Pesti Srácok

Elindult a békepárti fordulat? – Dornfeld László a Grundban

A Grund legutóbbi adásában Hoppál Hunor vendége Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője volt. A műsorban szóba került az ukránok azon lépése, amellyel az orosz kőolaj exportját korlátozták Magyarország és Szlovákia felé, emellett terítékre került a finn elnök szokatlanul békepárti, már-már orbáni húrokat pendítő nyilatkozata.

Az orosz kőolaj-export kijevi korlátozása kapcsán Orbán mellett Fico is a kemény érdekvédelem talajára lépett – Pozsony közölte, ha nem szüntetik be a korlátozást, akkor az ukrán gázolaj-szükséglet 10%-át kitevő szlovák finomító nem juttat gázolajat Ukrajnába. Hogyan reagált az Európai Bizottság két tagállamának veszélyeztetésére? Meglepetésre a luxemburgi külügyminiszter kritizálta Ukrajna lépését, de vajon mi miatt szólalt meg az eddig feltétel nélkül ukránpárti nagyhercegség külügyére? Mindennek a körkörös károkozásnak Szlovákia, Magyarország, esetleg Ukrajna látja a kárát, Oroszország pedig egyáltalán nem. Ezt mikor ismerik fel, vagy ha felismerték, mikor látják be szélesebb körben Nyugaton?

Szintén meglepő változás a háborús propaganda zajában, hogy a jobboldalisággal és háborúellenességgel kevéssé vádolható finn elnök elmondta, hogy Kijevnek feltételek nélküli béketárgyalásba kellene kezdenie Moszkvával. Elindulhatott egy paradigmaváltás? Mit mutathat ez a háborús politika uniós támogatottságáról, és mit vetíthet előre a közeljövőre a két fontos nyilatkozat Luxemburg és Finnország részéről? Mi a jelentősége annak, hogy már Zelenszkij is az oroszokkal való tárgyalásról és a területekről való lemondás népszavazási legitimációjáról beszél? Milyen szempontok teljesülése szükséges még a teljes körű békepárti fordulathoz?

Ezek a kérdések mind felmerültek a legutóbbi Grundban, a szakértő válaszadásával egyetemben.

PestiSracok facebook image

Grund minden hétvégén a PS TV műsorán. Kövessetek minket a Facebookon és a PestiSrácok.hu oldalán!

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!