Simicska Lajos szebb napokat látott médiaportfóliójának aktív közreműködésével kívánja befolyásolni a pénteki agrárkamarai választások eredményét az egykori kommunista agrárszervezet jogutódja, a mai napig a baloldal kizárólagos érdekszférájához sorolható Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). Az elmúlt egy hónapban a Magyar Nemzet és a Hír Tv mintegy tucat cikkel és adással, vegytiszta MOSZ-propagandával uszított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ellen, miközben az agrárkamarai választások kampányában a szocialista bekötésű szövetség mellett lobbizott. Az eddig is köztudott volt, hogy Simicska Lajos milliárdos agrárérdekeltségeivel szép nagy szeletet hasít ki a mezőgazdasági támogatások hazai tortájából, de új jelenség, hogy az oligarcha már az „agrárszervezetek MSZP-jének” is aláterceltet a médiumaival, ha kormányzati célkitűzések megfúrásáról van szó. A PestiSrácok.hu utánanézett és kiderült, a MOSZ-nak már nem csak a rendszerváltáskor megörökölt és átmentett tízmilliárdos agrárvagyonnal kellene elszámolnia, hanem saját, elmúlt években produkált gazdálkodásával kapcsolatos kérdésekre is választ kellene adnia. Közben a MOSZ csalásszagú küldött-toborzásának az ügye is hatósági kézbe került.
Forr a levegő a pénteki agrárkamarai választások körül. A múlt héten robbant a bomba, hogy okirathamisítás gyanúja is felvetődik a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) Heves megyei listájával kapcsolatban, amellyel a szervezet a november 3-i agrárkamarai választásokon indul. A lista egyik tagja ugyanis úgy került fel a MOSZ megyei küldöttjelöltjei közé, hogy állítása szerint nem ő írta alá a neki tulajdonított nyilatkozatot. Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) elnöke pénteken azt nyilatkozta, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megtette a feljelentést az okirat-hamisítás gyanújával érintett Heves megyei küldöttjelölti lista ügyében, az hatósági kézbe került. Jakab István minderről a Magyar Időknek adott interjújában beszélt. A politikus azt is kijelentette, nem egyedüli esetről lehet szó, a jelölőszervezethez az elmúlt hetekben több panaszos megkeresés is érkezett, miszerint a nagyvállalatokat tömörítő szervezet, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége csalással próbált küldötteket toborozni.
„Nyilván nem véletlen, hogy a MOSZ mindössze kilenc megyében tudott listát állítani, ugyanakkor álmunkban sem gondoltuk volna, hogy ehhez ilyen alantas eszközökre volt szükségük. Elfogadhatatlannak tartom, hogy valaki így próbáljon meg eredményeket elérni. Olyan ez, mint a sportban: ha egy sportoló csal, azt kizárják a pályáról. Hiszem, hogy az emberek érzik ezt, és maguk zárják majd ki a csalókat” – mondta a napilapnak Jakab István.
MOSZ-propaganda a Hír TV-n
Árulkodó az is, hogy az egykori kommunista agrárszervezet jogutódja, a mai napig a baloldal kizárólagos érdekszférájához sorolható MOSZ Simicska Lajos szebb napokat látott médiaportfóliójának aktív közreműködésével kívánja befolyásolni a pénteki agrárkamarai választások eredményét. Az elmúlt egy hónapban a Magyar Nemzet és a Hír Tv mintegy tucat cikkel és adással, vegytiszta MOSZ-propagandával uszított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ellen, miközben az agrárkamarai választások kampányában a szocialista bekötésű szövetség mellett lobbizott. A Hír Tv például úgy vezette fel október 7-i agrármagazinját, a Sorolót, hogy „feladta hallgatását az agrárpolitikus”, aki Nagy Tamás MOSZ-elnök, hogy aztán az agrárszervezet vezetője hosszú perceken keresztül ekézhesse az agrárkamarát. A Hír Tv egy másik műsorában pedig a MOSZ jogtanácsosa siránkozott az agrárkamarai választás jelöltállításainak nehézségeiről…
Az eddig is köztudott volt, hogy Simicska Lajos milliárdos agrárérdekeltségeivel szép nagy szeletet hasít ki a mezőgazdasági támogatások hazai tortájából, de új jelenség, hogy az oligarcha már az „agrárszervezetek MSZP-jének” is aláterceltet a médiumaival, ha kormányzati célkitűzések megfúrásáról van szó.
Éveken át uszítottak
A MOSZ politikai hovatartozására Jakab István is utalt a Magyar Időknek adott interjúban.
„A gazdák nem felejtenek. A MOSZ most arcpirító módon, politikamentességről beszél, holott, ha valakik, hát ők pontosan tudják, hogy az előző kamara megalakításától kezdve a politika határozta meg minden lépésüket, hisz élvezték ennek hasznát. A pártállam által létrehozott testület vagyonából uszítottak éveken keresztül, miközben olyan korszerű mezőgazdaságról álmodoztak, amely csak saját vagyonukat gyarapította. Az új kamarai rendszer kialakításával megváltozott a helyzet. A kamarai biztos révén nem engedtük szétlopni a kamarai vagyont, amely azóta is gyarapodik és a tagság érdekeit szolgálja” – hangsúlyozta Jakab István.
A PestiSrácok.hu utánanézett és kiderült, a MOSZ-nak már nem csak a rendszerváltáskor megörökölt és átmentett tízmilliárdos TOT-vagyonnal (Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa) kellene elszámolnia, hanem saját, elmúlt években produkált gazdálkodásával kapcsolatos kérdésekre is választ kellene adnia. A MOSZ beszámolóit vizsgálva ugyanis megállapítható, hogy a szervezet a 2014-es és 2015-ös évben sem gazdálkodott nyereségesen, értékesítésének nettó árbevétele pedig évről évre csökken. Miközben 2012-ben még több mint 27 millió forintra rúgott a MOSZ értékesítésből befolyó nettó árbevétele, addig tavaly 7,5 millió forintra zuhant az értékesítés.
Hova tűntek a milliárdok?
A horribilis TOT-vagyon sorsa is kérdéseket vet fel. A Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Szövetsége néhány évvel ezelőtt már kormányzati segítséget kért az ügyben, a MOSZ milliárdos örökségének és vagyonának gazdaszervezetek közötti újrafelosztása érdekében szólította meg a kabinetet. A MÁÉT szerint ugyanis 1989. december 12-én, a termelőszövetkezetek VI. kongresszusán törvénytelenül döntöttek arról, hogy a Kádár-korszak egyetlen országos agrárszervezete, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsát (TOT) megszüntetik, és annak vagyonát jogutódaként a MOSZ veheti át. A TOT törvény által jött létre, ezért megszüntetéséről és vagyonának jogutódlásáról csak jogszabályban dönthettek volna, s nem egy termelőszövetkezeti kongresszuson. Ebből pedig az következik, hogy a TOT által 1967-től, a szervezet megalakulásától a rendszerváltásig felhalmozott vagyon nem kerülhetett át törvényesen a MOSZ-hoz. Ebből kifolyólag – állapította meg a MÁÉT – a nagyüzemi lobbit képviselő MOSZ jogi alapok nélkül birtokolta az elmúlt évek során, és ma is, az egykori termelőszövetkezetek közösségi forrásokon alapuló hatalmas vagyonát. A szövetség álláspontja, hogy tudatos jogsértés történt és hogy vissza lehetne szerezni a gazdák számára a Kádár-korszak egyetlen országos agrárszervezete, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa által felhalmozott milliárdos vagyont.
A MOSZ mostani helyezkedésével, machinációival és régi TSZ-elnökös lobbijával kapcsolatban az a kérdés is felmerül a gazdatársadalomban, hogy a TOT-vagyon után most az agrárkamara 13 milliárdos kasszájára pályázik a MOSZ?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamaráról Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette ki tegnap, hogy a szervezet a kormány stratégiai partnere, amely három területen is kiemelkedő szövetségese volt a kormánynak. Ezek a nemzeti függetlenség és szuverenitás, amelyben kulcsfontosságú a földtulajdon; a nemzeti versenyképesség javítása és a Nemzeti vidékfejlesztési program megvalósítása. A kormány célja az, hogy egyre több munkát bízzon a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarára. A kormány összesen 9 milliárd forint támogatást ad az agrárkamarának, egyben bővítve feladatai körét. A következő hét évben szakmai tájékoztatási programot kell végrehajtania 7,2 milliárd forint értékben, illetve a kamara építi ki 1,8 milliárd forintból, az országos jégkár-védelmi, jégelhárító rendszert – mondta Lázár János. Hangsúlyozta, hogy az agrárkamarai választás alkalmas arra, hogy a NAK vezetése összegezze az eddig elvégzetteket és a tagság értékelje azt, és döntsön a kamara jövőjéről.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS