Második hete reng a föld Horvátországban, Petrinja környékén; még az utórengések is annyira erősek, hogy több rengést Magyarországon is érezni lehetett. December 28-án, hétfőn érte az első rengés a Zágrábtól 50 kilométerre fekvő Petrinját és környékét, majd másnap egy 6,4 erősségű romba döntötte három város, Petrinja, Sziszek és Glina egy részét. Az utórengések – esetenként 4-es, 5-ös erősségűek – azóta is tartanak. A katasztrófában heten veszítették életüket, köztük egy 12 éves gyermek. 62-en megsérültek, százával dőltek össze, rongálódtak meg épületek. Azt mondják, nemcsak Európa, de az egész világ megmozdult, segítő kezet nyújtott Horvátországnak. Elsőként a jó szomszéd, Magyarország. Az Ügy a Magyarországi Katolikus Karitász és a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász önkénteseivel látogathatott el a katasztrófa sújtotta városokba, akik egy korábbi 2 millió forint értékű segélyszállítmány után újabb, ezúttal 6 és fél millió forint szállítmánnyal indultak útnak. Riportunk után, pénteken egy újabb 4,2-es erősségű rengés folytatta a pusztítást; az epicentrum 22 kilométerre volt Petrinjától.
Négy kisteherautóból, egy kisbuszból és egy nagy, 24 tonnás kamionból álló konvojban indult a Magyarországi Katolikus Karitász immár a második segélyszállítmánnyal a földrengés sújtotta Horvátországba január 12-én. A PestiTV stábja lehetőséget kapott, hogy végigkísérje az utat és exkluzív riportban mutassa meg a magyaroknak, mit élnek meg ezekben a napokban horvát testvéreink és mit jelent a keresztény bajtársiasság, miként nyújtunk segítő kezet barátainknak a bajban.
És a baj nem kicsi. Egyelőre megbecsülni sem tudja senki, hogy mekkora, a rengések ugyanis második hete folyamatosan ismétlődnek. A pusztításnak nincs vége. A félelem és bizonytalanság árnyékában most azt tanulják és tanítják a gyermekeiknek, hogyan éljék túl mindezt. Az újjáépítés még messze van, azt senki sem tudja, mennyire.
A látvány szavakkal szinte leírhatatlan. Petrinja és Sziszek most úgy fest, mint a háborúban egy bombázás után. A belvárosuk, ahol a legtöbb kár keletkezett, kihalt, a kármentésben részt vevőkön kívül csak néhány ember lézeng az utcákon a romok között. Több utcát teljesen lezártak, azokat, amelyek annyira romba dőltek, hogy életveszélyesek az épületek, bármikor leomolhat egy újabb fal vagy tető, kizuhanhat egy ablak. A házfalakon narancssárga és piros jelzések mutatják, melyek azok az épületek, lakóházak, amelyek talán még megmenthetők, és melyek menthetetlenek. És vannak épületek, amelyek szinte a földdel váltak egyenlővé.
Egy 12 éves gyermek Petrinja főterén az egyik lakóházban veszítette életét, amikor rádőlt egy fal. De van halálos áldozata a katolikus egyháznak is: Žažina templomának romjai előtt ottjártunkkor is égtek a mécsesek, amelyek a kántor, Zeko Zec elvesztésére emlékeznek. Stjepan Vego püspöki szóvivő a püspökkel volt épp, a károkat mérték fel, az epicentrum kellős közepén voltak, amikor bekövetkezett a legnagyobb rengés. Fél órával előtte Žažina templomában még örömmel nyugtázták, hogy az első kisebb rengések alig okoztak kárt. A kántor a kárfelmérés után a lehullott vakolatot takarította, amikor újra mozogni kezdett a föld. A templom kártyavárként omlott össze. Az orgonista, Zeko Zec a romok alatt lelte halálát.
Ennyi tragédia után sem tört meg a horvát emberek hite
Tavasszal a horvát főváros, Zágráb szenvedte el a természeti katasztrófát, amiből még szinte fel sem ocsúdtak, és itt a következő. A rengések annyira erősek voltak, hogy Zágráb környékén is okoztak újabb károkat. Vannak épületek, amelyeket épp, hogy újjáépítettek a tavaszi földrengés után, és most újabb károkat szenvedett el – mondta Az Ügynek Fabijan Svalina, a Horvát Karitász igazgatója.
A félelem és az otthonok elvesztése sem tudta megtörni horvát szomszédaink hitét. Ennyi tragédia után is bizakodva néznek a jövőbe, ami annak is köszönhető, hogy szó szerint az egész világ megmozdult, hogy segítsen. A Föld minden tájáról folyamatosan érkeznek a segélyszállítmányok. A Horvátországi Karitász célja, hogy a helyi és a világ karitászszervezeteivel, a Máltai Szeretetszolgálattal összefogva és a hazájuktól távol élő horvátok segítségével átmeneti lakásokat építsenek minél nagyobb számban a károsultaknak. Két konkrét tervük van 100, kompletten felszerelt konténerház beszerzésére, amelyekben időszakos otthonra lelhetnek azok, akinek a sajátja összedőlt. Továbbá 100 faházat vásárolnának azoknak az idősebb lakosoknak, akik nem tudnának hosszú ideig ideiglenes szállásokon élni.
A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász első segélyszállítmányával már január másodikán Sziszekben volt
Magyarországról a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász volt az első, aki útnak indult, hogy segítséget nyújtson, mivel Sziszek a testvérvárosuk és így ezt kötelességüknek is érezték. A kapcsolatot Horváth Sándor önkéntes tartja a helyiekkel, aki maga is horvát származású. Január másodikán már Sziszekben volt, a karitász első szállítmányával, hogy megtudakolja, miben tudnak még segíteni.
Tuczainé Régvári Marietta, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász igazgatója azt mondta, szinte a csodával határos, hogy néhány nap alatt több millió forintot gyűjtöttek össze kis egyházközösségekben, falvak templomaiban.
A szombathelyi, legnagyobb plébániákon elindultak a pénzgyűjtések. Szombathelyen a Jézus Szíve plébánia volt az első, amely azonnal, szinte azon az egy napon, egy nap alatt 400 ezer forintot gyűjtött össze. Körmend szintén 400 ezer forintot, Szentgotthárd 510 ezret, Jánosháza szintén majdnem félmillió forintot, és ezeken kívül jött még a rengeteg lakossági felajánlás. És ez még nem minden. Zalaegerszegen, a Jézus Szíve-templomban 450 ezer forintot gyűjtöttek eddig, de a mai napig gyűjtenek. A pénzből szieszta kályhákat, aggregátorokat, edényeket, mosószereket és élelmiszert vettek.
Az Ökumenikus Segélyszervezet Glina egyik középiskolájának újjáépítését segíti
De nem a katolikus egyház segélyszervezetei az egyedüliek, akik magukra vállalták az újjáépítés feladatainak egy részét. Más segélyszervezetek is kiveszik részüket a kármentésben. Magyarországon például az Ökumenikus Segélyszervezet is gyűjtést indított: ők a Sziszek-Monoszló megyében található Glina település középiskolájának újjáépítésébe kapcsolódnak be. Erről Giuliano Stochino Weiss, az Ökumenikus Segélyszervezet programvezető munkatársa beszélt Az Ügynek, aki a minap személyesen látogatott el Horvátországba.
A katasztrófát követően országos adománygyűjtést indított az Ökumenikus Segélyszervezet, amelyben adományozóit arra kérte, hogy a 1353-as adományvonalra indított hívással fejezzék ki szolidaritásukat a szomszédos ország károsultjaival. Az összefogás első hetében több, mint 12 millió forint érkezett. A magyar kormány is azonnal segítő kezet nyújtott. Szijjártó Péter a földrengés napján azt írta közösségi oldalán, hogy sajnos nagyon szomorúan végződik ez az amúgy is embert próbáló év a horvát barátaink számára. Felhívta a horvát külügyminisztert, hogy felajánlja Magyarország segítségét a bajban, majd személyesen is ellátogatott Petrinjába.
A magyar cégek és a magyar kormány is megtesznek mindent
Szijjártó Péter a petrinjai sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a Mol Nyrt., Horvátország legnagyobb külföldi befektetője ötven fűthető lakó- és hat szaniterkonténerrel segíti a földrengés károsultjait. A Tungsram ötezer lámpatestet adományoz. A magyar kormány pedig részt vesz egy templom és egy iskola felújításában.
A Katolikus Karitász adománygyűjtéséhez az alábbi számlaszámra való utalással segítheti:
Raiffeisen Bank 12011148-00124534-00100008
IBAN HU17 120 111 480012 4534 00100008
SWIFT: UBRTHUHB
Vagy a 1356-os adományvonal tárcsázásával.
Az Ökumenikus Segélyszervezet iskolafelújítását pedig a 1353-as adományvonalra indított hívással tudják támogatni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS