Soha nem voltak még ilyen erősek, szorosak a magyar-szerb politikai és gazdasági, kereskedelmi és beruházási kapcsolatok – mondta a külgazdasági és külügyminiszter szerdán, Budapesten, a Magyar-Szerb Gazdasági Vegyes Bizottság tizedik ülését követő sajtótájékoztatón. Szijjártó Péter hangsúlyozta: Szerbia Magyarország első számú nyugat-balkáni partnere; a két ország baráti kapcsolatának alapja a kölcsönös tisztelet.
Tavaly a kétoldalú kereskedelmi forgalom mintegy 2,5 milliárd eurót ért el, az idei év eddigi szakaszában pedig már 4 százalékkal haladta meg a kétoldalú forgalom a tavalyi egész éves teljesítményt
– tette hozzá.
Goran Knezevic szerb gazdasági miniszter kiemelte: Magyarország Szerbia hatodik legfontosabb külkereskedelmi partnere, és Magyarország a 13. legjelentősebb befektető Szerbiában. A sajtótájékoztatót követően Szijjártó Péter a Magyar Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki Goran Knezevicet.
Szijjártó Péter elmondta: Szerbiában két fontos ágazatban is magyar vállalatok szerezték meg a második legjelentősebb helyet. A Mol 110 millió eurónál is több befektetést hajtott végre Szerbiában, 62 benzinkúttal rendelkezik és az üzemanyag-kereskedelmi piac második legnagyobb szereplője Szerbiában, ráadásul a vállalat nemrégiben adta át az új karlócai tárolóját. Az OTP Bank a szerb bankpiac második legnagyobb szereplőjévé lépett előre, miután egy vajdasági bank megvétele után a Société Générale szerbiai leánycégét is megvásárolta. A külgazdasági és külügyminiszter ismertette: a vajdasági gazdaságfejlesztési program keretében 46 milliárd forint támogatást biztosított a magyar kormány a vajdasági magyar gazdálkodóknak és vállalkozóknak, 12 591 pályázatot támogattak; ennek révén 86 milliárd forint beruházás jött létre a Vajdaságban.
Az Exim 110 millió eurós keretet nyitott a kétoldalú vállalkozói együttműködés finanszírozására; a 110 millió euróból 50 millió eurót már lekötöttek a Szeged–Szabadka vasútvonal fejlesztésére
– közölte. A miniszter a legutóbbi intézkedések között említette, hogy Röszkén sor kerül a határátkelők technológiai megújítására, és tervezik a hercegszántói határátkelő alkalmassá tételét a teherforgalom lebonyolítására. A két ország belügyminiszterének döntése alapján az ünnepi időszakra, december 15. és január 15. között a “szisztematikus schengeni ellenőrzést a déli határátkelőknél felfüggesztik”; ehelyett erre az időszakra szúrópróbaszerű ellenőrzést vezetnek be. Szijjártó Péter kiemelte: a magyar kormány emellett 10 milliárd forintos támogatási keretet nyitott azoknak a magyar vállalatoknak, amelyek Dél-Szerbiában hajtanak végre beruházásokat. Jelezte: még az idén aláírják a Szeged–Szabadka vasútvonal felújítására vonatkozó szerződést. A külgazdasági és külügyminiszter szólt arról is: Magyarország megkapta az engedélyt, hogy ismét beinduljon a sertéspestis miatt korábban felfüggesztett sertésexport Szerbiába; néhány technikai kérdést egyeztetnek még. A miniszter rámutatott: Szerbia az egyetlen olyan déli szomszéd ország, amely megvalósította azokat a technikai fejlesztéseket, amelyek ahhoz kellenek, hogy Magyarország a szükséges gázmennyiséget délről is be tudja szerezni. Szerbiában 400 kilométernyi gázvezetékre van szükség ahhoz, hogy a Török Áramlat nevű gázvezetékből Magyarország 2021-től gázt tudjon venni; ennek felét a szerbek már megépítették. Megjegyezte, hogy a migrációval kapcsolatos feladatok miatt 15 magyar rendőr segít szerb kollégáiknak a határőrizeti feladatok ellátásában. Kérdésekre válaszolva Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország elkötelezetten támogatja Szerbia uniós csatlakozási folyamatát; Szerbia az unióhoz való csatlakozása nemcsak a két ország, hanem egész Európa érdeke.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS