A zöld cél megvalósításának racionálisan, a józan ész alapján kell történnie, vagyis úgy, hogy a környezetvédelem és a gazdasági fejlődés, a versenyképesség kéz a kézben haladjon. Ha nem így történik, akkor felborul a kettő között egyensúly, és a zöld ügy kommunikációs léggömbbé alakul. A zöld pártok, az irreális egymásra licitálásra épülő kommunikációval ártanak a környezetvédelem ügyének. Magyarország elvégezte házi feladatát annak érdekében, hogy az energiapiaci válság ne érintse súlyosan – jelentette ki Szijártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Oroszországi Energiahét elnevezésű rendezvény csütörtöki, a hagyományos energetika jövőjéről tartott panelbeszélgetésén.
Nem túlzás azt mondani, hogy válság van az európai energiapiacon. Ezt a válságot alapvetően három tényező idézte elő: először a politikai kérdések összekeverése az energetikai kérdésekkel, ami nem szabadna, hogy megtörténjen, másrészt a földgázzal szembeni ellenséges hozzáállás, harmadrészt pedig az európai-orosz viszony további elhidegülése. Hogyha ezeken a hibákon tudna javítani az Európai Unió, akkor közelebb lehetne kerülni ennek a nehéz helyzetnek a megoldásához
– nyilatkozott Szijjártó Péter.
Magyarország elvégezte a maga házi feladatát annak érdekében, hogy ez a válság ne érintse súlyosan. Megteremtettük annak lehetőségét, hogy a világpiaci ármozgásoktól függetlenül a magyar fogyasztók számára a gáz ára ne növekedjen. Továbbra is meg tudjuk tartani a rezsicsökkentés vívmányait
– tette hozzá.
Gázvásárlási szerződés Oroszországgal
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország hosszútávú gázvásárlási szerződést kötött Oroszországgal, amelynek keretében biztos ellátási hátországa alakult ki. Emellett a magyarországi gáztárolók feltöltöttsége 82 százalékos, ami jóval magasabb szint, mint az európai átlag. Szijjártó Péter szerint az európai országok is meghozhatták volna azokat a stratégiai döntéseket, amelyek az ilyen feltöltöttségi szinthez szükségesek, de ezek elmaradtak. Mint mondta, ez is egyik oka annak, hogy Európában ilyen nehéz energiapiaci helyzet alakult ki.
Szijjártó Péter csütörtökön Moszkvában megbeszélést folytatott Alekszandr Novak orosz és Zorana Mihajlovics szerb energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettessel, valamint Parviz Shabazovval, Azerbajdzsán és Szuhail Mohamed al-Marzuei-jel, az Egyesült Arab Emírségek energiaügyi miniszterével. A magyar tárcavezető találkozott Oleg Matyicin orosz sportminiszterrel is.
A környezetvédelemnek és a gazdasági versenyképességnek összhangban kell állnia a zöld célok megvalósításakor
– jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Moszkvában. Emlékeztetett rá, hogy az uniós tagállamok közül Magyarország ratifikálta elsőként a párizsi klímaegyezményt, és azon kevés ország közé tartozik, amely a GDP-jét a károsanyag-kibocsátás csökkentésével párhuzamosan tudta növelni.
Úgy gondoljuk, hogy a zöld cél megvalósításának racionálisan, a józan ész alapján kell történnie, vagyis úgy, hogy a környezetvédelem és a gazdasági fejlődés, a versenyképesség kéz a kézben haladjon. Ha nem így történik, akkor felborul a kettő között egyensúly, és a zöld ügy kommunikációs léggömbbé alakul
– mondta a tárcavezető. Kifogásolta, hogy a zöld célok megvalósításának terén valóságos versengés alakult ki, amelynek résztvevői – főleg a zöld pártok – az irreális egymásra licitálásra épülő kommunikációval ártanak a környezetvédelem ügyének.
Hazánk érdekelt a kelet–nyugati együttműködésben
Az eszmecserének az európai energiaválsággal foglalkozó részében Szijjártó Péter az okok között nevezte meg, hogy az EU-ban összekeveredett az ideológia és az energiaügy. Hibának nevezte a nukleáris erőművek bezárását, az Oroszországgal való együttműködés elutasítását, a gázellenességet és a rövid távú gondolkodást, amely az európai gáztárolók alacsony feltöltöttségéhez vezetett. Hangsúlyozta, hogy Magyarország közép-európai országként érdekelt a kelet–nyugati együttműködésben, mert a kelet–nyugati szembenállásnak mindig kárvallottja volt. Elmondta azt is, hogy a magyar kormány olyan rendszert működtet, amely megvédi az egyéni fogyasztókat a gázpiac kilengéseitől. A magyar energiabiztonságot szavatoló tényezők között említette meg az új, 10+5 éves orosz–magyar gázszállítási szerződés megkötését és a paksi atomerőmű bővítését is.
A megújuló energiákra való áttérés hosszabb folyamat lesz
A fórumon Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes egyebek között arról beszélt: az energetikai válság is azt bizonyítja, hogy a megújuló energiákra való áttérés a sokak által reméltnél hosszabb folyamat lesz, amelyben az energia-egyensúly alapját továbbra is a szénhidrogének jelentik majd. Rámutatott, hogy a gázszektorban az OPEC+-tól eltérően nem létezik a piac kilengéseit szabályozó együttműködés. Novak szerint nem igazolódott be az a politikai okokból meghozott döntés, amely a gáztőzsde működtetésével akarta felváltani a hosszú távú szállítási szerződéseket. Hangot adott meggyőződésének, hogy komolyabban kell prognosztizálni a gázpiaci kereslet-kínálat alakulását, és a gazdasági döntéseket a politika helyett a szakemberekre kell bízni.
A panelbeszélgetésben részt vett Szergej Kudrjasov, a külföldi szénhidrogén-feltárásokat végző orosz Zarubezsnyefty vállalat vezérigazgatója, valamint videokapcsolat révén bekapcsolódott Pham Min Chinh vietnami miniszterelnök és Han Cseng kínai miniszterelnök-helyettes is.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS