Elveszítheti vezető tárgyalási és döntési pozícióját a vállalatokkal és a kormánnyal szemben az áruházi munkavállalók jövőjéről évtizedekig monopolhelyzetben egyezkedő Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) – írja szombati számában a Magyar Nemzet.
A lap úgy tudja, hogy belső feszültségek, központosított gazdálkodásból eredő kérdőjelek és bizalmatlanságból megvont jogkörök miatt döntött úgy a KASZ egyik alapszervezete, hogy a tagokkal együtt átcsatlakozik egy másik érdekképviselethez a magyar tulajdonú Coop üzletláncnál. A hírek szerint már kétezer körül jár az alapszervezettel átigazolt munkavállalók száma, ami azért érdekes, mert ha arányuk eléri a jogszabályban meghatározott mértékhez képest a kritikus tömeget, az ágazati érdekegyeztető fórumokon, illetve a bértárgyalásokon eddig erőfölénnyel tárgyaló KASZ elveszítheti törvény adta jogát a reprezentativitásra.
A KASZ, mint munkavállalókat képviselő szakszervezet, azonban már többször szembekerült a közvélemény előtt vállalt küldetése és a gyakorlati lépései szöges ellentéte miatt. Több esetben a szakszervezet által elfogadott kollektív szerződések a munkavállalók szempontjából a jogszabályoknál előnytelenebb helyzetet teremtettek. Pikáns adalék ezen felül, hogy a KASZ korábbi vezetője, Sáling József a szocialisták listás helyén az országgyűlésbe is bekerülhetett, a jelenlegi elnök pedig a túlóratörvény elfogadása kapcsán állt fel az ellenzéki pártokkal egy színpadra az elfogadott jogszabály utáni tüntetések alkalmával.
A lap értesülései szerint több üzletláncnál megelégelték a dolgozók, hogy az érdekképviselet megítélésük szerint gyakran nem az ő szempontjaik szerint jár el. Iparági hírek szerint belső körökben ennél is többeknek szúrja a szemét, hogy megváltozott a szakszervezet gazdálkodása, és miközben nőttek a tagdíjbefizetéseik, a jogköröktől megfosztott alapszervezeteknek egyre kevesebb pénz jut vissza.
Forrás: MTI, magyarnemzet.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS