Magunktól az idén mintegy 4 százalékkal növekedhetünk, ami a béremelkedésnek, illetve a beruházásoknak köszönhető – fejtette ki lapunk kérdésére Regős Gábor, a Századvég makroelemzője. Ám ha a német gazdaság javít a teljesítményén, akkor az export hatása miatt elérhetjük 2019-ben is az 5 százalékos álomhatárt.
A Századvég makroelemzője, Regős Gábor elképzelhetőnek tartja, hogy az idei évben a vártnál nagyobb lesz a gazdasági növekedés. Alapvetően idén a GDP 4,3 százalékos növekedésére számítanak, de nem tartják kizártnak azt sem, hogy Magyarország eléri az 5 százalékos növekedést. Nem kis meglepetésre az első negyedévben a gazdaság éves alapon 5,3, negyedéves alapon 1,5 százalékkal nőtt, a dinamika tehát nagyon erős. Ez azt sugallja, hogy akár pozitív meglepetés is bekövetkezhet.
Ezt részben arra alapozzák, hogy a bérek dinamikusan növekednek, ami megjelenik a fogyasztásban. Ráadásul továbbra is nagyon erős a beruházási tevékenység, mindezek pedig rövid és hosszú távon, az exporton keresztül növelik a GDP-t.
A német konjunktúra nagyon bizonytalan
Kedvezőtlen azonban, hogy romlik a német konjunktúraindex, ami nekünk is komoly problémákat okozhat majd – mondta a Századvég elemzője -, bár ez még nem látszik az exporton, hiszen ez az első negyedévben erőteljesen bővült. Lényegében ettől függ, hogy milyen erős lesz a növekedésünk Regős szerint. Ám ha rosszul alakulnak a német dolgok, akkor csupán 4,3 százalékos növekedés várható, ami nem éppen rossz adat. De ha mégse lesz olyan drámai a német visszaesés, akkor elérhetjük az 5 százalékos növekedést. Épp a külső környezet bizonytalansága miatt mondható az, hogy az előrejelzést a szokásosnál több bizonytalanság (pozitív és negatív irányban egyaránt) övezi.
Ömlik be a tőke
Csaba László, a CEU tanára nem meglepő módon nemrégiben azzal riogatott, hogy Magyarország elvesztette a vonzerejét. Ezzel szemben Regős Gábor szerint „ezt gazdasági elemzőként nehéz megítélni”. Ő ugyanis konkrét adatokat sorolt: a beruházások első negyedévben is tapasztalt jelentős, mintegy negyedével történt növekedése, illetve a nagyvállalati fejlesztéseiről folyamatosan érkező hírek ezt a sommás állítást cáfolják.
Tény azonban, hogy Magyarország egyre kevésbé tud olcsó bérekkel versenybe szállni, de ez Regős Gábor szerint nem is baj, hiszen már sokkal inkább az a cél, hogy a magas képzettségű munkaerővel, a jó infrastruktúrával és a kedvező üzleti környezettel vonzzuk a tőkét.
A versenyképesség javítása mindennek a kulcsa
Varga Mihály pénzügyminiszter hosszú távú gazdasági prognózisában azt állította, hogy a következő években is tartjuk a 4 százalék feletti növekedési ütemet. Ez sokak szerint merész ígéret, ám Regős Gábor megvalósíthatónak tartja. Ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy a hosszú távú magas növekedésért sok mindent kell tenni. Például a versenyképesség fokozásával, a magasabb hozzáadott érték felé történő elmozdulással, amihez megfelelő képzettségű munkaerő kell. Fontos a hazai tulajdonú vállalkozások segítése is. Természetesen a német gazdaság hatása itt sem elhanyagolható, de reménykedhetünk abban, hogy jövőre az ideinél kedvezőbb adatok érkeznek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS