Egy csoport tunéziai migráns tüntetett a kitoloncolás ellen Lampedusán, csütörtökön. A tiltakozók az elmúlt napokban érkeztek Olaszországba.
Segítsetek, hogy ne kelljen visszatérnünk Tunéziába!
– állt az egyik transzparensen. A tunéziai állampolgároknak alig van esélye, hogy politikai menedékjogot kapjanak Európában, mert Tunézia demokrácia. Azonban a gazdasági helyzet miatt sokan kísérlik meg a lehetetlent. Az ANSA szerint idén jóval több migráns érkezett önállóan Olaszországba, mint az NGO-k hajóinak fedélzetén. Lampedusa mellett Szicília, Szardínia és a calabriai partok is kedvelt célpontjaik közé tartoznak.
Az olasz belügyminisztérium összesítése alapján idén eddig 6342 migráns érkezett Olaszországba; 2017-ben még 102 954 volt a számuk. Azonban újra egyre többen vágnak neki a Földközi-tenger átszelésének: csak szeptemberben 1207-en szálltak partra Itáliában. Ez idén első alkalommal haladta meg az előző év hasonló időszakában rögzített adatokat (947 fő).
Az olasz rendőrség adatai szerint 570-en érkeztek az elmúlt két hétben Lampedusára. A sziget mindössze 95 férőhelyes fogadóközpontjában több, mint 200-an tartózkodnak jelenleg. Nincs kizárva, hogy az SOS Méditerranée és az Orvosok Határok Nélkül nevű NGO-k tengeren veszteglő hajója, az Ocean Viking is itt teszi le 182 utasát. A hajó a hétvégén az új olasz kormány engedélyével 82 migránst tett partra Lampedusán. A gesztus az olasz bevándorlási politika enyhülésének jele.
Eközben Lampedusától 38 tengeri mérföldre, máltai vizeken veszélybe került egy csónak, amelyben 28 migráns utazott. A máltai hatóságok nem reagáltak a segélykérésre – közölte az Alarm Phone nevű civil szervezet, amely az embercsempészek csónakjairól érkező hívásokat és a csónakok koordinátáit továbbítja az NGO-k hajóinak.
Matteo Salvini volt olasz belügyminiszter csütörtökön újból bírálta az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a szociáldemokraták (PD) két hete beiktatott kormányának migrációs politikáját.
Migránsok Lampedusán és nyitott kikötők, szégyen!
– írta a Facebookon.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS