2022-ben megvédtük a keresetek vásárlóerejét, tizedik éve nő a reálbér! – írja közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium a KSH legfrissebb adataira hivatkozva, amelyekből kiderült: 2022 decemberében az átlagos bruttó bér 581 900 forintra, az átlagos nettó kereset 400 300 forintra emelkedett. Felhívták a figyelmet továbbá arra, hogy Németországban például harmadik éve csökken a reálbér.
Az egész évet tekintve az adatok azt mutatják, hogy a bruttó átlagkereset 17,5 százalékkal, 515 800 forintra, a nettó átlagkereset 18,2 százalékkal, 355 300 forintra nőtt. Ezzel a bérek 2010-hez képest már több mint két és félszeresükre emelkedtek. A tavalyi 14,5 százalékos infláció mellett a bérek reálértéke éves szinten 2,6 százalékkal emelkedett, így 2013 óta már a tizedik éve tart a reálbér-növekedés. Ez nemzetközi szinten is kivételes teljesítmény; Németországban például már harmadik éve csökken a reálbér.
Megállapítható, hogy a háború és a káros szankciók miatt kialakult szankciós infláció elvette a reálkeresetek dinamikusabb növekedésének lehetőségét, sőt, a szankciós infláció miatt a magyar fizetések reálértéke csökkent volna, ha nem védjük meg a rezsicsökkentést az átlagfogyasztásig, ha nincs a kamatstop vagy az élelmiszerárstop. A célzott intézkedéseknek köszönhetően azonban a kormány meg tudta védeni a bérek vásárlóerejét. A kormány azon dolgozik, hogy a bérek és a reálkeresetek 2023-ban is tovább nőhessenek, miközben megvédjük a családokat és a teljes foglalkoztatottságot, ezért el kell kerülni a recessziót és le kell törni az inflációt. A gazdaságpolitikai intézkedések be fognak érni, idén 1,5 százalékkal bővülhet a GDP és év végére egy számjegyűre csökkenhet az infláció
– áll a közleményben.
Fotó: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Claudio Peri (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS