Az alkotmánybíróság (AB) kimondta: nem alaptörvény-ellenes a december 12-én elfogadott túlóra-törvény. Ezt nem tudja elfogadni az ellenzék, így most a baráti Strasbourgba viszik az ügyet, az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elé.
Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője szerint az AB “gyáva döntést” hozott azzal, hogy nem talált alkotmányos kifogást a túlóra-törvénnyel kapcsolatban. Az ellenzéki képviselő tanulságosnak nevezte, hogy az Alkotmánybíróság egy nappal azután hozta meg döntését, hogy az Európai Bizottság bejelentette: vizsgálni fogja a “rabszolgatörvényt”. Kifejtette továbbá, hogy már csak az európai intézményekben bíznak, ezért az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.
Az alkotmánybíróság azután hozta meg ítéletét, hogy ellenzéki parlamenti képviselők, az Országgyűlés tagjainak több, mint egynegyede fordult az AB-hez azzal, hogy a testület semmisítse meg a munka törvénykönyve és a a közigazgatási bíróságokról szóló törvény december 12-én elfogadott rendelkezéseit, mert azok elfogadásának körülményei szerintük házszabályba és alaptörvénybe ütközőek, így közjogilag érvénytelenek. Az indítványban arra hivatkoztak, hogy az Országgyűlés elnöke és a levezető elnök nem a pulpitusról vezette az ülést, a szolgálatban lévő jegyzők közül egyik sem tartozott ellenzéki képviselőcsoporthoz, továbbá a szavazási rendszer kártya nélküli üzemmódban működött.
Az Ab elutasító döntésének indoklásában kiemelte: az Országgyűlés sok évszázados intézménye történeti alkotmányunk egyik legfontosabb vívmánya, törvényes és alkotmányos működése a jogállamiság és az alkotmányos hatalomgyakorlás egyik kulcsa.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS