„Milyen értékek azok, amelyeknek a tiszteletéért pénzt kell fizetni? Nyilván a gyarmatokon volt szokásban, hogy a leigázottaknak tisztelniük kellett a gyarmatosítóikat. Mi szabad emberek vagyunk. Pénzért nem tisztelünk semmilyen értéket” – írja Schmidt Mária a Látószög blogon megjelent hétfői írásában. A történész arra az interjúra reagál, amelyben Timothy Garton Ash oxfordi professzor arról beszél: „populisták, nacionalisták és mindenekelőtt Orbán az európai adófizetők pénzéből rombolják le az Európai Unió alapértékeit”.
Schmidt Mária törtész Timothy Garton Ashnek a Euronewson adott interjúja kapcsán ír arról: érthetetlen, hogy az oxfordi professzor milyen alapállásból beszél úgy Magyarországról, mint ahol „populisták, nacionalisták és mindenekelőtt Orbán az európai adófizetők pénzéből rombolják le az Európai Unió alapértékeit”. Mint Schmidt Mária hozzáteszi, a brit professzornak elsősorban hazája háza táján lenne érdemes sepregetnie, hiszen „a még Egyesült Királyság éppen elhagyja az Európai Uniót”, a politikai élet romokban, „elavult és ötlettelen kétpárti elitje a kimúlás szélén próbál egyensúlyozni”.
A Brexitre szavazó többség döntését az Ash-hez hasonló nagyon demokraták nem hajlandóak tudomásul venni, újabb népszavazásban reménykednek, és mindent megpróbálnak, hogy a nép döntését semmivé tegyék
– jegyzi meg. Schmidt Mária hozzáteszi: Ash „azzal a kolonizációs magabiztossággal áll ki a kamerák elé és szól be nekünk”, ami szerint
a briteket uralkodásra és észosztásra teremtette az Isten, valamint arra, hogy mindenkinek minden cselekedetét véleményezzék, megítéljék. Ehhez szoktatta őket az egykori brit világbirodalom, és erről a gyarmatosító attitűdről képtelenek lejönni.
Ehhez képest a történész szerint Ash, és a hozzá hasonló „demokraták” nem hajlandóak észrevenni, hogy „a birodalom rég oda, és a szigetüket sem sokáig tudják már tartani. Skócia újra népszavazást akar az elszakadásról, Wales is mozgolódik, az ír kérdés rendezésére való képtelenségük pedig most fogja igazán megbosszulni magát”. Schmidt Mária szerint ehhez képest Magyarországon stabil és működőképes a demokrácia, virágzik a sajtó-, a szólás- és a gyülekezési szabadság, jó a közbiztonság. Ash szerint Magyarország egy olyan viszonylag kis ország, ahol már nincs demokrácia, ez azonban közös európai probléma, ahogyan az EP-választásokon jól szereplő Matteo Salvini és Le Pen is azok. Ezzel kapcsolatban Schmidt Mária megjegyzi:
tényleg tőlem kell megtudnia, hogy a brit választópolgárok elsöprő támogatását a legutóbbi európai választásokon Nigel Farage kapta? A többiek pedig csúfosan leszerepeltek? Ezt az arroganciát már a száz évvel ezelőtti trianoni békediktátum kapcsán megtapasztaltuk, ahol a britek a nemzeti önrendelkezésre, valamint arra hivatkozva, hogy mi nem bánunk elég jól a nemzetiségeinkkel, elcsatoltatták országunk kétharmadát. Miközben, ha valakik képtelenek voltak és maradtak a nemzetiségeikkel való együttélés normalizálására, azok pont a britek. Írország és az észak-írek fegyveres, és terrorista ellenállása ezt mindennél jobban példázza.
Össze kell kötnünk az európai értékek tiszteletét az Európai Uniótól jövő pénzekkel – jut el a megoldáshoz az oxfordi professzor. Schmidt Mária ezzel kapcsolatban kifejti:
milyen értékek azok, amelyeknek a tiszteletéért pénzt kell fizetni? Nyilván a gyarmatokon volt szokásban, hogy a leigázottaknak tisztelniük kellett a gyarmatosítóikat. Fejet, sőt térdet kellett hajtaniuk előttük, hogy kapjanak pénzt, sarzsit. Mi szabad emberek vagyunk. Pénzért nem tisztelünk semmilyen értéket.
Forrás: latoszogblog.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS