Spanyolország fontos partnere Magyarországnak, hiszen mindkét állam tagja ugyanannak a politikai, illetve védelmi szövetségnek: az Európai Uniónak (EU), valamint az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón, miután hivatalában fogadta Josep Borrellt, Spanyolország külügy-, európai uniós és együttműködési miniszterét.
Szijjártó Péter az egyeztetés után azt mondta, Magyarország – amely történelménél fogva érzékeny az ilyen típusú kérdésekre – mindig kiállt és ki fog állni Spanyolország területi integritásának ügye mellett. A magyar tárcavezető kiemelte, hogy Spanyolország G20-as állam. Több, mint száz magyarországi iskolában tanítanak spanyolul, négy egyetemen zajlik spanyol szakos képzés, és az elmúlt években a két államnak folyamatosan voltak cserediplomatái egymás külügyminisztériumában – közölte a miniszter, aki úgy fogalmazott, hogy történelmi típusú kihívások feszítik az EU-t, és az ezekre adandó válaszok egy részéről azonos, más részéről azonban eltérő módon gondolkodnak a magyarok és a spanyolok. Fontos ugyanakkor, hogy a nézetkülönbségek ne egymás elítéléséhez vezessenek, hanem a párbeszéd, a kölcsönös tisztelet legyen jellemző – hangoztatta Szijjártó Péter. A bevándorlás ügye lényeges témája volt a tárgyalásnak. A magyar miniszter jelezte, hogy másként ítélik meg a migránsok befogadásának kérdését: Magyarország nem akar befogadni illegális bevándorlókat. Hasonlóan gondolkodnak azonban a külső határok védelmének fontosságáról, amit nemzeti hatáskörnek tekintenek, továbbá a migránsokat kibocsátó államok megsegítéséről: mindketten nagy jelentőséget tulajdonítanak az afrikai fejlesztési programoknak. A tárgyalófelek megállapodtak abban, hogy megpróbálják egyesíteni törekvéseiket: felajánlva a magyar vízipari, vízgazdálkodási kapacitásokat, és kihasználva, hogy Spanyolország a tiszta víz biztosítása érdekében már amúgy is folytat programokat, közösen járulnak hozzá ahhoz elsősorban Észak-Afrikában, hogy az ottani, migránsokat kibocsátó államok megfelelően tudják ellátni a lakosságukat. Hasonlóképpen vélekednek arról is: a szolidaritásnak több formája kell, hogy legyen. Szijjártó Péter jelezte partnerének: Magyarország a szolidaritás egy formájának tekinti, hogy a magyarok több, mint egymilliárd eurót költöttek a külső határok védelmére.
Több, mint négyezerötszáz embernek adnak munkát a spanyol cégek Magyarországon
A spanyol cégek egyre nagyobb szerepet játszanak a magyar gazdaság teljesítményének bővítésében. A spanyol autóipari beszállítók dinamikus magyarországi beruházásai jelentősen segítik Magyarországot, hogy megőrizze vezető autóipari pozícióját Európában. Egyre több spanyol vállalat fektet be a magyar szállodaszektorba – sorolta. A korábbi sikeres együttműködésnek köszönhetően újabb huszonhat spanyol villamos érkezik Budapestre februártól. Spanyolország Magyarország tizennegyedik legfontosabb kereskedelmi partnere, a két állam 4,5 milliárd eurós kereskedelmi forgalmat bonyolít – közölte a magyar miniszter, hozzátéve: kétszázötven spanyol cég több, mint négyezerötszáz magyarnak ad munkát. Elkezdtek megjelenni Spanyolországban a magyar befektetések – mondta Szijjártó Péter, kiemelve a földgáz kereskedelmét és a gyógyszerpiacot. Spanyolországból érkezik a tizenegyedik legtöbb turista Magyarországra. Számuk az év első tíz hónapjában kilenc százalékkal emelkedett, meghaladva a százhatvanezret. Ezek az emberek több, mint négyszázezer vendégéjszakát töltöttek Magyarországon – közölte Szijjártó Péter.
Szijjártó szerint szánalmas hazugságokat terjeszt a tüntetésekről a külföldi sajtó
Josep Borrell úgy vélekedett, gyakrabban kellene találkozniuk, legutóbb ugyanis tizenegy éve járt spanyol külügyminiszter Magyarországon. Azt mondta, várja partnerét Spanyolországba, hogy megvitassák, miként tudnák fejleszteni a magyar infrastruktúrát, például a vasúthálózatot. Kína után Spanyolországban van a legtöbb kilométernyi gyorsvasút a világon, és Magyarország is tervez ilyen irányú beruházásokat – jegyezte meg. Kiemelte, hogy a magyarok is komoly érdeklődést mutatnak Spanyolország iránt, és arra bátorította őket, látogassanak el a déli államba, nem csupán a napsütéses éghajlat, de a kulturális hagyományok miatt is. Sok repülőjárat köti össze a két országot – fűzte hozzá Josep Borrell. A spanyol miniszter szerint arra kellene törekedniük, hogy megértsék egymást, megszűnjön a szakadék a Kelet és a Nyugat között. A budapesti tüntetésekről szóló kérdésekre felelve Szijjártó Péter azt mondta, a véleménynyilvánítás szabadsága az egyik legfontosabb demokratikus jog, ugyanakkor az erőszakot és az arra való felhívást a lehető leghatározottabban elítélik. A magyarországi helyzetet bíráló külföldi sajtóvisszhangokat szánalmasaknak, hazugságoknak nevezte. Josep Borrellt Orbán Viktor miniszterelnök is fogadta.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/KKM/Burger Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS