Elstartolt az MCC Budapest Peace Forum, ahol neves szónokok állnak ki a béke fontossága mellett. A rendezvényen Magyarország külgazdasági és külügyminisztere is mondott beszédet. Szijjártó Péter arról beszélt, hogy manapság Európában békéről beszélni bátorság nélkül nem megy, néhány országban pedig egyenesen lehetetlen nagy nyilvánosság előtt így tenni.
Magyarországon senki nem válik a megbélyegzés áldozatává. Mindez azt mutatja, hogy Magyarországon szólás-, véleményszabadság van, mindenki elmondhatja véleményét. Nem itt válik megbélyegzés áldozatává, aki másképp gondolkodik
– mondta Szijjártó Péter. 79 éve indultak meg a szövetségesek normandiai offenzívája – emlékeztetett a tárcavezető –, a partraszállásnak döntő szerepe volt a világháborút követő világrend kialakulásának szempontjából. Elmondta, hogy 79 esztendővel a partraszállás után újra háború van Európában, amely ugyan regionális háború, de hatásai globálisak. Mint mondta, az eszkaláció veszélye olyan súlyos, hogy ma már a fő kérdés, hogy a háború globális lesz-e, vagy sikerül megtartani abban a helyzetben, hogy „csak” a hatásai globálisak.
Az Ukrajnában zajló háború miatt az európai embereket nem terheli felelősség
– szögezte le Szijjártó. Az európai emberek nem háborúznak, de az más kérdés, hogy vannak európai politikai vezetők, akik egyre súlyosabb háborús pszichózisban szenvednek.
Több mint egy év alatt az EU nem érte el, hogy a béke közelebb kerüljön, az eszkaláció kockázata nagyobb, mint valaha, az EU gazdasági teljesítménye pedig rosszabb
– mondta a miniszter.
Jogos a kérdés: hogy történhetett ez? Hogy lehet az, hogy az EU nem tudta, nem tudja megvédeni magát, nem tudja elősegíteni a béke ügyét, és nem tudja kezelni a gazdasági válságot?
– tette fel a kérdést. Szijjártó két súlyos hibát emelt ki: először is azt, hogy az EU belelovallta magát a szankciós hisztériába, másrészt pedig hagyta, hogy az USA beleprovokáljon minket egy olyan versenybe, amely arról szól, hogy ki segít többet Ukrajnának.
Versenyre kelni a világ elsőszámú katonai szuperhatalmával abban, hogy ki tud több katonai segítséget nyújtani, kevéssé ésszerű döntés. A háború itt zajlik a kontinensen, európai emberek halnak meg, a hatások itt a legsúlyosabbak. Ebben a versenyben súlyos veszélyes spirál alakult ki, arra sarkallja az európai országokat, hogy még több katonai segélyt adjanak, ami még több áldozatot jelent, hiszen minél több fegyvert adunk, annál tovább tart a háború, és annál több embert ölnek meg
– mondta a tárcavezető.
Magyar embereket visznek a frontra, ahol meghalnak, és mi ezt nem akarjuk, ahogyan azt sem, hogy bárki más meghaljon. Ezért is követelünk azonnali tűzszünetet, béketárgyalásokat, legalább reményt adva arra, hogy fenntartható, hosszú távú béke jön létre a térségben
– fejtette ki.
A világnak számos térsége van, ahol az Ukrajnába küldött fegyverek kis része is súlyos instabilitáshoz vezethetnek. Az amúgy is instabil régiókban megnőhet az erőszak, a terror, amely újabb migrációs hullámhoz vezethet. Milyen garancia van arra, hogy az Ukrajnába szállított fegyverek nem kerülnek át más országokba?
– kérdezte Szijjártó Péter. A külügyminiszter a médiáról is beszélt, azt mondta ezzel kapcsolatban:
Ha kinézünk ebből a térségből, akkor azt látjuk, hogy elsöprő, globális békepárti többség van. Persze rajtunk nagy nyomás van a háborúpártiak részéről. De a felszín alatt van mozgolódás, mert néhány európai politikus mégis jelzi magánbeszélgetéseken, hogy velünk ért egyet, csak nem mernek beszélni az instabil koalíciók, a média és az NGO-k miatt. De ez nem szegheti kedvünket, mi magyar szempontból nézünk az egészre, nem nézzük sem amerikai, sem orosz, sem ukrán szemüveggel.
A magyar érdek pedig az Szijjártó Péter szerint, hogy béke legyen minél előbb, mert csak a béke jelent biztonságot Magyarországnak.
Forrás: Mandiner; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS