Rekordot dönt idén a kereskedelmi forgalom értéke Magyarország és Csehország között, ugyanakkor a feleknek közös érdeke a kétoldalú gazdasági együttműködés további fokozása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán, Prágában.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a magyar–cseh kormányzati csúcstalálkozót követően Szijjártó Péter kiemelte, hogy minél szorosabb a gazdasági együttműködés a két ország között, az annál inkább hozzá tud járulni a gazdaság gyors újraindulásához, márpedig utóbbi szerinte alapvető feltétele annak, hogy az új világgazdasági korszakot felvezető versenyben mindkét ország sikeres lehessen.
A miniszter arról számolt be, hogy az idei első féléves adatok alapján 2021-ben meg fogja haladni a tízmilliárd eurót a magyar–cseh kereskedelmi forgalom volumene, amire korábban nem volt példa. Hozzátette: exportorientált gazdaságként ez jelentős hozzájárulás a magyar bruttó hazai termék (GDP) bővüléséhez. A forgalom további növelése érdekében a magyar Eximbank ötszázhetvenmillió eurós hitelkeretet hozott létre a magyar és cseh cégek kereskedelmi együttműködésének támogatására.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy jól sikerültek a magyar vállalatok csehországi beruházásai. Erre példaként említette, hogy a Mol már több mint háromszáz benzinkutat működtet az országban, míg az MVM megvásárolt egy olyan energetikai céget, amely 1,6 millió cseh fogyasztó számára biztosít földgáz- és energiaszolgáltatást. Emellett azt is megemlítette, hogy Magyarországon háromszázharminc cseh vállalat több mint hatezer embernek ad munkát, és folyamatosak a beruházások.
Az eseményen a tárcavezető rámutatott, hogy a közép-európai térség fontos versenyhátránya a gyorsvasutak hiánya, amit most a régió országai közösen próbálnak ledolgozni. Mint mondta, szerdán épp a magyar fővárosban ülésezik a visegrádi négyek (V4) azon munkacsoportja, amely a Budapestet Szlovákián és Csehországon keresztül Varsóval összekötő gyorsvasút tervezését és előkészítését végzi, hamarosan pedig közösen fordulnak majd az Európai Bizottsághoz azért, hogy a tervezési-engedélyezési munkálatokra juttasson pénzt az Európai Unió.
A miniszter végezetül elmondta, hogy Magyarország jelenleg is versenyben van több nagy nemzetközi beruházásért, amelyek egy jelentős része az elektromobilitáshoz kapcsolódik. Alapvetően keleti beruházásokról beszélünk – részletezte, majd kiemelte: az utóbbi évek bizonyítják, hogy a kormány helyes döntést hozott a keleti nyitás stratégiájának meghirdetésével.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS