Két és fél hónappal a választások előtt ismét feltűnt a színen Szepessy Zsolt és pártja. Az Összefogás Párt internetes hirdetésekben keres az ország egész területére, bejelentett munkát ígérve aláírásgyűjtőket. Szepessy Zsolt az elmúlt tíz évben számtalan választáson elindult, legyen az rendes országgyűlési képviselő választás, időközi választás bárhol az országban, vagy önkormányzati választás. Legutóbb Veszprémben és Tapolcán tett félszeg kísérletet az időközi választáson, hogy harcba szállhasson a mandátumért. Akkoriban bukott ki több százmilliós csalási ügye, amiért 2017 szeptemberében el is ítélték. A dörzsölt pártelnök első fokon 4 évet kapott befolyással való üzérkedésért, amiért pénzért kínált ukrán állampolgároknak magyar állampolgárságot.
“Munkatársakat keresünk! Helyben végezhető fix munka, fix fizetésért” – így szól a hirdetés, ami a minap került fel a közösségi portálra és számos ingyenes hirdetőportálra. Egy olvasónk hívta fel a figyelmet az egyébként semmitmondó reklámra, ami tökéletesen beillik az ezer másik gyors fix jövedelmet ígérő, a hirdetőről semmit el nem áruló álláshirdetés közé. Csakhogy ebben a hirdetésben a közelgő választásokhoz kapcsolódóan politikai munkára keresnek embereket. Néhány Facebook bejegyzésből már kitűnik – támogatói aláírások gyűjtéséről van szó, amit darabáron fizetnének ki.
Ezen már egy pillanatra megütköztünk. Eleve milyen az a fix munka? Azon kívül a darabáras- épp hogy nem a fix, hanem a teljesítményarányos fizetés. Mivel törvény a kampánymunkában résztvevőknek nyújtott ellenszolgáltatást, vagy akár anyagi juttatást nem tiltja, kizárólag a támogatói aláírás “megvásárlását” ezt még annyiban hagytuk volna. Azonban miután telefonon érdeklődtünk a “munka” után, már több aggály is felmerül. A telefon másik végén kedves női hang avatott be a részletekbe. E szerint két hétre keresnek munkaerőt, sokat, az egész ország területére. Támogatói aláírásokat kell gyűjteni, és a fizetés attól függ, kinek mennyi aláírást sikerült szereznie. Kérdésünkre, hogy ez esetben számlát kell-e adni, vagy bejelentik-e a munkavállalókat és egyáltalán hivatalos foglalkoztatásról van-e szó, azt mondta, egyszerűsített foglalkoztatással be fognak jelenteni mindenkit. Kérdésünkre azt sem tagadta, hogy az Összefogás Pártnak kell gyűjteni. Amikor értetlenkedtünk – mondván, nem igazán hallottunk ilyen pártról – arra hivatkozott, hogy egy “egészen kicsi és új pártról van szó”. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a foglalkoztatónk akkor az Összefogás Párt lesz-e, amire “nem” volt a válasz. További kíváncsiságunkat viszont azzal terelték el, hogy a “részeteket már ne telefonon”, ha komolyan érdekel a munka, adjunk elérhetőséget és visszahívást kapunk.
A szociális kártyás, volt monoki polgármester 106 egyéni jelöltet is befűzött
Megtudtuk, hogy Szepessy Zsolt vérszemet kapott a közelgő választások hatására és hónapok óta toborozza az esetleges jelölteket. A támogatói aláírásgyűjtő íveket már át is vették és az ország minden választókerületében munkához látnak februárban. Szepessy a munkatársainak és a jelölteknek azt mondta, ő ezúttal nem vállalna pozíciót és személy szerint indulni sem akar. Egyelőre háttérbe vonul mert számára a brüsszeli képviselőség volna a megfelelő státusz. Azért ennek talán ahhoz is lehet némi köze, hogy az Összefogás Párt elnökét tavaly szeptemberben első fokon négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Nyíregyházi Járásbíróság befolyással üzérkedés miatt.
A vád szerint Szepessy hatszáz ukrán állampolgárnak és kárpátaljai magyarnak ígérte, hogy pénzért elintézi, hogy gyorsan megkapják a magyar állampolgárságot. A pénzt – nagy összegű eurót – átvette, az ügyfeleket tömegével jelentette be saját monoki otthonába, de egyetlen honosítási eljárást sem indított el. Az első fokú bíróság szerint bizonyítottan minimum 110 millió forintot nyert a család az üzleten. Az állampolgárság bizniszt ugyanis családi vállalkozásban űzték. Szepessy élettársát, mint másodrendű vádlottat két év börtönbüntetésre ítélték első fokon, négy évre felfüggesztve. A per idén folytatódik másodfokon a Nyíregyházi Törvényszéken.
A megtestesült politikai kalandor – Nyíregyházáról Monokra, onnan a veszprémi, tapolcai időközi választásra
Mindegy, hogy hol és milyen pozícióban, csak politikai, közéleti tisztség legyen – akár ez is lehetne Szepessy Zsolt állandó választási szlogenje és így legalább nem kellene választásról választásra új plakátokat nyomtattatnia. Az interneten fellelhető források szerint a nyíregyházi születésű férfi vállalkozóként kezdte a pályafutását. Daciákkal és régiségekkel kereskedett, majd egy ingatlan ügylet kapcsán került Monokra, ahol jobb jelölt híján kiváló önmarketingjével elnyerte a polgármesterséget egy ciklusra. 2006 és 2010 között Monok polgármestereként körbehaknizta a médiát és az országot szociális reformötletével. A Monokon egyébként be is vezetett szociális kártya lényege az volt, hogy a helyi hátrányos helyzetű, önkormányzati segélyre támogatásra szoruló lakosok nem készpénzt kaptak, hanem szociális kártyát, amit bizonyos termékekre, főként élelmiszerre vásárolhattak le a helyi kisboltban. A 2009-es év kulcsfontosságú volt politikai pályafutásában. Ekkor vezette be a szociális kártyát és ebben az évben alapította az Összefogás Pártot. Vagyis munkatársa telefonos tájékoztatása, miszerint új pártról lenne szó, rendesen csúsztatás. Ugyan ebben az évben indult nyomozás az állampolgárság-ügyben, aminek végére még nem került pont. A következő években mindent elkövetett, hogy hallasson magáról és valamilyen pozícióhoz jusson, vagy ha nem, legalább a kísérlettel járó előnyöket élvezhesse. Hol népszavazási kezdeményezéseivel ostromolta az Országos Választási Bizottságot, hol pártnév eltulajdonításért, bitorlásáért indított pert (amit meg is nyert), illetve ahol csak valamilyen választás volt az országban, elindult, vagy megpróbált elindulni. 2010-ben Borsod megyében nekifutott az országgyűlési választásnak, az Összefogás Pártnak még miniszterelnök-jelöltje is volt Szoboszlai Barna gazda személyében, aki áramot vezetett a kerítésébe a tolvajok ellen. A magasfeszültség egy ember halálát okozta. Ugyan abban az évben az önkormányzati választásnak. újfent Monokon, de a helyiek nem kértek belőle még egyszer. Következtek az időközi választások. 2013-ban Nyíregyházán indult az időközi önkormányzati választáson. Polgármester-jelölti plakátjain a következő jelmondat szerepelt: “Szavazzon rám és több pénze lesz! Akár 30 e Ft havi fix.”
2014-ben a fővárosi 11. kerületben, majd ugyan abban az évben Újpesten, 2015-ben Veszprémben, majd ugyan abban az évben az Ajka-Tapolca körzetben is alkalmasnak érzete magát, hogy elinduljon az országgyűlési képviselői mandátumért.
Aktivitás nulla – az Összefogás Párt akkor csinál valamit, amikor választások jönnek
Akár a google-ben keresünk rá az Összefogás Párt tevékenységére, akár saját honlapjukat, Facebook oldalukat görgetjük végig, nem veszünk el az érdemi bejegyzések tengerében. Weblapjuk címoldalán választási programjuk olvasható, alatta kampányfilmmel. Ha beleolvasunk, vagy elindítjuk a kisfilmet, rögtön kiderül, hogy mindkettő még az előző választásokra készült, négy éve.
A hírek rovatban hat friss hír található, az azt követő már két éves. Olyan fontos információkkal leszünk gazdagabbak ha itt szemezgetünk, mint például, hogy Japánban már nem ihatnak alkoholt az amerikai katonák, vagy hogy mi az a hat dolog amit semmiképp se tegyünk, ha meg akarunk gazdagodni. Lefelé már ne is görgessünk, mert akkor választásonként kb egy közleményt találunk. A “programom” rovatban a nyíregyházi kampány képei és a szociális kártya ötlete található, angol nyelven. Az Összefogás Párt Facebook oldala is hasonló aktivitást mutat. A hivatalos közösségi oldalnak már 53 követője van. Itt Szepessy az elmúlt elmúlt két évben csak egy bejegyzést adott közre, úgy egy hete. Tájékoztatta népes táborát, hogy közelednek a 2018-as választások. 2015-ben közhírré tétette, hogy meghekkelték a honlapjukat, ami szerintük bűncselekmény. De ezen kívül egészen aktív év volt, több mint öt bejegyzés szól arról, hogy Szepessy népszavazási kezdeményezést nyújtott be
2014-ben párt név lopásért pereskedtek. 2013-ban a pártelnök Nagyszalontán járt és árva gyerekeknek vitt ajándékot, és ugyan abban az évben arra is volt ideje, hogy koszorúzzon a 301-es parcellában. A következő évekre az alapításig jön egy-két hangzatos szlogen az “összefogásról”, “áfa kártyáról”, “szociális-kártyáról” – és ennyi. Íme az Összefogás Párt kilenc éves “életműve”, amit most hogy ismét közelednek a választások mintegy 106 egyéni körzetben megméretnének.
Gomba módra szaporodnak a kamupártok
Tavaly szeptemberben összesen 222 párt volt regisztrálva az Országos Bírói Hivatalnál és közel ugyan ennyi várt regisztrációra. A Nemzeti Választási Bizottság az első fórum, ahol jelentkeznie kell a pártoknak, ha meg akarják mérettetni magukat a választáson. A Nemzeti Választási Iroda ellenőrzi a bejelentett szervezet létezését és adatainak hitelességét a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában, majd négy napon belül döntenie kell a nyilvántartásba vételről. Az NVB pénteken ülésezett legutóbb. Korábban már nyilvántartásba vettek jelölőszervezetként 37 pártot, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok közül ötöt. A testület pénteki ülésén további 17 pártot vett nyilvántartásba. Az április 8-ai parlamenti választáson a hatályos választási törvény szerint országos listát az a párt állíthat, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban, legalább 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított. A bejegyzett, egyéni jelölteket indító, ezen kívül országos listát is állító pártok több száz millió forint állami támogatást kapnak kampányukra. Szepessyék 2014-ben 298 millió Forint közpénzből gazdálkodhattak.
Szorul a hurok a bizniszpártok körül
Akár 400 bejegyzett párt is elindulhat a tavaszi választásokon, ami rekordnak számít – mondta a PestiSrácok.hu kérdésére ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogászt.
Ez még önmagában nem lenne gond, a plurális demokrácia elvével összeegyeztethető. A problémát az jelenti, ha úgynevezett biznisz jelleggel, nemtelen, tisztességtelen szándékkal került alapításra egy-egy párt. Ez a szándék viszont idén már könnyebben kiszűrhető és komolyabban szankcionálható – mondta Lomnici Zoltán.
Az alkotmányjogász emlékeztetett, a Fidesz éppen azért nyújtotta a közelmúltban az ide vonatkozó jogszabály szigorítását, hogy visszaszorítsa a kamupártokat, amelyek arra tesznek kísérletet, hogy az apófizetők pénzéből akár több száz millió forint kampánytámogatásra tegyenek szert. Azok a pártok, akik gazdasági haszonszerzési céllal alakultak, vagy vágnak neki a választásoknak, nem kerülhetik el a felelősségre vonást. Szigorú ellenőrzést tesz lehetővé a jogszabály. Nem csak a kampányra költött támogatás minden forintjáról kel számlákkal elszámolni, hanem azt is megvizsgálják, hogy az adott pártnak van-e tényleges tevékenysége, működő, vagy alibi párt-e. Aki fennakad a rostán, annak nem csak a kapott állami támogatást kell visszafizetnie, hanem akár még büntetőjogilag is felelősségre vonható lesz – mondta Lomnici Zoltán. Ugyan csak szigorúan ellenőrzik a hatóságok a kampány tisztaságát. Például támogatói aláírásért bármilyen ellentételezést, anyagi juttatást elfogadni büntetőjogi kategória és akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Vezető kép: Vehir.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS