Az Európai Unió Külügyek Tanácsa az Ukrajna ellen folytatódó háborúra tekintettel elfogadta tizennegyedik szankciós csomagját, amely egyebek mellett az orosz pénzügyi és energiaszektorban, valamint a kereskedelem területén tevékenykedő orosz vállalatokat sújtja, és fellép a korlátozó intézkedések kijátszásával szemben – közölte az uniós tanács hétfőn. Szijjártó Péter szerint ez egy totális, kudarcot vallott stratégia folytatása, jó hír viszont, hogy sikerült kiharcolni, hogy a magyar energiaellátás nem sérül, sőt még a paksi atomerőmű bővítése előtt is elhárították az akadályokat. Mindezek mellett az uniós országok arról is döntöttek, hogy a békekeretből 1,4 milliárd eurót fordítanak arra, hogy Ukrajnába fegyvereket szállítsanak. Ennek döntésből pedig Magyarországot kihagyták, mondván: ez a pénz a befagyasztott orosz vagyonból eredő pénz, amit mi eleve nem támogattunk.
Az uniós külügyi tanács luxembourgi ülésén elfogadott szankciós lista további 116 ember és szervezet nevével bővült, akik vagy amelyek felelősek az Ukrajna területi egységét, önállóságát és függetlenségét aláásó vagy fenyegető cselekményekért – írták. Ezzel 2100 fölé emelkedett azok számra, akiket az EU szankciókkal sújt válaszul Oroszország Ukrajna elleni agressziójára.
A 14. csomag körül hosszas alkudozás folyt, miután – különböző okokból – a magyar és a német kormány késleltette az intézkedések elfogadását, péntekre azonban teljes körű lett az egyetértés. A legfontosabb elem, hogy a csomag szankciókat vezet be az Oroszországból származó cseppfolyósított földgázra (LNG), amelyből több tagállam is komoly mennyiséget vásárolt azóta, hogy az oroszok megtámadták Ukrajnát. A mostani tiltás nem teljes körű, ugyanis csak azokra a szállítmányokra vonatkozik, amelyeket európai vállalatok tovább akarnak értékesíteni harmadik országoknak.
Az ülésről szűkszavúan posztolt Szijjártó Péter is, a külügyminiszter bejegyzésében arról ír,
újabb milliárdok Ukrajnának – immár az európai szabályok felrúgásával, Magyarország kihagyásával
Hiába buktak, folytatódik a háborús hiszti
Az Európai Unió külügyminiszteri tanácsáról Szijjártó Péter élőben jelentkezett be egy sajtótájékoztató keretein belül. A külügyminiszter elmondta, hogy
hiába buktak hatalmasat az EU legháborúpártibb kormányai, továbbra is semmibe veszik a népakaratot és a háborús hisztéria folytatódik.
Szijjártó Péter szerint nem csak, hogy folytatódik a háborúpárti hisztéria, hanem újabb szintre kapcsoltak, hiszen kimondta sok háborúpárti kormány, hogy hosszú háborúra készül.
Folyamatosan a többet kell tenni Ukrajnáért, gyorsabban kell tenni Ukrajnáért vezérszavak hangoztak el
-emelte ki. A vörös vonalak átlépésre elkezdődött, ugyanis az EU-s békekeretből 1,4 milliárd eurót az Ukrajnába szánt fegyverek szállításának finanszírozására fognak fordítani. Teszi ezt annak ellenére, hogy Magyarország ezzel nem ért egyet, de erre fittyet hánytak, a szabályokat mellőzték. Ez az összeg -1,4 milliárd euró- a befagyasztott orosz vagyonelemből származik, amit annak idején nem támogatott Magyarország, ezért gondolták, hogy akkor kihagynak annak felhasználási lehetőségeiből is bennünket. Kiemelte:
Korábban ilyen szégyentelenül a közös európai szabályok áthágására, semmibe vételére még nem került sor. Ráadásul pont azok lépnek át az európai szabályokon, akik abszolút teljes hangerővel jogállamisági eljárásokat szorgalmaznak, a demokratikus értékek elkerüléséről beszélnek.
A külügyminiszter emlékeztetett, hogy korábban a unió egy kiképző misszió indítása mellett döntött, amiben Magyarország szintén nem vesz részt. Ez arról szól, hogy európai katonák képeznek ki ukrán katonákat uniós területen. A fő vezető pedig most azt találta ki, hogy az ukrán katonák kiképzése ukrán területen is folytatódhasson. A magyar kormány számára ez elfogadhatatlan és minden létező eszközzel ez ellen tiltakozni fognak.
Nem sérült a magyar érdek, sőt Paks is jól jár
Bejelentették a 14. szankciós csomag bejelentését is, amiről Szijjártó Péter elmondta, hogy ez egy totális kudarcot vallott stratégia folytatása. Elmondta, hogy nagyon komoly vitákon vannak túl, jó hír, hogy kiharcolták, hogy ebben a csomagban sem sérülnek a magyar érdekek, nem sérül az energiaellátásunk. További jó hír, hogy ebben a csomagban kimondásra kerül, hogy az új paksi atomerőmű építése és annak minden szakasza és eleme teljes mértékben mentesül a szankciós intézkedések alól.
Ez azt jelenti, hogy ha európai vállalatok részt vesznek a paksi atomerőmű bővítésének beruházásában -számos ilyen van németek, franciák, osztrákok- akkor nem kell engedélyt kérniük még a saját tagállami hatóságaiktól sem.
Ezzel sok akadályt kiiktattak a rendszerből, így gyorsabban megépülhet.
A külügyminiszter megjegyezte, hogy most is nagy nyomás nehezedett rá atekintetben, hogy engedjen a magyar kormány a 6,5 milliárd euró felszabadításához, amit szintén az uniós békekeretből az ukrajnai fegyverszállításokra használnának fel. Amíg viszont Ukrajnában az állami hatóságok nem fejezik be a magyar vállalatokkal szembeni negatív diszkriminációt, addig erről szó sem lehet.
Kitért a nyugat-balkáni országok csatlakozására is a külügyminiszter, hiszen ezek az országok több mint 15 éve várják, hogy az unió tagjai legyenek, a magyar soros elnökség pedig fontos feladatának érzi ezt a témát. A várakozás oka, hogy akadályokat gördítenek eléjük bizonyos nyugati országok, akik Ukrajnát viszont szívesen felvennék egyből.
Mindezt a bővítési politika megcsúfolásának tartjuk
-hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Forrás: MTI, Facebook Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS