Boris Johnson elsöprő győzelmét követően szinte biztosra vehető, hogy a britek kilépnek az Európai Unióból. Frank Füredi, 1969 óta Nagy-Britanniában élő szociológussal elemezte a történteket a XXI. Század Intézet. A mostani választással hosszú idő után vége lehet a politikai instabilitásnak, és hosszú idő után először egy stabil kormányi irányíthatja a szigetországot.
Még ott is nyerni tudtak a konzervatívok, ahol erre évtizedek óta nem volt példa
– mondta el a XXI. Század Intézet videós elemzésében Frank Füredi. A szociológus úgy véli, a konzervatívok történelmi győzelmével azt üzenték a britek, hogy nem kérnek tovább a brüsszeli befolyásból.
Deák Dániel vezető elemző kiemelte: Boris Johnson győzelmével szerinte szabályozott és korlátozott bevándorlás következhet, ráadásul a britek úgy léphetnek ki az Európai Unióból, hogy az nem viseli meg érdemben a brit gazdaságot.
Frank Füredi kifejtette, hogy a munkáspártnak nagyon gyenge vezetője van, így a rájuk szavazó munkásosztály teljesen eltávolodott az eredeti pártjától; az Anglia északi részén található, úgynevezett “vörös vonal” teljesen bekékült csütörtökön. A szociológus szerint ez egy folyamat része, amelynek során teljesen átalakultak a pártrendszerek, és azok szavazóbázisai is teljesen megváltoztak. Füredi kiemelte, hogy még a konzervatív szimpatizánsok is meglepődtek a győzelem mértékén.
Van egy mondás, miszerint ha csak egy szamarat küldenek oda vörös zászlóval, az akkor is nyerni fog; most mégis konzervatív győzelem történt, amely történelmi léptékű
– mondta. Hozzátette: az emberek már nem feltétlenül az alapján szavaztak, hogy milyen szimpatizánsok voltak ezidáig, hanem az alapján, hogy mit gondolnak a Brexitről, illetve a szuverenitásról. Véleménye szerint az is hiba volt a politikai elit részéről, hogy sokan nem akarták megérteni, hogy a Brexit igenis fontos téma a briteknek. Rávilágított arra is, hogy az emberek a választási eredmény ellenére közel akarnak maradni az EU-hoz és rendezett kilépést akarnak elérni, az igazi probléma pedig nem feltétlenül a bevándorlás, hanem a szuverenitás kérdése. Fő problémaként azt jelölte meg, hogy a bevándorlóknak még angolul sem kell gyakran megtanulniuk, nem veszik komolyan a brit kultúrát, és mindeközben, ha az angolok az angol történelemről mernek beszélni, akkor azonnal idegengyűlölőnek, fasisztának bélyegzik meg őket, miközben a multikulturális társadalom kialakulásával és az integráció hiányával van valójában problémájuk. Füredi szerint a konzervatív pártban előtérbe került egy új generáció, amely sem politikailag, sem kulturálisan nem a „brüsszeli identitáspolitikát” követi. Ők lehetnek az ország új vezetői.
Nagyon sok kérdésben azonban most kezdődik egy izgalmas időszak a szociológus szerint, ugyanis kiéleződött a törésvonal az észak-ír és a skót kérdésben. Mindkettőre igaz, hogy erős a szeparatizmus és hogy többségben vannak az olyan szavazók, akik az EU-ban akarnak maradni, de míg az első esetében demográfiai probléma, az utóbbi esetében leginkább az önálló államisághoz való viszonyulás lesz a fő kérdés. A két terület csak akkor tartható a brit birodalmon belül, ha a most megválasztott konzervatívok úgy tudnak majd kormányozni, hogy az emberek megérzik a változást. Frank Füredi szerint a vendégmunkásoknak nem kell félniük, hiszen jó munkaerőerőre szükség lesz. Az emberek ráadásul szeretik azt, ha egy-egy vendégmunkás ügyesen dolgozik. Nemcsak a bevándorlással volt baja az embereknek, hanem a multikulturális társadalom kialakulásával és az integráció hiányával.
A XXI. Század Intézet főmunkatársa szerint a Brexittel hosszútávon jól jár az ország, hiszen visszakapja a szuverenitását és nem kényszerült a brüsszeli diktátumok elfogadására.
Forrás: XXI. Század Intézet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS