Visszafogottságra intett Magyarországgal kapcsolatban az Európai Bizottság leendő elnöke, Ursula von der Leyen. Egy interjúban a német politikus elmondta: a közép- és kelet-európai országokban sokaknak az az érzésük, hogy az unióban nem fogadják el őket teljesen. Mindez jó hír a magyar kormánykoalíciónak, a Fidesz—KDNP tizenhárom képviselője támogatta von der Leyen megválasztását. Az ellenzékből viszont a nyilatkozat miatt már kritika érte az új vezetőt.
Alig rajtolt el, máris ellentmondások feszítik a magyar ellenzéki pártok strasbourgi együttműködését. Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője a májusi EP-választásokat követően, Cseh Katalin momentumos képviselővel közösen hirdette meg a Mi Európánk Kerekasztal kezdeményezést. Szerdán időközben lezajlott az ellenzéki kerekasztal, a beszélgetés tartalmáról azonban kevés információ látott napvilágot – írta szombaton a Magyar Nemzet. Ujhelyi közleményében úgy fogalmazott: számos ügyben előreléptek, s a jövőben rendszeresítik a találkozókat. A részletekre azonban nem tért ki, ezért a lap munkatársai telefonon keresték meg az MSZP-s EP-képviselőt. Ujhelyi leszögezte: a nyilvánossággal egyelőre nem osztanak meg részleteket.
Nem azért, mert nincs miről beszámolnunk
– válaszolta, majd hozzátette: a kerekasztallal egy szakmai fórumot hoztak létre, azt nem akarják kommunikációs célokra felhasználni. A politikus arról azonban nem osztott meg részleteket, hogy pontosan milyen szakpolitikai ügyeket tárgyaltak. Azt is megkérdezték a képviselőtől, hogy társaságuk az Európai Parlamentben többséghez jutott Európai Néppárt, a frissen megszavazott európai bizottsági elnök, Ursula von der Leyen, esetleg a Fidesz ellenzékeként határozza-e meg magát.
Az Európa-ellenes erők ellenzéke vagyunk, amihez a Fidesz is tartozik
– válaszolta Ujhelyi. Máshogyan emlékszik a történtekre a Jobbik EP-képviselője, Gyöngyösi Márton.
Ha egy találkozón ott ül az összes magyar ellenzéki párt, nyilván nem von der Leyen ellenzékeként határozzák meg magukat
– mondta a képviselő. Gyöngyösi elmondta: szerinte a kerekasztal feladata, hogy egyes összmagyar kérdésekben, mint kisebbségvédelmi ügyekben, autonómiakérdésekben, közös magyar álláspontot dolgozzanak ki. A jobbikos képviselő ezért a Fideszt is meghívná a találkozókra. Ujhelyi állításával szemben Gyöngyösi azt is közölte: rendszeres találkozókról nem állapodtak meg, a jövőben eseti jelleggel fognak összeülni.
Miközben az ellenzék uniós szinten is összefogással küzd, a kormánypárt sikerrel zárja a hetet. Több német lap egyszerre publikált interjút Ursula von der Leyennel, amiből kiderül: szakít elődje, Jean-Claude Juncker erőszakos politikájával. A német politikus elmondta: a közép- és kelet-európai országokban sokaknak az az érzésük, nem fogadják el őket teljesen.
Ha ilyen kiélezett vitákat folytatunk, akkor az azzal fenyeget, hogy egész népek és országok gondolják majd azt, hogy mindannyiukat kifogásoljuk, amikor konkrét hiányosságokat teszünk szóvá
– mondta von der Leyen. A leendő elnök a jogállamiság magyarországi és lengyelországi helyzete, illetve az olasz államháztartás ügyében is visszafogottságra intett.
Mindannyiunknak meg kell tanulni, hogy mindig teljes jogállamiságra kell törekedni, de senki sem tökéletes
– tette hozzá. Ursula von der Leyen nyilatkozata igazolja a magyar kormánykoalíció politikáját, a Fidesz–KDNP tizenhárom európai parlamenti képviselője támogatta a jelöltet, az ellenzék azonban most idegesen reagált a német politikus szavaira. Ujhelyi István közleményében úgy fogalmazott:
Von der Leyen vagy nincs képben az unió ezen szegletében zajló folyamatokkal, vagy besétált az orbáni agymosó rendszer csapdájába.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS