Kudarcot vallott a törökországi péntek éjjeli puccskísérlet, Recep Tayyip Erdoğan hívein nem tudták áterőszakolni a hatalomváltást. Az ezredesi szintű puccsban a hadsereg néhány egysége vett részt, Isztambulban és Ankarában megszállták a stratégiai fontosságú pontokat, és bejelentették, hogy átveszik a hatalmat. Harcok dúltak a katonák és a rendőrség között, valószínűleg nehézfegyvereket is bevetettek, valamint légicsapás érte a parlamentet és az ankarai rendőrkapitányságot; több tucat halottja van az összecsapásoknak. Az elnök és a kormány mindvégig magabiztosan nyilatkozott, és reggelre igazuk is lett.
Az utcákon a puccs ellen és mellett is tüntettek az éjjeli órákban. A kísérlet támogatói örömmel, zászlókat lengetve fogadták a puccsista katonákat, azonban az ellenzők többen voltak, mert Recep Tayyip Erdoğan elnök a Facetime nevű online videoközvetítős mobilapplikáción bejelentkezve ellenállásra szólította fel a híveit. Ők hamar ellepték az utcákat, és egyes helyeken nekimentek a katonáknak, többjüket megverték és megkergették. Az éjjeli órákra Erdoğan visszatért Isztambulba, és közölte: a kormányból mindenki a helyén van, a puccs megbukott, a tetteseket felelősségre fogják vonni.
Sokan meghaltak a katonák és a rendőrök közti harcokban
Az éjszakai események során azonban sokan meghaltak, megsebesültek, és komoly anyagi kár is keletkezett. A légierő lázadó tagjai Ankarában csapást mértek a parlament épületére; a fővárosban összecsapások voltak a köztévénél, a hírszerzésnél és az országos rendőr-főkapitányságon, egy vadászgép leszedett egy helikoptert is. Jelentések szerint legalább 17 rendőr halt meg tűzharcokban, a parlamentre mért csapásban legkevesebb tucatnyian vesztették életüket. Összesen 60 halottról szól a hivatalos jelentés. A sebesültek számáról nincs pontos információ, de az első hírek több száz emberről szólnak. Egyes helyeken még a reggeli órákban is folytak összecsapások. Ankarában az elnöki palotánál a hírek szerint vadászgépekről lőtték a puccsisták harckocsijait, de a parlament épülete felől is fegyverropogás és robbantások hallatszottak, dacára annak, hogy a kormány szerint urai a helyzetnek. Erdoğan kisebb ankarai összetűzésekről beszélt közép-európai idő szerint reggel hat óra körül.
Isztambulban a puccsisták lezártak két, a Boszporuszon átívelő hidat, ahol civilekre is rálőttek; a városban harckocsikkal vonultak fel, a reptereket is lezárták, töröltek minden járatot. A puccskísérlet során blokkolták a közösségi oldalakat, elfoglalták a kormánypárt, az Igazság és Fejlődés (AKP) székházát, szerkesztőségeket foglaltak el, és egy időre túszul ejtették a vezérkari főnököt is.
A tömeg az elnökkel volt
Erdoğan felhívására hamar nagy tömeg vonult az utcákra, és az elnök hívei szembeszálltak a katonákkal, akik néhol állítólag civilekre is lőttek, de a legtöbb helyen kénytelenek voltak megadni magukat, reggelre a hidakat és a reptereket is feladták. Több mint háromszáz puccsistát őrizetbe vettek, az elnök szerint a csendőrség és a légierő egyes osztagai lázadtak fel. Az elnök új vezérkari főnököt nevezett ki a hadsereg élére reggel. Erdoğan és körei Fethullah Gülen, az amerikai száműzetésben élő befolyásos hitszónok, Erdoğan korábbi szövetségese támogatóit vádolták a puccsal, ők azonban tagadják ezt, és magát a puccsot is elítélték – a legfőbb török ellenzéki pártokhoz hasonlóan.
Az államfő diadalittasan térhetett vissza Isztambulba, a puccs kirobbanásakor ugyanis éppen nyaralt egy dél-törökországi üdülőhelyen. Nyilatkozatában hazaárulásnak minősítette a puccsisták cselekedetét, és azt mondta, hogy a jelenleg is zajló letartóztatások folytatódni fognak a magasabb rangú katonák körében is. Nyilatkozata szerint a puccs Isten ajándéka, mert így végre megtisztíthatja a hadsereget a „reakciós elemektől”, és ígéretet tett, hogy a puccsisták súlyos árat fognak fizetni tetteikért.
Erdoğan végképp kijöhet a gödörből, és tovább erősödhet
A puccs évek óta érlelődött, hiszen Erdoğan konzervatív-iszlamista irányba akarja tolni az országát, míg a hadsereg az alkotmány szerint a szekuláris berendezkedés védelmezője. Ez már hosszú ideje feszültségeket szül az elnök és a katonák között, ráadásul Erdoğan minden fontos külpolitikai szereplővel összeveszett az elmúlt hónapokban, ami tovább gyengítette a helyzetét. A sikertelen puccs oka akár a kapkodás is lehetett, hiszen az elnök elkezdte rendezni sorait. Június 27-én látványos gesztussal bocsánatot kért Oroszországtól, ugyanaznap kibékült Izraellel is, három nappal ezelőtt pedig nyilvánosságra került, hogy Aszáddal is ügyködik a békén egy ideje, hiszen a kurdok megrendszabályozását mindketten fontosabbnak tartják, mint a haragot egymással.
A most meghiúsult puccs éppen azt segíti elő, ami ellen átgondolatlanul és túl szerény erőkkel felkelt: a rendrakás egybehangzó vélemények szerint tovább fogja erősíteni Erdoğant, aki folytathatja belföldi hatalma kiterjesztését.
index.hu, reuters.com / PestiSrácok.hu
Frissítés:
Az áldozatok száma azóta csaknem kétszázra emelkedett. A vezérkar helyettes főnöke szerint 41 rendőrtisztet, 2 katonát és 47 civilt öltek meg a puccsisták, akik közül viszont 104 embert lőttek le a biztonsági erők. Ezzel már összesen 194 halottja van az éjszakai eseményeknek.
A török hatóságok országszerte megkezdték a puccs résztvevőinek és támogatóinak letartóztatását.
hurriyetdailynews.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS