A minap folytatódott a Szeviép-per megismételt másodfokú eljárása a Debreceni Törvényszéken, ugyanakkor több olyan akadályra is fény derült, amiért nem tudnak érdemben haladni, tárgyalni – tudta meg a PestiSrácok.hu. Az egyik ilyen ok az, hogy egyszerűen felszívódott a felszámoló; a bíróság hónapokon át hiába kérte írásban és telefonon is többször, csak most kapták meg a felszámolási iratokat, miután rendbírság kiszabását helyezték kilátásba a felszámolóval szemben. Azt kontrollpéldány hiányában egyelőre nem lehet tudni, hogy minden szükséges irat megérkezett-e. Mivel a szakértő eddig nem tudott miből dolgozni, a tárgyalás januárban folytatódik, akkor viszont fontos fordulat jöhet az ügyben, a vádhatóság ugyanis indítványozta Bereczky István tanúkénti kihallgatását. A vállalkozó korábban üzleti kapcsolatban állt a Szeviép-vezérekkel, majd 2019 áprilisában kitálalt a PestiSrácok.hu-nak.
Szeptember 23-án folytatódott a Debreceni Törvényszéken a Szeviép-per, de mint megtudtuk, érdemben nem igazán tudtak, tudnak előre haladni. Olyan akadályokba ütköztek eddig, ami egyáltalán nem mondható szokványosnak. Az előzményekről fontos felidézni, miért és hogyan került az évtized egyik legkiemelkedőbb gazdasági büntetőügye Debrecenbe.
Bár első fokon a Szegedi Járásbíróság még mind a három vádlottat bűnösnek találta csődbűncselekményben, és a Szeviép-vezéreket több évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, a másodfokon eljáró Szegedi Törvényszék felmentő végzést hozott, olyan abszurd indokokkal, mint például az, hogy nem lehet megállapítani, hogy a csődhelyzetet a gazdasági válság vagy a vádlottak cselekménye okozta, miközben a már fizetésképtelen cég világosan, követhetően pumpálta ki az utolsó milliókat is saját érdekeltségű cégeibe. Bár a tanácsvezető, Kovalcsik Éva – azóta nyugalmazott – bírónő hosszasan érvelt, miért megalapozatlan az elsőfokú ítélet és milyen adatok, információk hiányoznak egy megalapozott ítélethez, nem korrigálni próbálta a hiányosságokat, nem törekedett kiegészítő bizonyításokra, de még csak nem is hatályon kívül helyezte a szerinte megalapozatlan elsőfokú ítéletet, hanem felmentette a vádlottakat.
Az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat alapjaiban rengette meg a PestiSrácok.hu cikksorozata, amelyben bemutattuk, hogy a felmentő ítéletet hozó három tagú bírói tanács két tagja, sőt, már az ügyet kiszignáló büntetőkollégium-vezetőhelyettes függetlensége, elfogulatlansága is finoman fogalmazva megkérdőjelezhető. A tanács egyik tagja, Nóvé Ágnes családi cége ugyanis több megbízást is kapott attól a szegedi önkormányzattól, illetve annak cégeitől, amelynek a Szeviép Zrt. a beszállítója volt. Továbbá Nóvé Ágnes bírónő céges ügyeiben korábban eljárt az egyik vádlott védője, ami kizáró ok lett volna. A tanácsvezető bíró potom pénzért vásárolhatott néhány évvel korábban a Szegedi Önkormányzat cégétől belvárosi palotalakást, az ügyet pedig az a Nagy Andrea büntetőkollégium-vezető szignálta erre a tanácsra az ügyelosztási rend szerint – és ezt soha nem is tagadták –, akinek a gyermekének apja Szilágyi János, szintén vádlotti védő. Cikksorozatunkat az Országos Bírósági Hivatal vizsgálata követte, három bírót is szolgálati bíróság elé állítottak, de végül mindenki kvázi megúszta. Nóvé Ágnes ugyan más beosztásba került – büntetés-végrehajtási bíró lett –, de mindössze egy fegyelmivel sújtották. A Szegedi Törvényszék megbízott elnökét, aki akkor az elnöki poszt várományosa volt, visszahívták.
Március óta Debrecenben van az ügy, de önhibájukon kívül nem tudnak haladni
A Debreceni Törvényszék márciusban kapta meg a súlyos előzményekkel terhelt büntetőügyet, miután a harmadfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla a másodfokú eljárást hatályon kívül helyezte. Debrecenben az eddigiekhez képest egész más hozzáállás tapasztalható. Bár ezer akadállyal küzdenek, mindent megtesznek, hogy megalapozottan és egyáltalán tudják tárgyalni az ügyet. Júniusban tudták elkezdeni az eljárást, de rögtön nehézségekkel szembesültek: kiderült, hogy a korábbi szakértő nyugdíjazása miatt új szakértőt kell kirendelni. Miközben ez nyilván tudható volt, a törvényszéknek senki sem jelezte, sem a szakértő, sem a vádhatóság; csak az első tárgyaláson derült ki, hogy ezzel hónapokat veszítettek. Ez még önmagában nem lenne akkora baj, ha a kirendelt szakértő legalább már dolgozni tudna, de mint megtudtuk, a mai napig több fontos dokumentum hiányzik, amelyeket ugyan már bekértek, a mai napig nem küldték meg az érintettek.
Négy hónapon át könyörögtek a felszámolónak, hogy küldje már el a szükséges iratokat
Az egyik legkülönösebb hiányosság a felszámolási dokumentumok hiánya, amely érthetetlen, hogy egyáltalán miért nem képezi a részét az ügyiratnak. Kérdésünkre a Debreceni Törvényszék sajtóosztálya közölte, hogy a felszámolóhoz intézett megkeresésekre sokáig egyáltalán nem kaptak választ, majd miután rendbírságot helyeztek kilátásba – sőt, kiderült, hogy az eljárás akadályozása miatt akár komoly bajba is kerülhet a felszámoló, ha nem működik együtt –, a minap végül megérkezett a dokumentum.
Az ügy egyik kulcskérdése lehet, hogy mikortól számítják majd a cég fizetésképtelenségét. Az már biztos, hogy a Debreceni Törvényszék büntető tanácsa azt a fizetésképtelenségi időpontot, amely az elsőfokú ítéletben szerepel, nem tekinti irányadónak. Ez azért lényeges kérdés, mert ha egy cég fizetésképtelenséget jelentett be, már nem finanszírozhat, kölcsönözhet, miközben beszállítók hosszú sora vár hiába a pénzére. A Szeviép Zrt. esetében mégis ez történt: a saját érdekeltségi körbe tartozó cégek közül többeknek azután folyósítottak tagi kölcsönöket, hogy már fizetésképtelenek voltak – persze azok a cégek is, amelyeknek kölcsönöztek –, így a millióknak szinte követhetetlenül nyoma veszett. A pontos fizetésképtelenségi kezdeti időpont megállapítása érdekében három cégtől is kértek be iratokat, akiknek követeléseik állnak fel a Szeviép Zrt-vel szemben, de a három cégből csak egy válaszolt.
Eddig nem vizsgált, vádlotti érdekeltségi körbe tartozó cégek iratait is becsatolta az ügyészség
Közben a vádat képviselő Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség is új bizonyítási indítványokkal élt. Több, a vádlottak érdekeltségébe tartozó cég iratanyagát csatolta be, amelyek eddig még nem szerepeltek a büntetőügyben. A PestiSrácok.hu korábban többrészes tényfeltáró riportsorozatban mutatta be azokat a Szeviép-vezérek családtagjainak neveire került, illetve külföldön – többek között az ismert amerikai off-shore államban, Delaware-ben – bejegyzett vállalkozásokat, ahol keresni lehetne az eltűnt milliárdokat. Azt, hogy a most benyújtott cégiratok kapcsolatban állnak-e ezekkel a vállalkozásokkal, egyelőre nem tudni.
A bíróságon is boríthat a szintén átvert egykori üzlettárs
Ami ennél is fontosabb lehet – és komoly előrelépést hozhat az ügyben –, az Bereczky István tanúkénti kihallgatásának indítványa a vádhatóság részéről. A fővárosi vállalkozó, sportmenedzser saját bevallása szerint éveken keresztül kapcsolatban állt, üzletelt a 2010 előtti szocialista kormányzat kedvenc kivitelező cégének tulajdonosaival. Bereczky 2019 áprilisában borított.
A PestiSrácok.hu korábban megírta, hogy a szocialista kormányok idején, kormányzati szervek és baloldali vezetésű önkormányzatok összesen csaknem 34 milliárd forinttal tömték ki a Szeviépet. Bereczky lapunknak nyilatkozva mondta el, hogy az építőipari nagyvállalat előrejutását és a közbeszerzések kedvező végkimenetelét az akkoriban fejlesztési államtitkárként dolgozó Ujhelyi István és Szeged MSZP-s polgármestere, Botka László biztosították. Bereczky István állítja: többször volt fültanúja az egyeztetéseknek, az üzlettársaktól pedig B. Sándor Szeviép-vezér többször kért vissza feketén pénzeket, úgymond járulékos költségekre. Beszámolt az ügy kulcsfigurája arról is, hogyan tudott a szocik másik kedvenc autópálya-építő cége, a Viadom csődjéből egy betonüzemmel kiszállni, úgy, hogy ott is alvállalkozók százai maradtak kifizetetlenül.
A 2019-es interjúban Bereczky István azt mondta, őt addig az időpontig senki sem hallgatta meg a büntetőeljárásban, pedig tudott volna mit mesélni. Nekünk akkor arról beszélt, hogy a Szeviép Zrt-vel társvállalkozásban lévő Szeviép Kft-t kellett volna vizsgálni, ahová nagyon sok pénz került a bedöntött zrt-ből, ahogy a családtagok és barátok nevén lévő cégek is szépen megtollasodtak a Szeviép csődje után, de egyik ilyen cég vagyonát sem foglalták le. Ha Bereczky januárban a tárgyalóteremben beszélni fog, fájhat majd a Szeviép-vezérek feje. B. Sándoré már előbb is, ugyanis a mórahalmi makettpark ügyében – ahol ötvenmillió forint párolgott el és a projekt felelősei is felszívódtak – mint ötletgazdát és az ügyletek irányítóját nevezték meg; ebben az ügyben csütörtökön tartanak tárgyalást és akár ítélet is születhet.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS