
Magyarország és Románia közös gazdaságfejlesztési programot indít annak érdekében, hogy a kelet-magyarországi autóipari beruházásokból a határ túloldalán is profitálhassanak – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden, Nagyváradon.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Nagyváradi Gazdasági Konferencián arról számolt be, hogy a nagy elektromosautó-ipari beruházások egy jelentős része hazánk keleti részére érkezik, ami jó hír lehet a határ romániai oldalán élők, köztük a magyarok számára is.
Mi azt szeretnénk, ha ezekből a nagy kelet-magyarországi beruházási sikertörténetekből Bihar, Arad, Szatmár és Szilágy megyék és az itt élők is profitálnának
– húzta alá. Bejelentette, hogy ennek érdekében Magyarország és Románia közös programot indít, hogy a beszállítói láncok fejlesztése határon átívelő módon történhessen, és az új beruházások beszállítói hálózata ne ismerjen határt.
Ez jó Romániának és jó a román gazdaságnak, jó Magyarországnak és a magyar gazdaságnak, jó az itt élő embereknek, köztük az itt élő magyar embereknek is
– hangsúlyozta. Szijjártó Péter stratégiai érdeknek nevezte a két ország közötti gazdasági együttműködés fejlődését, és üdvözölte, hogy a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke tavaly 29 százalékos növekedéssel elérte a 12 milliárd eurót, ami rekordnak számít. Tudatta, hogy Románia Magyarország harmadik legfőbb exportpiaca, és a román import is csúcsot döntött 2022-ben. Leszögezte: a magyar külpolitika szíve a nemzetpolitika, és ezért a továbbiakban is fontos kormányzati célkitűzés lesz a határon túli magyar közösségek támogatása, amiben a gazdasági pillér is lényeges. Ennek kapcsán megerősítette, hogy folytatni fogják a sikerre vitt erdélyi gazdaságfejlesztési programot, amelynek keretében eddig 174 milliárd forint értékű beruházás valósult meg 88,5 milliárd forintos költségvetési támogatással.
Mondhatnám azt is, hogy ez egy win-win helyzet, hiszen ez megint csak jó a román gazdaságnak, jó a magyar gazdaságnak és jó az itt élő magyar közösségnek is, amelyre mi erőforrásként tekintünk
– tette hozzá. A miniszter az elmúlt évek példátlan nehézségeire is kitért, kiemelve, hogy rövid időn belül kétszer is a feje tetejére állt a világgazdaság, és az ukrajnai háború, valamint a brüsszeli intézkedések és szankciók nyomán Európa versenyképessége hatalmas pofont kapott.
A súlyos kihívások ellenére azonban Magyarország minden válságból megerősödve került ki, mégpedig a nemzeti érdek érvényesítésére összpontosító válaszlépéseknek köszönhetően
– hangsúlyozta.
Nemcsak, hogy túléltük az elmúlt nehéz időszakot, hanem 2022-ben a magyar gazdaság egy sikerévét tudhatjuk a hátunk mögött, hiszen soha annyi beruházás a magyar gazdaságba nem érkezett, mint tavaly, soha annyit a magyar gazdaság nem exportált, mint tavaly, és soha annyian nem dolgoztak még Magyarországon, mint tavaly
– emlékeztetett. Közölte, hogy már idén is biztosan meg fog dőlni a beruházási rekord, ugyanis rengeteg beruházás érkezik, különösen az elektromosautó-ipari szektorba, amely a nehézségek ellenére is töretlenül megy előre.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Nézzük_magát_a_dolgot
2023-05-10 at 08:57
Tisztelt Solaris! Szerintem félreértésen alapul az Ön hozzászólása. Nem arról van szó, hogy a hodáki fejszés oláhok települjenek át a nyugatinál alacsonyabb bérekért. Hanem arról lehet szó, hogy a határ közelében lévő falvakból nyugodtan átjárhatnak INGÁZNI azok, akik ragaszkodnak szülőfalujukhoz, és nem akarnak hazát váltani.
Solaris
2023-05-10 at 06:57
Petike valóságérzékelését a realitások sohasem zavarták meg annyira,
hogy visszafogja magát, mielőtt kinyilatkozza a bhuttashággott.
A csodagyáraiba max 1% határon-túli magyar fog robotolni.
Ha már valaki vállalja a külföldi munkát, elmegy oda, ahol komoly pénzt kap.
Kételkedőknek ajánlom, hogy keressenek rá a profession honlapon a “német”
keresőszóval, a fizetést is hirdető vállalatokra.
Utána osszák meg a látottakat, miután feldolgozták….
t
2023-05-10 at 05:45
Orientált
Kötve hiszem hogy Erdélyből ingáznak majd a magyar anyanyelvűek. Max. Nagyváradról de ott nem olyan sok a munkaképes magyar. Úgyhogy maradnak a románok.
Orientál
2023-05-09 at 20:58
Hogyha hazánkat körülvevő országokban is erősödik a gazdaság az hazánk számára is erősíti a biztonságot.
Orientál
2023-05-09 at 20:57
t Érdekes szerinted nem az erdélyi magyarok kellenek.
Nézzük_magát_a_dolgot
2023-05-09 at 18:49
Ha a békési Háromvárosban is lesznek végre olyan komoly beruházások, mint Debrecenben, nagyon jól fog jönni a Partiumi magyarok ingázása – Gyula, de még Csaba sincs eszméletlen távolságra tőlük. Arról nem is beszélve, ha oláhok is átjárnának dolgozni, talán oldódhatnának évszázados görcsök – ez a két szomszédnép így is, úgy is együttélésre van ítélve. De Szatmár elhanyagolt keleti felébe is könnyen átjárhatnak a nagykárolyi és németi lakosok. Hajrá Szabolcs-Szatmár, hajrá Békés, hajrá Jász-Nagykun-Szolnok, hajrá Magyarország! (Szegény Dél-Dunántúl is még Csipkerózsika álmát alussza…).
t
2023-05-09 at 18:48
Kellenek a románok a debreceni akkugyárakba.
Hesslerezredes
2023-05-09 at 18:16
Sajnos a románok: nem normálisak.
A magyarellenes gyűlölet és a tébolyult nacionalizmusuk teljesen elvakítja őket.
Pedig hát a nacionalizmust nem lehet megzabálni.
És nem vezet sehova.
Királytigris
2023-05-09 at 17:57
Hajrá magyarok!