Egyelőre leginkább a baloldali pártoknak van izgulnivalójuk a Momentum esetleges erőre kapása miatt – leginkább ezt szűrhettük le az éppen most párttá alakuló csapat balassagyarmati lakossági fórumából. Na meg azt, hogy az őket állítólag csak néhány rozoga asztallal és székkel megsegítő Haris Éva pszichiáter számára egy új világ fog kinyílni szakmailag, ha meglátja, milyen ügyes pszichológiai húzásokat alkalmaznak teljesen maguktól ezek a fiatalok.
Betoppanásunkkor éppen kiscsoportos pszichoterápiás beszélgetések zajlottak az egykori nógrádi megyeszékhely belvárosában lévő vendéglőben. Bíztunk benne, hogy lesz valami tudósításbarátabb történés is, de kénytelenek voltunk beletörődni, hogy ez az este annyiból fog állni, amit látunk. Vagy három órán át zajlott több külön asztalnál a diskurálás, a beszélgetést moderáló egy-egy fiatal momentumos és döntően középkorúakból és idősebbekből álló alkalmi társasága között.
„A vidéki emberek buták”
És a pszichoterápia valóban működik, hiszen akiket magukra hagyott a rendszerváltás utáni világ, akiket azóta sem igazán hallgat meg senki, azok örömmel és őszinte meggyőződéssel beszélik ki magukból a rendszerint helyi jellegű hiányérzetüket, sérelmeiket. Rajtuk kívül láttunk még a helyi életben vezéregyéniségnek számító személyeket is, akik akár politikai, akár személyes (akár a kettő összefonódva) okból ellenszenvvel tekintenek a kormányoldal helyi képviselőire. Ők például olyan érveléssel vétették észre magukat, hogy azért fideszes a vidék többsége, mert
a vidéki emberek buták, elhiszik a propagandát.
Nem kizárt, hogy ezek a kormánnyal szembekerült, vidéki hangadók most a Momentumban látják az esetleges szövetségest, és ilyen téren bizony egymásra is találhatnak a mozgalommal a későbbiek során.
Az olyan, szép, idealisztikus mondatok ellenére, hogy „szövetséget akarunk kötni a helyi emberekkel”, feltehetően a Momentum számára is elsősorban a terepfelmérésről, valamint a fent említett emberek felkereséséről, az adatgyűjtésről és a hálózatépítésről szól ez a vidéki turné. Ha mást nem, hát azt megtanulhatták az SZDSZ-től, hogy a vidék nélkül szörnyen nehéz választást nyerni. A végén a fiatalok leharcolt arcából ítélve, nem az motoszkált a fejükben, hogy „mennyi új, hasznos nézőpontot gyűjtöttünk össze ma is”, hanem sokkal inkább az, hogy „végre vége”.
Szembetűnő pszichológiai felkészültség, amiről Haris Éva semmit sem tud
Kétségtelenül ügyes taktika, hogy a megértő pszichológus bőrébe bújva próbálnak vidéki szövetségeseket és szimpatizánsokat toborozni. Noha rettenetesen fárasztó lehet végighallgatni egy csomó olyan szöveget, ami a mozgalmárokat se érdekli, ha van idejük végigcsinálni mindezt, és közben nem kell dolgozniuk a megélhetésért, mert a mikroadományok eltartják az egész fészekaljat, akkor működhet a dolog. Ha ezt a szakmai hozzáértést meglátja az évtizedek óta ifjúsági mozgalmakat edző pszichiáter, Haris Éva – aki saját bevallása szerint, maga is tanult a momentumosoktól –, talán még szemináriumokra is beül hozzájuk, hogy ellessen néhány pszichológiai mesterfogást.
Szelíd felhőtologatás LMP-módra
Nemrégiben jelent meg a Momentum honlapján az ötrészesre tervezett víziójuk első része, amely az egészségügyről szól.
Egy víziónak olyannak kell lennie, ami valódi hitet ad abban, hogy lehetne ilyen is. Mert igazából lehetne.
– mondta a PestiSrácok.hu által a helyszínen megszólaltatott Soproni Tamás alelnök. Az egészségügyi vízió egy része a hálapénz körül forog, aminek a megszűnését mindenekelőtt az orvosok fizetésének megemelésétől várja a Momentum. Ennek működőképessége azonban legalábbis kétséges. Az egészségügyben eltervezett átszervezéshez, ésszerűsítéshez szükséges pénzt részben magával az ésszerűsítéssel spórolnák meg, emellett a tao-pénzeket csoportosítanák át a sportból. Soproni Tamás beszélt továbbá magánforrások törvényes bevonásáról is, ami rögtön életszagúbbá teszi a Momentum összevetését az egészségügy privatizálását mindig nagy hévvel erőltető SZDSZ-szel.
A mozgalom eddig megismert elképzelései elvekről beszélnek, hogy hogyan kéne kinéznie az országnak. Arról, hogy az általuk elképzelt változtatásokra honnan kerítik elő azt a temérdek pénzt, amennyibe a szerkezeti reformok kerülni szoktak, még semmit sem tudni. Alátámasztásul egyelőre azt bizonygatják, hogy „igenis lehetséges”, vagyis immár nemcsak a megalakulásukhoz szükséges pénz eredetével és a pozitív gondolatok szajkózásával, hanem szóhasználatukkal is megidézik a 2009-es Lehet Más a Politika nevű mozgalmat. A Momentum ráadásul máris elért oda, ahova az LMP csak 2012-ben: kibogozhatatlan viszonyba került a baloldallal.
Bukást azért okozhatnak
És ez az, amiért egyelőre a baloldali pártoknak van inkább félnivalójuk az új vetélytárs miatt – közülük is az olimpiaellenes aláírásgyűjtésbe legnagyobb erőkkel beleállt LMP vágja maga alatt legsűrűbb csapásszámmal a fát. A balassagyarmati fórumon észlelhető, kitartó Fidesz-szidásból is valószínűsíthető, hogy kiket szólít meg első körben ez az országjárás. Egyik kedvencünk volt az az idős férfi, aki megérkezése után diszkréten mondta az egyik momentumos srácnak:
Szóltam más DK-soknak is.
Ha Orbán Viktort nem is tudják megbuktatni, az LMP, az Együtt-Párbeszéd és akár a DK esetében nem indokolatlan az éberség.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS