A magyar gazdaság a koronavírus miatt hullámvasútra került, és a teljesítménye össze-vissza ugrál. A Központi Statisztikai Hivatal negyedévenként teszi közzé a GDP-adatokat, amelyek mostanság eléggé furcsán alakulnak. 2020 második negyedévében a visszaesés 14 százalékos volt, ám a ma közzétett adatok szerint a harmadik negyedévben 11,3 százalékos visszapattanás következett be. Tehát a magyar gazdaság majdnem teljesen ledolgozta a tavaszi veszteségét.
Érdemes a számok mögé nézni, és mindjárt könnyebben meg lehet érteni, miről is van szó. Emlékszünk: a totális leállás áprilisban következett be, ekkor gyakorlatilag leállt a turizmus, az ipar és nagyon sok minden más ágazat. Ám azóta sokat fordult a világ: az ipar már ledolgozta a visszaesést, sőt, már növekszik. A magyar autóipar teljesen rendben van. Ez a szektor a döntő a gazdaságban és az exportban. Kijelenthetjük, hogy előbb magához tért, mint Németországban, és a hírek szerint az itthoni üzemek teljes kapacitással termelnek már.
A budapesti turizmusnak “kampó”
A másik ágazat, ahol baj volt, az a turizmus, és az ehhez kapcsolódó más szektorok. A vendéglátás, a taxizás, stb… Itt felemás a kép, hiszen a külföldi vendégek áradata a járvány miatt megszűnt, Ferihegy például üresen kong, és a budapesti belváros éjszakai élete is meglehetősen lehangoló képet mutat. De az utazási korlátozások miatt a magyarok sem utaztak külföldre, és így például a balatoni nyár az NDK-s időket idéző rekordokat döntött. De az ágazat bajban van – ahogy Orbán Viktor keserűen fogalmazott:
A turizmusnak kampó.
De hangsúlyozni kell: ez csak a fővárosra vonatkozik – a vidéki turizmus és vendéglátás köszöni, jól van.
A pénzügyminisztérium szerint túl vagyunk a mélyponton
A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a piaci elemzők várakozásainál kedvezőbb adatok alátámasztják, hogy a járvány második hulláma alatt is folytatni kell az adócsökkentésekre és a munkahelyek védelmére épülő gazdaságpolitikát.
A harmadik negyedéves gazdasági teljesítmény azt mutatja, hogy a közel teljes tavaszi lezárást követően is gyorsan helyre tud állni a magyar gazdaság.
A gazdasági teljesítményhez legnagyobb mértékben az információs, kommunikációs és pénzügyi szolgáltatások növekedése járult hozzá. Ezt támogatta a családok lakáshitel-felvételi kedvének javulása, amit a kormány otthonteremtési programja is ösztönöz. A csökkenés leginkább az építőipari termelés és egyes szolgáltató ágazatok – mint például a szállítás, kereskedelem, turizmus-vendéglátás, szórakoztatás – jelentős éves alapú visszaeséséhez köthető. A gyárleállások következtében az ipari termelés áprilisban érte el mélypontját, azonban ezt követően folyamatosan emelkedett az ágazat kibocsátása, szeptemberben már meghaladta a tavalyi szintet.
A májusi visszaesést követően az építőipar teljesítménye is fokozatos javulást mutatott, így mélypontjához képest szeptember végéig már 10,9 százalékkal emelkedett a szezonálisan igazított adatok alapján. Biztató továbbá, hogy a nyári hónapokban újraindult a belföldi turizmus, és a határok őszi lezárásáig a külföldi vendégek egy része is visszatért.
A Pénzügyminisztérium szerint a magyar gazdaság a novemberi második lezárás után is gyorsan visszatérhet a korábbi növekedési pályára. Miután idén még 6,4 százalékkal eshet vissza a gazdaság teljesítménye, 2021-re a tárcánál már 3,5 százalékos növekedést valószínűsítenek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS