Kikerülhetetlen kizsákmányolásnak tartják a magyarországi fogvatartottak a háromezer forintba sem kerülő rabtelefonok harmincötezer forintos kaucióját, és a kirívóan borsos tarifáit, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága szerint ugyanakkor a rendszer igazodik az uniós normákhoz, díjai pedig európai szinten átlagosak. A PestiSrácok.hu igyekezett kideríteni, hogy mi van azokkal a rabokkal, akik nem tudják kifizetni a két éve bevezetett rendszer költségeit, a parancsnokság szerint azonban ők sem esnek el a kapcsolattartás lehetőségétől. A rabtelefonok alkalmazása a jelek szerint nem oldotta meg a fegyintézetekbe becsempészett készülékek ügyét, utóbbiak száma ugyanis emelkedik.
Sikeresnek nevezte a PestiSrácok.hu kérdéseire a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) a speciális mobilkészülékek, az úgynevezett rabtelefonok rendszerének két évvel ezelőtti általános bevezetését. A rácsok túloldaláról kiszivárgó vélemények szerint ugyanakkor túlzó mértékű, hogy az eszközökre idén a hatóság, fogvatartottanként 35 ezer forintos kauciót vezetett be, mivel azt a szabadságvesztésüket töltők közül sokan nem tudják kifizetni. A PestiSrácok.hu a BvOP-tól igyekezett megtudni, hogy a beszerzési áron az egyenként még háromezer forintba sem kerülő eszközök esetében mi indokolja a fenti összeget, illetve a piaci környezetben – üzleti, illetve egyéni előfizetőkként – már sehol nem lévő, a szolgáltatások közül rég kivezetett, húsz évvel ezelőtti állapotokra jellemző magas percdíjakat.
Borsos percdíjak
A magyarországi fegyintézetekben bevezetett rabtelefonok intézménye az uniós normákhoz igazodik, és látszólag az elítéltek életét is jelentősen megkönnyíti, hiszen alkalmazásukkal megszűnt a folyosókon felszerelt hagyományos készülékek környékén a sorban állás, – amely a börtönhierarchia egyik megtestesülése, illetve fokmérője is volt – a telefonálás engedélyezésének kérelmezése és hasonló macerák. A mobilkészülékeket szinte az összes fogvatartott megkapta, aki kérte, igaz, nem is volt más lehetőségük. Ennek oka, hogy aki kapcsolatban szeretne maradni a családjával, kapcsolattartóival, annak igényelnie kell a rabtelefont, mivel a régi készülékeket az új rendszer bevezetésével párhuzamosan szinte mindenhol megszüntette a BvOP. A rabtelefonon az elítéltek csak az előzetesen engedélyezett számokat hívhatják, SMS, és egyéb üzenet küldésére a készülék nem alkalmas, és vissza sem hívható, a számuk titkos. A telefonokat olyan fóliázással, és egyéb védelemmel látták el, ami csak súlyos rongálással távolítható el, de az eszközben akkor sem lehet SIM-kártyát cserélni. A hívható kapcsolattartók körébe, illetve a rendelkezésre álló heti kettő-öt hívásba, valamint a költségkeretbe nem tartoznak bele a védőügyvédek. Utóbbiakat szabadon hívhatják az elítéltek, de őket is csak az alább részletezett borsos percdíjakon. Ezt a körülmény sokan a a törvény által garantált védekezésük korlátozásának tartják.
Európai díjszabás
Korábban a rabok számára a telefonálást a börtönfolyosókra felszerelt hagyományos készülékek jelentették, általában helyi tarifával, 14 forintos percdíjon hívhatták a számukra engedélyezett embereket. A helyi vezetékes hívószámok tarifája a mostani szabályok szerint 81, a mobilszámoké 93, a nemzetközi hívások költsége pedig megközelítőleg 700 forintjukba is kerülhet a raboknak. Ilyen kondíciók a civil életben már rég nincsenek, a piacon a legkedvezőtlenebb csomagok percdíjai is legfeljebb 40 forint körül vannak. Mivel a fegyintézetekben már csak a rabtelefonok jelentik a kapcsolattartást, sokuknak komoly tehertételt jelentenek a fenti költségek. A helyzeten az sem segít sokat, hogy az egyenlegeket megfelelő engedély birtokában a családtagok is feltölthetik, hisz a komoly összegű kaució, és a feltűnően magas tarifák épp a szegényebb családokat terhelik meg leginkább. A BvOP-nek feltett kérdéseinkre azt a választ kaptuk, hogy a rabtelefonok percdíjai a piaci környezethez, illetve a hasonló európai díjszabásokhoz igazodnak. Ugyancsak megkérdeztük, hogy felvetődött-e már ötletként a tarifák csökkentése, de erre nem kaptunk választ.
Helyettesítő telefon is van
A BvOP a rendszer bevezetésére a Magyar Telekommal írt alá szerződést, a cég üzleti, a civil szférának fenntartott ajánlataiban azonban nem szerepelnek a fentihez hasonló tarifák, azokat a fogvatartottak részére kalkulálták ki. A BvOP válasza szerint azok a rabok, akik sem a kauciót nem tudják letenni, sem az egyéb költségeket kifizetni, azok az úgynevezett reintegrációs szakembertől kérhetnek úgymond helyettesítő telefont. A testület nem részletezte, hogy utóbbi költségeit ki fizeti, vélhetőleg nem a BvOP, hisz akkor a rabok tömegesen élnének ezzel a lehetőséggel. A hazai börtönökben a harmincötezer forintos kaució bevezetése óta terjed a fogvatartottak között az a feltételezés, hogy az így befolyt összegeket a parancsnokság üzleti, befektetési célokra használja fel. A BvOP a PestiSrácok.hu-nak adott tájékoztatása szerint az összességében – tizenhatezer körüli fogvatartottal számolva – jócskán több mint félmilliárd forintot nem fektetik be, az egyéni letétekben van, és az érintettek szabadulásukkor visszakapják.
Nőtt a becsempészett telefonok száma
Bár a börtönök világát csak felületesen ismerők közül sokan úgy gondolják, hogy a rabtelefonok intézményével a fogvatartottak így is rendkívüli kedvezményekhez jutottak, valójában az a legtöbbüknek nem előnyt, hanem pénzügyi hátrány jelent. Sokan azt is elfelejtik, hogy a szabadságvesztés valódi célja a legtöbb esetben nem a retorzió, hanem a társadalmi reintegráció, vagyis az, hogy a szabadulók törvénytisztelőkként kerüljenek vissza a civil életbe. A rabtelefonok bevezetése nem tűnik sikertörténetnek, nem véletlen, hogy a fegyintézetekbe becsempészett – nem lebutított, mindenre használható, nagy teljesítményű – készülékek száma nem csökken, hanem emelkedik, csak az ellenőrzéseken fennakadt telefonok száma a tavalyi 1459-ről az idén már 1729-re nőtt. Emlékezetes, a közelmúltban több botrány is kerekedett abból, hogy a rabok okostelefonokkal élőben közvetítették, és az interneten megosztották egy-egy zárkabuli pillanatait, és számos jogerősen elítélt ember a rácsok mögül jelenleg is folyamatosan posztol a Facebook-on. A sorozatos kihágások után három érintett börtönparancsnokot menesztettek állásából, bár indokolás nélküli felmentésüket elöljáróik nem hozták összefüggésbe a történtekkel. Az országos parancsokság folyamatosan fejleszti a felderítést, ám ugyanakkor a testület is elismeri, hogy a csempészési módszerek, és a kifejezetten a börtönviszonyokra kifejlesztett meglepően apró, de szinte mindenre alkalmas készülékek is egyre kifinomultabbak. Bár a börtöntársadalmon belül egységesnek tűnik a rabtelefonok rendszerének negatív megítélése, a BvOP lapunknak adott tájékoztatása szerint eddig mindössze hat fogvatartott élt panasszal az említett kaució mértéke miatt, ezek elbírálásáról a parancsnokság nem adott tájékoztatást.
Vezető kép: borsonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS