A Politico szerint Budapest és Brüsszel kapcsolata „új mélypontot ért el Orbán békemissziója miatt”, így az is kérdéses, hogy megszavazzák-e Várhelyi Olivért, aki korábban a szomszédságpolitika és bővítés portfólióért felelt, vagy új jelöltet kell küldenie Magyarországnak. A Politico szerint a többnyelvűségért, oktatásért és sportért felelős biztosi pozíciót kaphatja meg Várhelyi Olivér.
A döntés azért is lenne meglepő, mert Várhelyi Olivér 2019-ben lett a bővítésért felelős uniós biztos, akkor parlamenti meghallgatásán arról beszélt, kulcsfontosságú feladatának fogja tekinteni a nyugat-balkáni bővítésről szóló tárgyalások felújítását, ahogy az együttműködő államokkal való szorosabb kapcsolattartás is kiemelt szempont lesz a következő ciklusban. Mint kifejtette, véleménye szerint bővítés nélkül Európa szegényebb lenne, hiszen maga járulna hozzá a szomszédos régiók destabilizálódásához, illetve azok gazdasági potenciáljának kiaknázásától is elesne.
Várhelyi jelölését erősíti az is, hogy alapvetően éppen azokkal az országokkal kötött partnerséget hangsúlyozta már az orosz-ukrán háború előtt is, amelyek most az uniós külpolitika homlokterében vannak. A keleti partnerség kapcsán Várhelyi elmondta: Ukrajna és Georgia a két legfontosabb keleti partner, a velük való diplomáciai és gazdasági együttműködés továbbra is prioritást élvez. Ennek kapcsán megjegyezte: különösen Ukrajna számít kényes kérdésnek. Leszögezte: biztosként szeretné az ukrán gazdasági és politikai érdekeket képviselni az azt fenyegető államokkal szemben.
Idén nyáron pedig Várhelyi Olivér az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését jelentő, Ukrajnával tartott első kormányközi konferenciát követő sajtótájékoztatón mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy a bővítés hosszútávú geostratégiai befektetést jelent a békébe, a biztonságba, a stabilitásba és az egész kontinens jólétébe és felemelkedésébe.
Forrás: Politico, Fotó: MTI/EPA/AFP/Francois Walschaerts
Facebook
Twitter
YouTube
RSS