
Magyarországnak nemzetbiztonsági érdeke a pragmatikus együttműködés jövőbeli helyreállítása Kelet és Nyugat között, miután a két blokk közötti konfliktuson Közép-Európa mindig rajtavesztett – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Antalya Diplomacy Forum és a Külgazdasági és Külügyi Intézet pódiumbeszélgetésén hangsúlyozta, hogy az utóbbi időszakban szétesett a fennálló politikai és gazdasági világrend, és ezzel odalett az európai gazdasági fejlődés eddigi alapja is, a fejlett nyugati technológiák és az olcsó orosz energiaforrások kombinációja. Kiemelte: senki nem tudja, hogy a folyamatosan felbomló kötelékek helyreállíthatók-e a jövőben, most kevésbé tűnik realisztikusnak az eurázsiai együttműködés az ukrajnai fegyveres konfliktussal és a háborús retorikával.
Olyan jövőben hittünk, amelyben jó együttműködés lehet regionális integrációk között, olyan globális rendben, amelyben Nyugat és Kelet pragmatikus, civilizált módon tud együttműködni
– közölte a külgazdasági és külügyminiszter. Majd aláhúzta, a történelmi tapasztalatok is azt mutatják, hogy Magyarország és Közép-Európa mindig rajtavesztett Kelet és Nyugat konfliktusán.
Nem azért érvelünk az együttműködés helyreállítása mellett, mert valakinek a kémei vagyunk, hanem azért, mert ez központi nemzetbiztonsági érdekünk
– fogalmazott a tárcavezető. Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy az európai diskurzus már az ukrajnai háború előtt is túlideologizált és túlpolitizált volt, nehéz volt a pragmatizmus, az észszerűség alapján tárgyalni, a fegyveres konfliktus pedig csak tovább rontotta a helyzetet. Ha az észszerűség vagy a pragmatizmus hangján szólal meg valaki, azt azonnal megvádolják az EU és a NATO egységének megtörésével, sőt akár azzal, hogy Oroszország kéme vagy a Kreml propagandájának képviselője – mondta.
Leszögezte: három olyan ügy van, amely a helyzetben gyökeres változást hozhatna annak érdekében, hogy valós megoldásokat lehessen találni a fennálló kihívásokra. Az első, hogy visszatér-e a kölcsönös tisztelet a nemzetközi kapcsolatokba, mivel ennek teljes hiánya volt tapasztalható az utóbbi időben. A második, hogy mindenki megérti-e, hogy az ideológiai vagy politikai megközelítés nem írhatja felül a fizikai realitásokat. A harmadik, hogy nyitva maradnak-e a kommunikációs csatornák a szembenálló felek között – sorolta.
Utóbbival kapcsolatban pedig fontosnak nevezte Törökország erőfeszítéseit, mondván, ezek nyomán sikerült megállapodni az ukrajnai gabonaexport újraindításáról. A miniszter ezt követően leszögezte, hogy Magyarország sikere attól függ, hogy mennyire integrálódik a nemzetközi gazdaságba, elsősorban az exportteljesítményétől és a külföldi beruházások vonzásáról.
Aláhúzta: hazánk érdekelt egy erős Európai Unióban, miután a magyar kivitel körülbelül 80 százaléka a többi tagállamba irányul, a kormány ezért is vesz részt aktívan a közösség jövőjéről szóló vitákban. Kijelentette, hogy az uralkodó politikai ideológiák csak gyengítik a blokkot, az Európai Egyesült Államok eszméje pedig teljes zsákutca. Egy erős EU-nak erős tagállamokon kell alapulnia, amelyek büszkén képviselik kulturális, történelmi és vallási gyökereiket – figyelmeztetett.
Forrás, fotó: MTI
lacibá
2023-02-01 at 18:38
Az ukranok nem olyan butak. Eppen ugy nem ismertek a nyugat csalafintasagat mint mi, mi csak elobb szabadultunk a komcsi szennytol. Oket is volt komcsi vezetoik bocsajtottak aruba mint minket. De ok nem ismerik azt a kozmondast hogy az okos ember a mas karabol tanul. Jo hogy OV atlat a dolgokon.
Orientál
2023-02-01 at 18:28
USA-ban arra törekednek hogy a rengeteg felesleges így a teljesen értéktelen dollárjukat más országok közötti kereskedelemben használják a felek fizetési eszközként. Sajnos az euró is a déliek miatt ez elértéktelenedés felé halad.
Csaba fia Ed
2023-02-01 at 11:14
A MiHazánk azzal, hogy a számunkra nemzeti érdek szintű, hatalmas keleti beruházás ellen megy Debrecenben, a globalisták hasznos idiótájának útját járja, akarcsak az ukrán AZOV nácik, vagy Jobbik.
Girolámo
2023-02-01 at 07:48
Az Orosz Medve felébredt.A “nagy kaland” Oroszországgal megy tovább.Aki még egyszer nem fog elbóbiskolni.A legfejlettebb fegyverrendszerek gyártására koncentrál.
Mi meg együttműködéste törekszünk mindenkivel.
Egyébként sem lehet igaz az Oroszországból való nagy kivonulások jó része.A kereskedelem nem parti,hanem üzlet.
Ha lenne annyi esze az Ukránoknak,hogy most kapitulálnak,akkor csak azt veszítenék el,amit Oroszország magához csatolt.
Zuluman. Bighungary
2023-02-01 at 05:59
Az agymosó, lúgozó új izmusok ellen fel kell lépni… a németek, föderális hatalmak köpik ezeket be a köztudatba..
nem kérjük… Magyar megoldás köll!
Az együttmüxivel is vigyázni kell!
Marokkóiak maradjanak odahaza… nem kérem őket az egyetemre
Kicsit óckodni kellene a külföldtől!
Orientál
2023-01-31 at 18:06
Sorosék az USA-ból britekkel együtt mindent megcsinálnak ,megcsináltatnak azért hogy még nagyobb válságokat tragédiákat keltsenek ukrajnai háborús szándékaikkal , politikájukkal.
mindenemberegyenlő
2023-01-31 at 16:10
félő hogy a kelet-nyugati kapcsolatok csak akkor állíthatók helyre ha kínai-orosz(vagy az egész emberiség) együttműködéssel az amerikai népet megszabadítják a rátelepedett féktelenül harácsoló,agresszor uzsoraelittől(és annak a rablott vagyon szakadatlan továbbgyarapítására szolgáló támadó fegyverzeteitől)
ViAM
2023-01-31 at 15:03
A nemzetközi kapcsolatokba való kölcsönös tisztelet kizárólag akkor térhetne vissza, ha jövőre az egész EU-s bandát, a portásról a legfelső vezetésig, és kiszolgáló személyzetükkel együtt eltávolítanák. Örökre.
Remélem a ma még háttérben lévő, de ugrásra kész megfelelő férficsapat erre felkészült.
Bízunk Önben Szijjártó úr!