Indiában rekordokat döntött a fertőzöttek száma az elmúlt hetekben, miközben a kórházak megteltek és rengeteg ember vesztette életét. A koronavírus indiai mutánsa azóta már több országban, köztük hazánkban is megjelent. Az eddigi variánsoknál hozzávetőleg negyven százalékkal könnyebben terjed, de megjelenését nem követte a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedések számának emelkedése. A Ripost felkereste Rusvai Miklós virológust, aki elmondta, még mit érdemes tudni az indiai variánsról.
A szakemberek úgy vélik, a koronavírus-variáns, amely Indiában hatalmas fertőzéshullámot indított el, az eddigi legfertőzőbb változat lehet. Az indiai Csennai Apollo Kórház egyik orvosa elmondta: a vírus kiszámíthatatlanabbá vált az új változatok megjelenésével. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a helyi orvosok beszámolói, amelyek szerint új, rémisztő tüneteket produkál a vírus indiai variánsa. Ilyenek például a súlyos gyomorpanaszok, a halláskárosodás és a vérrögök, amelyek üszkösödéshez vezethetnek. Tavaly azt hittük, hogy megismertük az új ellenségünket, ám az megint megváltozott – magyarázta Abdul Ghafer, Covid-betegekkel foglalkozó orvos. Hozzátette, hogy a koronavírus kezdete óta sokkal több beteg panaszkodik hasmenésre. Ráadásul sokaknál vérrög keletkezett, ami nem egy esetben esetben üszkösödést okozott – írja a The Sun.
A Ripost megkereste az új tünetekkel kapcsolatban Rusvai Miklóst, aki elmondta: az indiai, vagyis Delta mutáns tüneteiben valóban kicsit más, mint a korábbi vírus. Kiderült, hogy valóban képes halláskárosodást okozni, de ez már a brit variáns esetében is megfigyelhető volt, ahol egyes fertőzöttek fülzúgást és szédülést tapasztaltak. Ez a tünet tehát előfordul a Delta mutánsnál, de gyakoribb a bélrendszeri probléma, mint például a hasmenés. Illetve szintén gyakran említik a kötőhártya-gyulladást, a kipirosodott szemeket és viszkető érzést – fejti ki a virológus. A halláskárosodást elvileg azoknál észlelték, akiknél egyéb klinikai tünetekkel is járt a koronavírus-fertőzés.
Az összes eset kevesebb mint tíz százalékánál fordult elő hallásprobléma, vagyis ez a tünet nem gyakoribb, mint az íz- és szaglásvesztés. Jelen tudásunk szerint azonban mindez átmeneti, ugyanakkor több hétig vagy akár több hónapig is eltarthat
– teszi hozzá Rusvai Miklós.
Valóban nem azonnal áll helyre a halláskárosodás, kell idő a regenerálódáshoz, de érdekes módon a megfigyelés az, hogy a vakcinázás ezen is segít
– szögezte le a virológus.
Forrás: Ripost; Fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS