Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerdán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén negyedik alkalommal mond beszédet az Európai Unió helyzetéről. Az idei beszédre a 2019-es uniós parlamenti választásokat megelőzően és a huszonhét tagú Európai Unió jövőjéről zajló vita jegyében kerül sor.
Juncker tavalyi beszédében arról alkotott elképzeléseit vázolta fel, hogyan alakulhat az unió sorsa 2025-ig, valamint ütemtervet terjesztett elő egy egységesebb, erősebb és demokratikusabb Európa megvalósítása érdekében. Az uniós bizottság tájékoztatása szerint a beszédet konkrét kereskedelmi, gazdasági, kiberbiztonsági, ipari és adatvédelmi kezdeményezések kísérték. Ezután a tagállami vezetők az észtországi Tallinnban egy úgynevezett vezetői ütemtervről állapodtak meg, amely azon legsürgetőbb kérdések és kihívásokat tartalmazza, amelyekre még a 2019. májusi európai parlamenti választások előtt megoldást kell találni. A tervek szerint a 2019. május elején, a romániai Nagyszebenben tervezett csúcstalálkozón a tagországok vezetői várhatóan ismételten kötelezettséget vállalnak egy olyan EU kiépítésére, amely a legidőszerűbb kérdésekre keres megoldást.
Juncker idei beszédében várhatóan további, a tavaly indult kezdeményezések gyakorlati megvalósulásához szükséges javaslatokat tesz, közöttük olyanokat, amelyek széles körű vitát készíthetnek elő az európai választások előtt. Az Európai Unió helyzetéről szóló beszéd annak az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal folytatandó párbeszédnek a kezdetét jelenti, amelynek célja az uniós bizottság éves munkaprogramjának előkészítése. Az unió helyzetéről szóló, a Lisszaboni Szerződéssel intézményesült beszédről az Európai Parlament és az Európai Bizottság közötti kapcsolatokról szóló, 2010-ben született keretmegállapodás rendelkezik, amely előírja, hogy az elnök és az első alelnök szándéknyilatkozatban fordul az Európai Parlament elnökéhez és a Tanács elnökségéhez, részletesen kifejtve, milyen jogalkotási és egyéb intézkedéseket kíván az Európai Bizottság meghozni. A beszédet az európai parlamenti képviselőkkel folytatandó plenáris vita követi.
Forrás: MTI; Fotó: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS