A Romániában ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) meg fogja akadályozni az európai uniós Tanács sajátforrás-rendeletének bukaresti ratifikációját, ha a Florin Citu vezette jobbközép koalíciós kormány nem mutatja be a parlamentben a nemzeti helyreállítási tervet (PNRR) – erősítette meg hétfőn Radu Oprea, a PSD szóvivője.
A koronavírus-járvány okozta válság következményeinek felszámolását, a tagországok ellenálló képességének növelését célzó európai uniós alapból 30 milliárd eurónyi (közvetlen támogatásból, illetve kedvezményes kölcsönből származó) forrás jut Romániának. Az új uniós alap – az úgynevezett Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – létrehozásához a tagországi hozzájárulások növelésére van szükség, az Európai Unió Tanácsának erről szóló rendeletét pedig minden tagországnak ratifikálnia kell. A kétkamarás bukaresti parlamentben múlt szerdán kellett volna szavazni az európai sajátforrás-rendeletről, az ülést azonban elnapolták: mint később kiderült, azért, mert a szociáldemokraták bojkottot helyeztek kilátásba, márpedig támogatásuk nélkül nincs meg a ratifikáláshoz szükséges kétharmados többség. A PSD azt követeli: rendezzenek parlamenti vitát a PNRR-ről.
Ez az egyedüli korrekt eljárás a románokkal szemben. Ne feledjék: itt nemzeti helyreállítási tervről beszélünk, nem a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyreállítási tervéről, amelynek első változata elégtelen osztályzatot kapott Brüsszelben, és nem is a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) helyreállítási tervéről – hangoztatta a PSD szóvivője. Kifejtette, a PNRR nem a kormánypártok magánügye, mindenképpen szükséges a parlamenti jóváhagyás, mert parlamenti ciklusokon átnyúló reformokról, nemcsak a közpénzek elosztásáról van benne szó. Újságírói kérdésre válaszolva Oprea hétfőn megerősítette: a PSD mindaddig nem szavazza meg a sajátforrás-rendelet ratifikálását, amíg Florin Citu nem hozza a parlament elé a PNRR-t. A múlt heti halasztás után Citu úgy reagált: nem működik a PSD zsarolása, a nemzeti helyreállítási terv a kormány jogköre, egyetlen országban sem szavazott erről a parlament. Ha Románia nem ratifikálja a rendeletet, akkor az Európai Unió nem vehet fel hitelt, és a PSD az egész európai helyreállítási terv megvalósítását ellehetetleníti, és erről majd számot kell adnia az EU és az európai szocialista párttársai előtt – mondta a román miniszterelnök. A román parlament házbizottságai egyelőre arról döntöttek, hogy a két ház mikor tart legközelebb együttes ülést.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS