Újabb bűncselekmény miatt rendeltek el nyomozást a Jobbik volt szakértője, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egykori alezredese által irányított bűnszervezethez kapcsolódóan- tudta meg a PestiSrácok.hu. Információink szerint ezúttal nem az ügyészség, hanem a Nemzeti Adó – és Vámhivatal (NAV) vizsgálódik egy olyan feljelentés alapján, amely a bűnbanda segítőjének tartott egyik nagykereskedő szerepére tért ki.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, már közös lengyel-magyar nyomozócsoport vizsgálja annak a nemesfémekkel kereskedő, a gyanú szerint milliárdokat elsíboló áfacsaló bűnbandának a viselt dolgait, melyet a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egykori alezredese, a Jobbik volt szakértője irányított. Az ügyben meghallgatott tanúk szerint a szervezetnek tagja volt Staudt Gábor volt jobbikos parlamenti képviselő is. Az ügynek emellett komoly nemzetközi szála van, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a bandával kapcsolatban álló lengyel felvásárló ellen – más gazdasági bűncselekmények miatt – elfogatóparancsot adtak ki a lengyel hatóságok.
Az alapügyben tett feljelentés szerint, amely után nyomozás is indult, a bűnszervezetet több nagykereskedő is segíthette:
„Amennyiben a lengyel hatóságok hatékonyan járnak el és az összes szereplő felelősségének teljes körű kivizsgálására sor kerül, akkor jó esély van a kárérték megtérülésére, már csak azért is, mert a közvetlen elkövetőkön kívül a magyar nagykereskedők szerepét vizsgálva kiderül, hogy volt köztük olyan, aki pontosan tudta, hogy a lengyel állam kárára történő áfacsaláshoz nyújt aktív segítséget extra haszon fejében. Az adott nagykereskedő hangsúlyosan aktív részvétele a cselekményben tette lehetővé az elkövetők számára a sok száz kilogrammos, esetenként tonnás ezüst tételek finanszírozását addig, míg elég tőkéhez jutottak. Az ő segítsége nélkül az elkövetők nagyságrenddel kisebb kárt tudtak volna okozni a lengyel államnak. Erre vonatkozóan szükség esetén tanúvallomások és egyéb bizonyítékok is rendelkezésre állnak. A nagykereskedők sok millió eurós vagyonnal rendelkeznek jelen pillanatban is, így felelősségük megállapítása esetén Lengyelországnak módja van kárigénye érvényesítésére”.
Az említett nagykereskedők egyikét Magyarországon is feljelentették, majd a Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága költségvetési csalás gyanúja miatt néhány héttel ezelőtt nyomozást indított. A portálunk által megismert feljelentésben megemlítik az alapügyet, miszerint, a Fővárosi Nyomozó Ügyészség a lengyel szervezett bűnözés elleni egységgel közösen, egykori NNI-s főtisztek és egy korábbi jobbikos parlamenti képviselő vezetésével elkövetett áfacsalást vizsgál. A feljelentő hozzátette: az ügyben mindemellett több magyar nemesfém nagykereskedő is érintett és közülük az egyik magyar illetékességű céggel szolgálta ki több tonna ezüsttel az elkövetőket.
Az adott magyar nagykereskedő és cége ellen a NAV egyszer már vizsgálatokat folytatott 2016 nyarán és az adóhatóság illetékesei megakadályozták több mint 200 millió forintnyi áfa jogosulatlan visszaigénylését a hozzá tartozó kft. részéről. Később azonban – mivel a vállalkozó hathatós nyomást gyakorolt a lengyel áfacsalást kivitelező személyekre- azok a vizsgálat második körére prezentálták a strómanokat – áll a beadványban, amelyben arra is kitérnek, hogy emellett a NAV-nak akkor még nem álltak rendelkezésére releváns információk, így az üzletember cége végül vissza tudta igényelni a többszáz millió forintnyi áfát. A hatóság illetékesei akkor főképp csak azt vizsgálták, hogy az adott számlákon szereplő áru tételek elhagyták-e Magyarország területét.
A számlákon szereplő áruk csakugyan elhagyták Magyarország területét, de- és itt jön a lényeg, amire korábbi vezető beosztású adónyomozók felhívták a figyelmemet- mivel a valóságban nem azok a folyamatosan cserélgetett cégek voltak a vevők, melyek a számlákon szerepeltek és az áru nem oda ment ki, ahová azt papíron kiszámlázták, hanem minden egyenesen ment a lengyelországi felvásárló cégéhez, így ezek az adás-vételek fiktívnek minősülnek a NAV vizsgálati metódusa szerint, főképp, mert a fenti információkkal az említett magyar nagyvállalkozó is tisztában volt
– írták a feljelentésben, ami azt is tartalmazza, hogy a nagykereskedő és vállalkozása így jogosulatlanul igényelt vissza többszáz millió forintnyi áfát, és ezáltal olyan cselekményt valósított meg, ami felveti az adócsalás bűntettének a gyanúját. Úgy tűnik, ezzel az érveléssel a NAV is egyet érthetett, hiszen költségvetési csalás gyanúja miatt elrendelték a nyomozást.
A szövevényes áfacsalási ügyről és a volt rendőrök által irányított bűnbandáról bővebben itt, itt, itt, itt, itt, itt és itt tájékozódhatnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS