Nem tartja meg idei majálisát a Jobbik, feltehetően anyagi okok miatt. Schön Péter gazdasági igazgató már jelezte is a Csíki sörgyárnak, mégsem tartanak igényt a leadott rendelésre. A többszörösen is pártkorrupcióba keveredett párt 660 millió forinttal tartozik az államkincstárnak, és egy Simicska Lajos cégeivel kötött szerződés értelmében 100 millió forinttal tartoznak a médiavállalkozónak 1100 reklámhordozóért – írja a Magyar Idők.
Tizennégy év után először elmarad a Jobbik majálisa, amelyet a párt minden évben a Hajógyári-szigeten tartott 2004 óta. A döntésről Schön Péter gazdasági igazgató pár napja SMS-ben értesítette is a Csíki sörgyárat, lemondva a megrendelést. A Magyar Idők információi szerint a döntés mögött az állhat, hogy a párt komoly anyagi nehézségekkel küzd. Ismert: tavaly decemberben a Jobbik tiltott párfinanszírozás miatt 330 millió forintos bírságot kapott az Állami Számvevőszéktől (ÁSZ), aminek a törvényi előírás szerint a dupláját kell leróniuk, összesen 660 millió forintot.
A Jobbik megtagadta az összeg befizetését, a Magyar Államkincstár pedig úgy döntött, július elseje előtt nem kell fizetnie a pártnak, és utána is fizethetnek részletben. Az ÁSZ büntetése után a Jobbik társadalmi gyűjtésbe kezdett, amivel 100 millió forintot sikerült összekalapozniuk. Hogy ezt mire költötték, a mai napig nem derült ki, miként az sem, valójában mit tartalmazott az a Simicska Lajos cégeivel kötött szerződés, amely maga után vonta az ÁSZ bírságát. Akkor ennek kapcsán a párt képviselői egymásnak szögesen ellentmondó nyilatkozatokat tettek. Jakab Péter szóvivő júniusban azt mondta:
A nagyesküt itt és most leteszem, hogy semmiféle kedvezményt nem kaptunk, piaci áron állapodtunk meg ezekkel a cégekkel.” Ezzel tökéletesen ellentétes Vona Gábor tavaly októberben tett kijelentése, miszerint „kizárásos alapon Simicska Lajoshoz kellett mennünk, és ő piaci ár alatt adott nekünk plakáthelyet (…)”.
Az sem világos, hogy míg annak idején a Jobbik azt mondta, 150 millió forint banki hitelből fizették a tavaszi kampányt, Havas Henrik könyvében Vona már azt állítja: “Aztán végül is nem vettünk fel hitelt, nem volt rá szükség.” Mindezek alapján tehát úgy fest, nem az ÁSZ-nak a Jobbik által bírált jelentéstervezete, hanem a Jobbik plakátügyletei véreznek ezer sebből.
Tavaly az ÁSZ-bírsággal közel egy időben lapunk nyilvánosságra hozta azt az adásvételi szerződést, amelyből kiderült: Simicska két cégén keresztül kevesebb mint 130 millió forintért játszott át 1019 plakáthelyet a Jobbiknak. A szerződések szerint ráadásul Vona Gábornak ki sem kellett fizetni a teljes vételárat, a megállapodás alapján ugyanis 27,5 millió forintot kellett kifizetniük szeptember végéig, míg a fennmaradó 101,9 milliót elég a választások után, május 31-ig utalniuk.
A trükk az volt az egészben, hogy amennyiben a Jobbik nyolc napon túli fizetési késedelembe esne, akkor a plakátok visszakerülnek Simicska cégeihez. Márpedig ebben az esetben a Jobbik mindössze 27,5 millió forintért bő fél évig hirdethetett több mint ezer plakáthelyen, amire a választások után már nincs is szüksége. Lapunk számításai szerint plakátonként összesen potom 27 ezer forintot fizetett a nyolc hónapra a Jobbik, ami egy hónapra vetítve 3373 forint bérleti díjat jelent, szemben a két cég hivatalos, 114 ezer és 317 ezer forint közötti havi listaárával. Pár nappal később Schön Péter azt tudatta:
a megvett reklámberendezések tulajdonjogát az ÁSZ által szerintük alaptalanul kiszabott 331 millió forint bírság miatt a Jobbik eladta. Ez persze újabb jogi aggályokat vet fel, hiszen a Simicska-cégekkel kötött szerződés része, hogy 2020-ig a párt nem adhatja el a reklámhordozókat.
PS, Magyar Idők; Vezető kép: Pénzgyűjtés a választásokra a Jobbik tüntetésen a Fidesz székháza előtt Budapesten 2017. december 15-én. Fotó : PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS