Nem ijedt meg Szijjártó Péter az ukránul írt halálos fenyegetéstől: Ukrajnába utazott a külgazdasági és külügyminiszter, hogy kollégájával, Dmitro Kulebával egyeztessen, előkészítendő egy, a két ország vezetői között esetlegesen létrejövő tárgyalást. Ezen kívül természetesen az Ukrajnában élő magyar kisebbség helyzete is kiemelt téma volt az egyeztetéseken. A magyar külügyminiszter hangsúlyozta: a 2015 előtti állapot helyreállítását követelik az ukrán féltől. A rendkívül fontos előkészítő tárgyalásokat megelőzően Szijjártó és Kuleba az ungvári temetőben rótták le tiszteletüket. A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Dmitro Kuleba közös érdeknek nevezte a jószomszédi viszony helyreállítását. Elmondta, hogy a legtöbbet a nemzeti kisebbségek helyzetéről beszéltek a hétfői tárgyalások során. Hozzátette, hogy létrehoznak egy operatív munkacsoportot, amelynek tíz napja lesz arra, hogy megoldásokat találjon a kisebbségi kérdések végleges megoldására.
A kárpátaljai Ungváron tárgyaló Szijjártó Péter hivatalos programja a Kálvária-temetőben indult Andrij Jermakkal, az ukrán elnöki hivatal vezetőjével és Dmitro Kuleba külügyminiszterrel. A magyar és az ukrán fél ezt követően ült tárgyalóasztalhoz.
Szeretném itt az elején gyorsan leszögezni, hogy Magyarország kormánya soha nem kért semmi olyan jogot a kárpátaljai magyarság számára, amely 2015 előtt ne létezett volna. Tehát én most olyan kéréseket fogok előterjeszteni, amelyek teljesítése esetén visszatérnénk a 2015-ös jogokhoz
– mondta Szijjártó Péter a saját Facebook-oldalán megjelentetett videóban az ülést megelőzően.
A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Dmitro Kuleba közös érdeknek nevezte a jószomszédi viszony helyreállítását. Elmondta, hogy a legtöbbet a nemzeti kisebbségek helyzetéről beszéltek a hétfői tárgyalások során. Hozzátette, hogy létrehoznak egy operatív munkacsoportot, amelynek tíz napja lesz arra, hogy megoldásokat találjon a kisebbségi kérdések végleges megoldására.
Szijjártó Péter emlékeztetett, Magyarország több mint egymillió menekültet fogadott be Ukrajnából, több mint ötezer ukrán gyermek jár magyar iskolába, Ukrajnában pedig félmillió családnak tudott segíteni Magyarország különböző humanitárius segélyekkel – foglalta össze a Kárpáti Igaz Szó.
De nekünk van egy elvárásunk, ez pedig az, hogy a magyar kisebbség visszakapja a 2015 előtti jogokat, nem kérünk sokat. Tizenegy pontban foglaltuk ezeket össze. Köztük az iskolai jogállást, a magyar nyelven tett érettségi lehetőségét, a magyar nyelv használatát a kultúra, a felsőoktatás területén
– fogalmazta meg az elvárásokat Szijjártó Péter.
Andrij Jermak, az elnöki iroda vezetője elmondta, hogy a tárgyalásokon téma volt az Orbán–Zelenszkij-találkozó is, és közeledtek a felek álláspontjai.
Súlyos fenyegetés árnyékában utazott Ungvárra Szijjártó
Mint ismert, komoly biztonsági előkészületek mellett érkezett hétfőn a kárpátaljai Ungvárra Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető a hivatali kollégájával, Dmitro Kulebával fog tárgyalni, ám közel egy héttel az út előtt halálos fenyegetést kapott. A miniszter a határig helikopterrel, onnan autóval utazott.
Ungvárról ismét jelentkezett a tárcavezető. Bejegyzésében Szijjártó azt írta:
Viktor Mikita kormányzó teljesen új szemléletet hozott Kárpátaljára: a megbékélés kultúráját képviseli annak érdekében, hogy ukránok és magyarok egymás mellett békében élhessenek. Mi szeretnénk javítani Ukrajna és Magyarország együttműködését, ezért is jó, hogy a Kormányzó már a záhonyi határnál csatlakozik a delegációhoz.
A kárpátaljai Ungváron tárgyaló Szijjártó Péter hivatalos programja a Kálvária-temetőben indult Andrij Jermakkal, az ukrán elnöki hivatal vezetőjével és Dmitro Kuleba külügyminiszterrel. Innen ismét üzent a miniszter:
Egyre több a halott a csatatéren, nem szabad engedni, hogy még többen haljanak meg! A háborúnak véget kell vetni, emberéleteket csak békével lehet menteni.
A magyar és az ukrán fél ezt követően ült tárgyalóasztalhoz.
Szeretném leszögezni, hogy Magyarország kormánya soha nem kért semmi olyan jogot a kárpátaljai magyarság számára, amely 2015 előtt ne létezett volna! Én most olyan kéréseket fogok itt előterjeszteni, amelyek teljesítése esetén visszatérnénk a 2015-ös jogokhoz
– jelentette ki a miniszter a közösségi oldalán közzétett videóban.
Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS