.hu ma bemutat két emberi történetet is.
Budapesten ma 13 órakor már csak 710 centiméter volt a víz magassága. Ilyen ütemű apadás esetében várhatóan két nap múlva már felszabadulnak az alsó rakpartok, takarítás után rá is lehet terelni majd a jelenleg a budai és a pesti kis utcákat bedugító forgalmat; persze csak ha Karácsony Gergely főpolgármester is úgy akarja. Neki mondhatni nünükéje a főváros közúti forgalmának megbénítása, például a rakpartok lezárásával, ám a közelgő – október eleji – új fővárosi önkormányzatban nem sok tere marad már az efféle átgondolatlan döntésekre.
Bízzunk benne, hogy az alsó rakpartokat rendeltetésszerűen használhatják majd az ár levonulása és a takarítás után a közlekedők.
Figyelhetne a főpolgármester a Római Partra is
A Római Part minden árhullámkor botrányokat gerjeszt, írtuk tegnap. A Főváros és a kerületi önkormányzat egymásra mutogat. A hivatalos védvonal a Király – Nánási út magasságában van, itt védekezik idén is a Főváros, agyagfallal védve 55 ezer lakót és házaikat, lakásaikat. A hivatalos védvonaltól a Dunáig árterület, ahol 70 hektáron – mint mára kiderült – kétezren élnek, engedélyezett ingatlanaikban. Őket mobilgáttal lehetne megvédeni az ártól, kétszáz méteres szakaszon a lakók meg is tették ezt.
Az ártéren magukra hagyott választópolgárok joggal teszik fel a kérdést: a Margitszigetnek nincs állandó lakója, mégis, minden árvízkor óriási emberi és anyagi erőfeszítéssel megvédik az ártól, az emberek nem érnek annyit mint a margitszigeti virágok, sétányok, turisztikai építmények?
Egyébként Tarlós István óbudai polgármesterként elkészítette a mobilgát terveit, ám helyi zöldek és lakók megfúrták a védmű telepítését. Most meg egymásra mutogatnak…Ki érti ezt?
A 92 éves Marika néni az áradás foglya
Szentendrén az ártéren lévő háza emeletén ragadt a 92 éves Marika néni. Pontosabban nem az ár ejtette foglyul, hanem nem akarta elhagyni a házat, a macskáit és kutyáit. A Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat – HUNGO munkatársai a megyei rendőrökkel és tűzoltókkal karöltve próbálták rábeszélni a nénit, hogy menjen velük, kiviszik szárazföldre. Marika néni azonban hajthatatlan volt, az ártól nem fél, nem megy az utána az első emeletre, az állatai pedig családtagok, nem hagyja őket magukra.
Így a kutató-mentő szolgálat munkatársai megszervezték, hogy naponta kétszer meglátogathassák Marika nénit, aki mindig örömmel fogadta őket.
“Aranyoskáim, nem lehetne a látogatásokat az ár levonulása után, már száraz lábbal is ismételgetni?” – kérdezte Marika néni széles mosollyal az arcán.
Látogatói természetesen ellátták őt minden földi jóval.
Videó ITT látható az első látogatásról
Kalocsai polgárőr mentette meg az életét egy 65 éves embernek
Kalocsa-Meszesnél, a dunai védgát árvízi oldalán napok óta szolgálatot teljesítő polgárőrök szeptember 20-án, pénteken 20 óra körül egy idősebb férfire lettek figyelmesek. A 65 éves nyugdíjas a Kék Duna Vendéglőnél lezárt, víz alatt lévő terület irányába tartott, amikor a behajtani tilos táblát a víz áradása miatt áthelyező Mihály Miklós polgárőr erőteljesen rászólt: Ne menjen tovább, veszélyes! – írja az Országos Polgárőr Szövetség honlpján a KaloHírek alapján.
Az akkor már bokáig érő vízben gázoló férfi a felszólításnak nem tett eleget, tovább haladva arra hivatkozott, hogy a már víz alatt lévő területen van a hétvégi háza, így az éjszakát ott fogja tölteni. A polgárőr a táblával tovább már nem foglalkozva azonnal az idős ember irányába indult, de alig tett meg pár lépést, azt látta, hogy a férfi egy víz alatti mélyedésbe lépve először mellkasig, majd teljesen elmerül a Dunában.
A Kalocsai Polgárőr Egyesület vízi csoportjának vezetője azonnal utána vetette magát, és a sodrás ellenére, a víz alatt lévő, fuldokló férfit a ruhájánál fogva megragadta és a partra húzta. Időközben egy másik polgárőr is oda ért, így a levegő után kapkodó, zavarodott férfit leültették és telefonon először a mentőszolgálatot, majd a rendőrséget értesítették.
A mentőkocsi hamarosan megérkezett, a csuromvizes férfit a kalocsai kórház sürgősségi osztályára szállították.
Mutatjuk, mi a helyzet a Dunán
Budapesten a szombati tetőzéshez képest már több, mint 1 métert apadt a Duna. Az árhullám ma Baján tetőzik kevéssel 920 centiméter felett.
Ezeken a szakaszokon az árhullám levonultával, a vízzel nem érintkezett homokzsákok ürítése és elszállítása is megkezdődhetett már. A szennyeződött, vízzel átitatott homokzsákok bontása azonban csak a II. fokú készültség megszűnése után lehetséges.
Dunaszekcsőn, Bárban, Mohácson felkészülten várják a tetőzést
Dunaszekcsőn a Dunaparton lévő ófalut kellett homokzsákokkal és a legújabb mobilgáttal bevédeni. Ez utóbbi egy 200 méter hosszú másfél két méter átmérőjű műanyag cső, amit az árvízzel töltöttek fel. Így a bepumpált víz tartja egyensúlyban az árt és védi az ófalut.
Bár községben a Véménd patak visszafelé folyt
Dunaszekcső és Mohács között, az 56-os főút és a Duna mentén található Bár község. Két év szörnyű gyilkosságról híresült el. Itt, saját kastélyában ölték meg és gyújtották fel a fémhulladékokból milliárdokat gyűjtő budapesti üzletembert. Gyilkosai felett Pécsett ítélkeznek, ám egyelőre még elsőfokú ítélet sem született.
A Duna fő ága a Bári-zátony keleti oldalán folyik, a falu holtággal és kisebb csatornákkal határos. Az évtized árvize azonban elöntött a zátonyt is és betört házak alacsonyabban lévő kertvégeibe is. A keletről halastón keresztül érkező és a Duna holtágába igyekvő Véménd-patak vizét is megállította az ár, és a víz visszafelé folyt.
A falut azonban megvédik.
Mohácson nem fog az évtized árvize sem
Mohácsnál ma 14 órakor 873 centimétert mutattak a vízmércék. A tetőzést holnapra várják, és az biztos, hogy meg sem fogja közelíteni az eddigi legmagasabb vízszintet, 984 centimétert. Várhatóan a jelenlegi II. fokú készültségi szintet sem kell III. fokúra – 950 centimétert jelentene – emelni.
A város felkészült. A víz a dunai sétányt öntötte ls és a kompkijárat nagyobb részét. Lefelé, Kölked felé azonban az összes szigetet, zátonyt ellepte az á, így a közkedvelt Cigány-zátonyt is. A Duna bal partján, a Mohácsi-szigetet védő kiválóan megépített gát védi a sziget településeit, ám az ártéren lévő nyaralókat elöntötte a víz.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS