Egy percet mindenki adhat ezért a nemzetért, ennek a nemzeti közösségnek a jövőjéért ebben az esztendőben – hangsúlyozta portálunknak Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, aki a minap tartott sajtótájékoztatóján buzdított a Székely Nemzeti Tanács uniós állampolgári kezdeményezésének támogatására. A nemzeti régiók, azaz lényegében az európai közösség alkotmánya és törvényei alapján álló autonómiák létrehozását csak a Gyurcsány-párt nem támogatta, Varjuék szelfizgetéssel sunnyogták el a szavazást az Országházban. Szili Katalin ugyanakkor portálunknak azt hangsúlyozta, a magyar parlament és a parlamenti pártok a keddi döntésükkel felvállaltak egy olyan ügyet, amelynek eredményességében érdekelt a teljes magyar nemzet. Mint kiemelte, ebben visszatáncolási lehetőség már nincs, “jól látható, hogy a kezdeményezés sikertelensége esetén jó ideig zárójelbe tehetjük ezeket a kérdéseket“.
Mint arról az elmúlt héten beszámoltunk, az LMP kezdeményezésére közösen álltak ki a magyar parlamenti pártok a Székely Nemzeti Tanács által indított uniós népszavazási kezdeményezés mellett, nem meglepő módon a Gyurcsány-párt nem támogatta a közös indítványt. A pártok közös beadványa szerint az európai polgári kezdeményezés lényege, hogy az Európai Unió kohéziós politikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, “amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól”. A bonyolult elnevezés mögött lényegében a területi autonómia uniós keretei lefektetésének szándéka húzódik, amely természetesen nem csak az erdélyi magyarság számára jelentene megoldást. Ahogy az ellenzéki pártoktól legalábbis eddig szokatlan határozottsággal a beadványban fogalmaznak,
száz évvel a trianoni békeszerződés után, a nemzeti összetartozás évében szimbolikus jelentősége van a határozati javaslatnak.
A Demokratikus Koalíció kedélyesen szelfizgetett arról, hogy nem szavaztak
Korábbi cikkünkben kitértünk arra, a DK-nak még lehet lehetősége kiköszörülni a csorbát, hiszen a beadványt az Országgyűlésnek is el kell fogadnia. Kedden azonban a 165 jelenlévő képviselőből 158-an szavaztak, igaz, egyöntetűen a beadvány mellett. Az Országgyűlés honlapjának adatai szerint az ellenzék soraiból a következő képviselők álltak ki az erdélyi magyarság mellett (a Jobbik képviselőit nem emeltük ki, hiszen a kisebbségi magyarság következetes képviselete az egyetlen, amelyben eddig a párt nem távolodott el korábbi értékrendjétől):
Bangóné Borbély Ildikó MSZP; Dr. Hiller István MSZP; Hiszékeny Dezső MSZP; Molnár Gyula MSZP; Dr. Molnár Zsolt MSZP; Szabó Sándor MSZP; Dr. Varga László MSZP; Csárdi Antal LMP; Hohn Krisztina LMP; Dr. Keresztes László Lóránt LMP; Schmuck Erzsébet LMP; Ungár Péter LMP; Burány Sándor Párbeszéd; Kocsis-Cake Olivio Párbeszéd; Dr. Mellár Tamás Párbeszéd; Tordai Bence Párbeszéd; Bencsik János független; Dúró Dóra független; Dr. Fülöp Erik független; Szabó Szabolcs független; Székely Sándor független; Dr. Szél Bernadett független; Volner János független.
A sunnyogó Demokratikus Koalíció képviselői ott voltak az ülésen, őket Kocsis Máté fideszes országgyűlési képviselő buktatta le Facebook-bejegyzésében:
Európa eltolja magától az őshonos kisebbségeket
A parlamenti szavazást követően Szili Katalin miniszterelnöki megbízott tartott sajtótájékoztatót, amelyben a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezésének támogatására buzdított. Mint arra felhívta a figyelmet, hét országból egymillió támogató aláírásnak kell összegyűlnie május 7-ig. Szili Katalin megjegyezte, az Európai Unió előszeretettel foglalkozik azokkal, akik új hazát keresnek akár gazdasági, akár más okokból területén, de az őshonos európai kisebbségekkel összefüggő kérdéseket az Európa Tanácsra hagyja, lényegében teljesen “eltolja magától“. Jelezte továbbá, hogy a parlamenti pártok összefogása nyomán a kezdeményezés támogatására kérte a nyugat-európai magyarság szervezeteit, illetve a diaszpóra magyarságát is. A sajtótájékoztatót követően arról kérdeztük Szili Katalint, hogy miközben örömét fejezte ki, hogy kedden 158-an megszavazták a nemzeti régiók támogatását célzó parlamenti határozatot, eközben azonban összesen 165-en voltak az ülésteremben, tehát voltak olyanok, akik nem szavaztak. Mint a miniszterelnöki megbízott elmondta, a nem szavazó képviselőknek “lelkük rajta”, hogy egy ilyen nemes ügy mellett nem sorakoztak fel, ugyanakkor úgy vélte, ebből majd a választópolgárok is levonják a megfelelő következtetést.
Az utolsó száz méteren belehúzni a legszebb győzelem
Fölidéztük, Tőkés László nemrégiben arról beszélt, a nemzeti régiók létrehozását célzó népszavazási kezdeményezés sikertelensége esetén a román nacionalisták “ki fogják nevetni” az erdélyi magyarságot, és akaratlanul is felmerül a kérdés, hogy a sikertelenség nem árthat -e még annál is többet, mint amennyi haszna lehet a kezdeményezés sikerének. Szili Katalin elmondta, a magyar parlament és a parlamenti pártok mai döntésükkel felvállaltak egy olyan ügyet, amelynek eredményességében érdekelt a teljes magyar nemzet. Ebben visszatáncolási lehetőség már nincs, jól látható, hogy a kezdeményezés sikertelensége esetén jó ideig zárójelbe tehetjük ezeket a kérdéseket. Úgy vélte, ez komoly dilemmát okozhat,
különösen annak tudatában, hogy a közelgő centenárium előtt részesei lehetünk egy ilyen kudarcnak.
Hozzátette,
azt kellene mindenkivel megértetni, hogy ez egy olyan ügy, ami a határon túl tömbben élő magyarság jövőjéről szól. Nem kesergünk, nem a múlt századi sérelmekkel foglalkozunk, hanem egy sikeres 21. századi régióban vagyunk érdekeltek, s hogy az európai uniós elveknek megfelelően az őshonos kisebbségek szülőföldön maradásának feltételei és keretei biztosítva legyenek.
Úgy vélte,
az a lendület, amit a parlamenti határozat most adott, sikerre viheti még ezt a kezdeményezést, talán ha az utolsó métereken húzunk bele, akkor a siker még szebb lesz számunkra májusban.
Egy percet mindenki áldozhat a nemzetért
Szili Katalin elmondta, a papír alapú gyűjtés az utóbbi időben háttérbe szorult, hiszen nagyrészt minden család rendelkezik már a feltételekkel, hogy egy-egy kattintással a támogatást az interneten megtegyék.
Egy percet mindenki adhat ezért a nemzetért, ennek a nemzeti közösségnek a jövőjéért ebben az esztendőben
-hangsúlyozta, hozzátéve, ez különösen aktuális lehetőség, mivel 2020 az erős magyar közösségek éve.
A felvidéki magyar politikusok képesek voltak az összefogásra
Portálunk arra is kitért, a szombaton esedékes szlovák választások kapcsán elemzők és politikusok is arra hívták fel a figyelmet, hogy 30 év után először fordulhat elő, hogy nem lesz parlamenti képviselete a magyarságnak. Szili Katalin felvetésünkre úgy reagált, a keddi szavazás is megmutatta, hogy a magyar politikusok többsége képes összefogni ilyen fontos nemzetpolitikai ügyben, mint a nemzeti régiók kérdése. Ez a felvidéki magyarság irányába is egyértelmű bátorítás, hogy adjanak esélyt képviselőiknek, és menjenek el szavazni. Hangsúlyozta, a nemrégiben megalakult Összefogással a felvidéki magyar politikusok felelősen politizáló része megmutatta, hogy képes az összefogásra.
Bízom abban, hogy a választók is ugyanezt teszik, és egy karikázással hozzájárulnak ahhoz, hogy a felvidéki magyarságnak továbbra is legyen képviselete a szlovák parlamentben
-jelentette ki.
Ha még nem írta alá a kezdeményezést, itt megteheti.
Forrás: PestiSrácok.hu; vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS